רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

יש לה עיניים בגב ורגישות מוגמזת לרעשים

המאזינה, אם למורה בישראל, סיפרה: "בכל פעם שהבת שלי שומעת רעש היא מתעצבנת" • הפרופסור לימד אותה שיעור במיזופוניה


בתקופה האחרונה יותר ויותר אנשים מתוודעים לבעיית ה'מיזופוניה' - הלא היא רגישות יתר לרעשים; כיצד מורה שסובלת מכל רעש קטן יכולה להתמודד עם תלמידים מופרעים? "שתעיף אותם מהכיתה", הציע פרופסור רפי קרסו; וגם: האם יש מה לדאוג משינויים בעמוד השדרה הצווארי?  

מאזינה שעלתה לשידור בתוכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm, סיפרה על בתה בת ה־29 אשר עוסקת בחינוך למחייתה, ולא מצליחה לסבול, פיזית, את הצעקות והרעשים שעושים התלמידים בכיתה. "מזה מספר חודשים שהבת שלי מתלוננת על לחצים באוזניים בכל פעם שיש מעט רעש בסביבה - בין אם מדובר ברעש שיש בבית כשאנחנו מדברים, ובין אם מדובר ברעש שיש בכיתה בה היא מלמדת. היא טוענת שזה מציק לה מאוד. 

"בבדיקה של רופא אף-אוזן-גרון וצילום רפקלס אקוסטי לא מצאו כלום", המשיכה, "הרופא אמר שהכל בסדר, אבל היא לא רגועה ואני לא יודעת מה לעשות. יש לה בעיה?"

קודם כל, ולפני הכל, המורה צריכה להיות הרבה יותר נוקשה עם התלמידים, או כפי שהיטיב לתאר זאת קרסו: "אם תלמיד מפריע, היא צריכה להיות אסרטיבית ולהעיף אותו מהכיתה. ככה הילדים לומדים להיות בשקט, וגם בבית - דברו בשקט. 

"יש אנשים שיש להם רגישות לרעשים מסוימים - אנשים שסובלים ממיזופוניה", אמר קרסו והסביר על התופעה שלא מעט אנשים סובלים ממנה, אבל גם לא בדיוק מודעים אליה. "מיזופוניה היא רגישות לצקצוקים, למשל, ולרעשים של לעיסה, מסטיק, צפצוף, דיבור ועוד". במקרים חמורים יותר, יש גם את אלה שסובלים מ'פונופוביה' - רגישות כללית לרעש. "הרגישות הזאת גורמת לתחושה מאוד לא טובה בראש, במוח ובאוזניים".

  

אם זה נראה כמו כלב - זה כלב 

אחרי שנפתרה הסוגיה של בתה, שיתפה המאזינה בת ה־64 את קרסו בחשש האישי שלה עצמה: "בשנת 2011 טופלתי בהקרנות בגלל גידול שפיר של המוח. בכל שנה וחצי אני עושה בדיקות מעקב בתל השומר". לדבריה, בתקופה האחרונה היא הרגישה שנתפס לה הצוואר, והכאבים "מטפסים גם לכיוון הראש. פיתחתי פוביות ואני מפחדת. הגידול לא הוקטן בהקרנות אבל הוא לא מציק. 

"עשיתי צילום ומצאו שיש לי שינויים ספונדילוארטרוטיים. הביקור הבא שלי אצל הרופא נקבע רק לחודש ספטמבר, ואני לא יודעת מה אומרים השינויים האלה", סיפרה.

"יש לך שינויים בעמוד השדרה הצווארי", איבחן הפרופסור, "את יכולה לבקש להקדים את התור לחודש הבא. אין לך סימנים נוירולוגים אלא רק כאבי צוואר - אז אם זה נראה כמו כלב, נובח כמו כלב ומכשכש בזנב כמו כלב - זה כלב, כך שנראה שיש לך שינויים בעמוד השדרה הצווארי. אם את רוצה להיות שקטה, נסי להקדים את התור". 

  

עריכה: מיכל דאבי

25/01/2019
הישארו מעודכנים

מי שיפריע ימצא את עצמו בחוץ!
מי שיפריע ימצא את עצמו בחוץ!  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image