רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

יוצאים בשן ועין

קריוס ובקטוס שמחים: המאזינה לא מצליחה לגרום לבן שלה לצחצח שיניים • האם הפתרון הוא לעשות את זה בכוח? • רמז: ממש, אבל ממש לא


ילדים לא אוהבים לצחצח שיניים וזאת עובדה קיימת; היצרניות של מברשות ומשחות השיניים עשו מזה מיליונים, ומוכרות מוצרים מעוצבים במיוחד לילדים עם דמויות שהם אוהבים, ועדיין קשה מאוד לגרום לילד לשמור על היגיינת הפה; מיכל דליות מציגה: כך תעשו את זה נכון. 

למאזינה מיטל יש ילד בן שנה ושמונה חודשים עם פה "מלא שיניים", לדבריה. "אני לא מצליחה לצחצח לו אותם, לא משנה מה אני עושה. הילד לא אוכל ממתקים ושוקולדים, אלא אוכל בעיקר אוכל רגיל ושותה בקבוק מטרנה בלילה. בגלל שהוא לא מצחצח בעצמו, אני מצחצחת לו ומשתדלת להצחיק אותו ולשיר לו תוך כדי. לפעמים הוא צוחק ולפעמים מתעצבן. אני לא יודעת מה לעשות". 

ובכן, למרות שמדובר בילד שעדיין לא חגג שנתיים, מיכל דליות הציעה לערוך לו שיחת הבהרה. "תאמרי לו כך: 'מתוק שלי, השיניים צריכות להיות בריאות וחזקות ומישהו צריך לדאוג לכך. או שאתה תדאג לזה, או שאני ואבא נדאג לזה'. וכן - הוא יבין, הוא בן שנה ושמונה חודשים. הוא היה מבין את השיחה הזאת כבר בגיל שנה. 

"את אומרת מילים פשוטות ומסבירה שהשיניים צריכות להיות חזקות", המשיכה. "זה אומר שאם הוא רוצה לשמור על בריאות השיניים שלו אבל לא מצחצח אותן - את תעזרי לו לשמור עליהן. איך? על ידי זה שלא תביאי לו אוכל שמקלקל את השיניים כמו עוגות, ג'לי וחטיפים. אם הוא לא אוכל את הדברים האלה, תגידי שהמטרנה מקלקלת את השיניים ואל תביאי לו יותר". 

    

ומה בדבר צחצוח בכוח? מיכל ממש לא בעד הפעולה הכוחנית הזאת. "אנחנו משתדלים לא להיות כוחניים כך שאני לא אוהבת שמצחצחים בכוח", אמרה. "אפשר להגיד לו שאם הוא לא יצחצח את תצחצחי לו כי זאת חובה, ולמרות שהוא לא אוהב את זה אין לך ברירה כי את שומרת על השיניים שלו. 

"בזמן הזה לא הייתי שרה או מצחיקה אותו כי אני רוצה להשאיר את המבצר נקי. כשאת שרה לו את בעצם נותנת לו צ'ופר. את צריכה לתת לו להיות בתסכול שלו ולהגיד במילים שאפילו שהוא מתוסכל, הוא חייב לשמור על השיניים שלו. צחצחי באדיבות ובנעימות ואל תגידי את המילה 'בכוח'". 

ובגלל שאחרי הכל מדובר בילד קטן, ככל הנראה הוא יבכה אחרי שאימא לא תביא לו מטרנה כי לא צחצח שיניים, ובאותו רגע ירוץ לעשות כן. במקרה כזה על האימא לעודד אותו על הפעולה, ולתת לו את מה שביקש. "אם היה מדובר בילד בן 3, לא הייתי מביאה לו ישר אחרי הצחצוח", הדגישה מיכל, "אבל בגלל שהוא קטן, כדאי שהתגמול יהיה מיידי". 

  

עריכה: מיכל דאבי

18/01/2019
הישארו מעודכנים

מצחצח עם מברשת שיניים של מפרץ ההרפתקאות
מצחצח עם מברשת שיניים של מפרץ ההרפתקאות  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image