רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

תופעה מציקה: מתקלחים ומתגרדים

המאזינה סובלת מגירודים בכל הגוף אחרי שהיא מתקלחת • האם היא אלרגית למים? • מגרד לנו רק מלקרוא את זה


שימו לב: אם אתם לא עובדים במוסך או בכל עבודה אחרת שמצריכה מכם מאמץ פיזי, אין שום סיבה שתסתבנו בכל יום בזמן מקלחת. מסתבר שהסבון מגרד שכבה מהעור - מה שעלול להוביל לגירודים מעיקים, במיוחד ובעיקר אחרי המקלחת; אם גם אתם סובלים מהבעיה, כדאי שפשוט תפסיקו לחשוב עליה, הרי "גירוד הוא אחד מהדברים הפסיכולוגיים הברורים והידועים ביותר". 

"כבר ארבע שנים שאחרי שאני מתקלחת אני סובלת מגירודים בשוקיים", כך סיפרה המאזינה עינת (47) לפרופסור רפי קרסו בתוכניתו ב־103fm. לטענתה, מדי פעם הגירוד מתפשט למקומות אחרים בגוף - ולאו לדווקא ישירות אחרי שהתקלחה. "הייתי אצל רופאי עור והם לא מצאו כלום", הוסיפה, "וחלקם אף הביאו לי כדורים נגד אלרגיה שלא עזרו". כשהייתה בטיולים בצפון ונכנסה למקורות מים, באופן משונה, לא הרגישה גירודים כלל. 

תחילה הסביר פרופסור קרסו כי קיימת אלרגיה למים, "שהיא אמנם לא אלרגיה אבל כך קוראים לתופעה הזאת בשפה עממית", והסיבה לכך שנחלי הצפון לא גורמים לגירוד היא מכיוון שהמים שזורמים שם הם לרוב מים קרים בטמפרטורה נמוכה. "ככל שהמים יותר חמים הם מגרים את מערכת העצבים הדקים שיש לנו בגוף", הבהיר. 

לכן, כל מי שסובל מגירוד אחרי המקלחת מוטב לו, בתור התחלה, שלא להתנגב אחרי שהתקלח. "נסי להספיג את המים עם המגבת ולא לשפשף אותה על הגוף", הציע קרסו, ואף טען שיכול להיות שהגירוד הוא בעצם פסיכולוגי, כי "גירוד הוא אחר מהדברים הפסיכולוגיים הברורים והידועים ביותר. מה גם, אחרי גיל 40 גירוד יכול לנבוע כתוצאה מיובש בעור. מרחי קרם לחות לאחר שאת מתקלחת".

ואם גם אתם סובלים מגירודים ולא עובדים במוסך - אין שום סיבה שתסתבנו כל יום. כן, מה שקראתם. "הגוף מפריש שומן ששומר ומגן על העור, ואם אנחנו מסתבנים כל יום במקלחת אנחנו מורידים את השומן הטבעי והגוף יותר חשוף", הסביר קרסו. נדגיש: הכוונה היא שאין צורך לסבן את הגוף בכל יום. להתקלח על בסיס יומי זה בגדר חובה - ובמיוחד בקיץ הישראלי. "עברו עם היד בצורה עדינה על כל המקומות, ופעם בכמה ימים גם תסתבנו". 

ממשיכים להתגרד? נסו לקחת כדור הרגעה לפני שאתם נכנסים להתקלח. קרסו: "לפעמים רק המחשבה על כך שהמקלחת תיצור גירוד יוצרת את הגירוד, ולכן בתור טסט אפשר לנסות 'ובן', למשל, אבל בתנאי שאחרי המקלחת אתם לא מתכננים לנהוג אלא להישאר בבית".

ולמרות הכל, הפיתרון הכי טוב זה פשוט לא לחשוב על הגירודים שעתידים לבוא. "אם המצב לא נוצר כתוצאה מבעיה רגשית - הוא לא ייעלם. יש אנשים שכבר יודעים מראש שאחרי המקלחת יגרד להם הגוף, ורק הציפייה לזה מזמינה את הגירוד. אם תהיי עסוקה ולא תחשבי על זה בזמן המקלחת, תראי שלא יגרד לך. אם תהיי בלחץ של זמן לצאת מהבית אחרי שתתקלחי, לדוגמה, תראי שהגירוד לא יהיה קיים יותר", סיכם. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

03/05/2019
הישארו מעודכנים

ממה נגרמים הגירודים?
ממה נגרמים הגירודים?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image