רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

תרופת פלא לסרטן? אין דבר כזה.

אל תאמינו לכל מה שאתם רואים בפרסומות: האם כורכום יכול לרפא סרטן? • פרופסור קרסו: "זה לא יכול להזיק, חוץ מאשר לכיס"


כבר שנה שהמאזינה הדסה (70) סובלת מסרטן נוירואנדוקריני בלבלב וגרורות בכבד. עם זאת, לדבריה, היא "מתפקדת, מרגישה טוב וחיה עם זה בשלום". למרות שהיא מטופלת בזריקה ביולוגית, רצתה לנסות טיפול אלטרנטיבי. "הרופא המליץ לי על כדורי כורכום אבל הם לא נספגים אצלי בגוף. ראיתי פרסומת על משקה בשם 'כורכומיה' שעשוי מכורכום. האם לדעתך זה יכול לעזור?"

מה זה בכלל 'סרטן נוירואנדוקריני'? "גידול שנמצא בבלוטות ומפריש הורמונים - מפריש את החומרים שאותה בלוטה  מפרישה", הסביר קרסו. "את מקבלת את התרופה שמשפיעה על הגידול הזה וזו תרופה טובה ויעילה. 

"לגבי המשקה - אין לי ניסיון בזה, אבל אני לא מאמין שזה יכול לרפא או לעזור", השיב הפרופסור. ועדיין, אם היא כל כך רוצה לנסות - זה בסדר. "אני מניח שהמשקה לא יכול להזיק, חוץ מאשר לכיס. למיטב ידיעתי, אין שום הוכחה מדעית שהוא יכול לעזור. 

"הייתי מתייעץ עם הרופא שמטפל בך, אבל אני מאמין שאם הכורכום היה עוזר הוא היה מכיר את זה. אני לא שמעתי שזה עוזר לשום סוג של גידול, אבל הפרסומת סובלת הכל". לגבי הכדורים שלא נספגים בגוף הציע: "יש ליקוויד ג'ל כורכום נוזלי שנראה כמו אומגה 3. הוא נספג יותר טוב מהכדורים". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

29/03/2019
הישארו מעודכנים

עוזר או לא?
עוזר או לא?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image