רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

לא נפסיק לרקוד - אלא אם...

בוא נרקוד עד אור הבוקר: המאזינה היא רקדנית שסובלת מכאבי ברכיים ולא יכולה להפסיק לרקוד - על אף ולמרות הכאבים • הגיע הזמן לרדת מהרחבה?


הריקוד האחרון: כל מי שרוקד יודע - מדובר בפעילות סוחפת שאי אפשר להפסיק גם במחיר של כאבים עזים; מתי צריך לדעת לעצור? מתי ההתעקשות להמשיך בכל מחיר יכולה להזיק לגוף? ושאלת בונוס: מה עשתה הבת של פרופסור קרסו בעברה? 

המאזינה עדי בת ה־50 שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm, וסיפרה בדאגה על כאבי הברכיים שתקפו אותה לאחרונה. מעבר לעובדה שכאבים כשלעצמם הם לא נעימים, המאזינה היא רקדנית כך שעבורה - כאבים כאלה הם בעיתיים במיוחד. "אני רוקדת בלט קלאסי, בלט מודרני וריקודים סלוניים בין היתר - חמישה ימים בשבוע, שבע שעות בכל יום. 

"יום אחד התחילה לכאוב לי הרגל", המשיכה, "נטלתי כדורים, לקחתי ממריצים ושתיתי קפה וקולה בשביל שאוכל להמשיך לרקוד, בשביל שאמשיך להיות הכי טובה, אבל הכאב הכריע אותי. היו צריכים לקחת אותי לרופא, והוא התחיל להעביר אותי מסכת טיפולים ארוכה. אין טיפול שלא עברתי: זריקות, אפוסתרפיה, גלי הלם ועוד. גלי ההלם הכריעו אותי סופית והברך נדפקה".

מאז מנסה המאזינה להחלים ומתעקשת להמשיך לרקוד בכל מצב. "אני חוששת שאחמיר את המצב אף יותר", אמרה. 

  

תחילה הסביר קרסו כי לריקוד יתרונות רבים: "באופן חד משמעי, אנשים מבוגרים שרוקדים הם אנשים יותר בריאים. ריקוד הוא פעילות גופנית מהנה שלא מרגישים שעושים אותה, ויש בה קצת הפסקות. אני אישית מכיר אנשים בני 80 שרוקדים ורמת הבריאות שלהם היא מאוד גבוהה".

אז מה יכולה המאזינה לעשות על מנת להמשיך ולרקוד - או בעצם להמשיך לטפח אורח חיים בריא? "אני הייתי מציע לך שלא להיכנס לטיפולים נוספים כרגע. לכי להתייעץ עם מומחה", אמר קרסו. "ד"ר זיו-נר הוא מומחה לרקדנים ולבעיות אורטופדיות, כך שכדאי לך לפנות אליו עם כל הצילומים והאבחנות ולשמוע מה יש לו לומר. יכול להיות שהוא יגיד לך להפסיק לרקוד.

"אני מבין שלהפסיק לרקוד זה טראומה ומי שמתחיל לרקוד זה חיידק - הבת שלי הייתה רקדנית בלהקה, אבל לעבוד על אותם גידים ושרירים שבע שעות ביום תוך שהם מודלקים זאת בעיה".

אחד מהטיפולים עליהם שמעה המאזינה הוא טיפול אלקטרומגנטי. פרופסור קרסו, אשר בעצמו מטפל כך בפציינטים שלו, הסביר מדוע במקרה הזה הטיפול האלקטרומגנטי פחות יתאים: "אני לא מציע לכל אחד טיפול כזה. המכשיר אמנם לא עשוי להזיק, אבל הוא מצריך זמן וכסף כי זה טיפול מתמשך, כך שלפני שמתחילים אותו כדאי לפנות למומחה בתחום". 

קרסו נזכר כי בעבר הגיעה אליו ילדה לטיפול שרק התחילה את קריירת הריקוד שלה, אבל לא הייתה לה ברירה אלא לעשות הסבה. "בכל פעם שטיפלתי בה היא הרגישה טוב, אבל כשהיא הייתה רוקדת הכאבים היו חוזרים. אמרתי לה שהריקוד לא מתאים לה. לא צריך ללכת נגד הגוף", סיכם.     

  

עריכה: מיכל דאבי

14/12/2018
הישארו מעודכנים

"לא צריך ללכת נגד הגוף"
"לא צריך ללכת נגד הגוף"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image