רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

פיקדון או חיסכון?

מורה נבוכים: המאזינה הביעה רצון להפיק יותר מהכסף שברשותה, ותהתה: "למה הכסף בבנק לא מניב רווחים?" • אלון גל הסביר לה בדיוק היכן היא טועה


אלון גל ממליץ: אל תתבלבלו בין בנקים לבין בתי השקעות; האחד ישמור לכם על הכסף ואילו השני ימקסם לכם אותו עד כמה שאפשר; המקרה הבא כמשל.

מאזינה כבת 62 עלתה לשידור בתכניתו של אלון גל ב־103fm וסיפרה כי כבר מאז שחלתה לפני כשנתיים הפסיקה לעבוד. "יש לי קצת כסף בבנק אבל הוא לא מניב פרי. מדובר על סכום של 120 אלף שקלים, ואני מתלבטת מה לעשות איתו ואיפה לשים את הכסף".

תחילה ביקש אלון להסביר למאזינה היכן היא טועה: "להגיד שהכסף בבנק לא מניב פרי זה טעות במהות. בשנת 2004 יצא חוק ומאז לבנקים אסור להתעסק בהשקעות ובחסכונות, כלומר הבנק לא מסוגל להניב רווחים כי בעצם אסור לו. מה שכן, הבנק יכול לתווך בינך לבין בתי השקעות, ואם תבקשי מיועץ ההשקעות בבנק להשקיע כסף, היועץ יפנה לבית ההשקעות איתו הבנק עובד וזוהי הדרך להשקיע. הפיקדון במהותו לא אמור להניב רווחים", הדגיש גל.

פק"מ - פיקדון קצר מועד, כשמו כן הוא, נועד בשביל הפקדת כספים לטווח קצר. "אדם שמקבל סכום מסויים ורוצה לקנות בעוד חודש דירה, למשל, שם את הכסף בפק"מ בשביל שהכסף לא יתערבב לו עם מה שנמצא בחשבון העובר ושב. הפק"מ לא מביא רווחים ומי שצריך לדאוג לרווחים זה בעל החשבון בלבד".

אם כן, מה יכולה המאזינה לעשות בשביל להוציא מהסכום שלה את המקסימום? "את יכולה לנהל תיק השקעות, לקנות אג"חים, להשקיע בנדל"ן או להשקיע בהלוואות חברתיות. 102 אלף שקלים אמורים - בניהול נכון, להניב עשרות אלפי שקלים בשנה".

  

עריכה: מיכל דאבי

14/12/2018
הישארו מעודכנים

חיסכון או כישלון? כך תעשו את זה נכון
חיסכון או כישלון? כך תעשו את זה נכון  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image