רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מעלה קרחות

המאזין סיפר כי אישתו סובלת מנשירת שיער משמעותית • האם טיפול PRP יכול לסייע לה? • חד משמעית כן, אבל לפני זה - כדאי שתבקר אצל האנדוקרינולוג


לא רק גברים: מהו הטיפול המומלץ עבור נשים שסובלות מנשירת שיער דרמטית, האם יש קשר בין ההורמונים והלידות להתקרחות, וגם: מה ההבדל בין התקרחות גברית לנשית? בן גוריון כמשל; אל תהיו סקפטים.  

המאזין אלעד שוחח עם פרופסור קרסו ב־103fm וסיפר על אישתו, אשר עברה שתי לידות והחלה לסבול מהתקרחות נשית. "היא עברה בדיקות דם והייתה בכל מיני מעבדות שיער וייעצו לה לעבור טיפול פי.אר.פי. הייתי שמח לשמוע עוד על הטיפול הזה".

תחילה הסביר הפרופסור כי ההבדל בין התקרחות גברית לנשית היא בצורה שבה נושר השיער, או כפי שהיטיב קרסו להדגים, ואמר: "אצל גברים יש קרחת כמו לבן גוריון, ואילו לבנות הקרחת מפושטת יותר בקרקפת.

"אני אישית מכיר את הטיפול הזה מצוין ואף עושה אותו למטופלים במצבים שונים", סיפר קרסו. "לפני שמתחילים טיפול אני ממליץ ללכת לאנדוקרינולוג - מומחה להורמונים. לכל גבר יש הרבה מההורמון הגברי טסטוסטרון ומעט אסטרוגן - שזהו הורמון נשי, ואילו אצל הנשים זה ההפך. לפעמים יש ויסות לא נכון של ההורמונים ויש יותר טסטוסטרון - מה שגורם להתקרחות אצל נשים.

"לעיתים ההפרעה היא הפרעה אנדוקרינית, כמו בעיה בבלוטת המגן, למשל, וזה יכול לגרום לנשירת שיער. אם כן, הבירור הראשון חייב להיות קודם כל אצל האנדוקרינולוג".

מסתבר כי בדיקות דם רגילות לא בודקות את פרופיל ההורמונים, כך שגם אם אישתו של המאזין עברה בדיקות דם, לא היו מוצאים לה את הבעיה ההורמונלית באם קיימת. 

  

Platelet rich plasma

אז מה זה בכלל טיפול פי.אר.פי וכיצד הוא מתבצע? פרופסור קרסו הסביר: "בטיפול כזה לוקחים כמות של דם מהחולה ומכניסים אותו למבחנה מיוחדת. את המבחנה מכניסים לצנטריפוגה, והצנטריפוגה מפרידה את הדם לכמה שכבות. לוקחים את השכבה שיש בה טרומבוציטים - סוג מסויים של תאים עם פקטורי גדילה, ומזריקים אותם מתחת לקרקפת של החולה. 

"יש אפשרות - וגם אני עושה כך, לאלחש את הקרקפת ולהזריק את החומר עם מחט מאוד דקה, ויש אפשרות לעשות את זה עם מזרק אוטומטי. אין השוואה מדעית שמוכיחה את ההבדל בין ההזרקות. אני מעדיף הזרקה ידנית אבל זה לא אומר שזה נכון או לא נכון. 

"טיפול כזה עושים פעם בחודש במשך שלושה חודשים, אחר כך מפסיקים לשנה ורואים תוצאות יפות", סיכם קרסו והציע למאזין שלא לוותר על בדיקה של אנדוקרינולוג - הוא הרי מומחה להורמונים ויוכל לעזור לאישה גם בדרך אחרת שאינה כלולה בהזרקות תאי דם לקרקפת.

  

עריכה: מיכל דאבי

30/11/2018
הישארו מעודכנים

כיצד מטפלים בהתקרחות נשית?
כיצד מטפלים בהתקרחות נשית?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image