רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מדוע בית המשפט הטיל עונש קל בלבד על הזמר משה פרץ שהעלים מס?

עו"ד בועז פיינברג, ראש מחלקת מיסוי והלבנת הון ב'זיסמן אהרוני גייר', מתייחס להחלטת בית המשפט שלפיה משה פרץ ירצה 4 חודשי עבודות שירות - "יש להבחין בין נאשמים שמביעים חרטה לכאלה שממשיכים לפשוע"


 

 

"למשה פרץ ההרשעה הזו היא כן עניין גדול, עם עונש ביניים"

הזמר משה פרץ הודה בעלמת מס בהסדר טיעון ונדון ל-4 חודשי עבודות שירות. עו"ד בועז פיינברג, המתמחה בדיני מס, הסביר לעודד בן עמי ב"רדיו ללא הפסקה 103FM": העונש מתחשב בעובדה ששיתף פעולה ושילם את מה שגזל

בית משפט השלום ברמלה הטיל על הזמר משה פרץ עונש מאסר של ארבעה חודשים, אותם ירצה בעבודות שירות, וקנס של 60 אלף שקלים, לאחר שהורשע בהעלמת מיסים בהיקף של מעל למיליון שקלים. העונש נחשב לקל יחסית, זאת לאחר שהפרקליטות דרשה שנתיים מאסר בפועל, כמו במקרה של הזמר קובי פרץ.

עו"ד בועז פיינברג, ראש מחלקת מיסוי והלבנת הון במשרד עורכי הדין "זיסמן אהרוני גייר", התייחס להחלטה בשיחה עם עודד בן עמי ב"רדיו ללא הפסקה 103FM": "אני לא יודע אם ארבעה חודשי עבודות שירות הם לא עניין גדול. למשה פרץ ספציפית נדמה לי שההרשעה הזו היא כן עניין גדול. אם אני מבין נכון, היא יכולה לבטל את החוזה שיש לו עם 'רשת'. אני לא יודע כמה כסף משה פרץ קיבל מהעסקה הזו. אני מניח שהוא יאבד הרבה מאוד כסף אם ההרשעה נשארת על כנה. והיא תישאר על כנה, כי היה פה הסדר טיעון. משה פרץ למעשה הסכים והודה. היה ניסיון של עורכי הדין לבקש אפילו לא להרשיע את משה פרץ בנסיבות הספציפיות שלו. השופט לא קיבל את זה. יכול להיות שגם על זה יגישו עורכי דינו ערעור לבית המשפט המחוזי".

בן עמי ציין את הפער הגדול מאוד בין העונש שהתביעה דרשה להטיל על פרץ לבין מה שפסק בית המשפט. "מדינת ישראל פועלת באופן קטגורי להחמיר עד כמה שניתן מבחינתה עם עברייני מיסים", השיב עו"ד פיינברג. "המדינה לא הייתה מעוניינת שאנשים יעשו 'שיטת מצליח' עם העלמות מיסים. לשיטתה של המדינה לא ייתכן שרק אם תופסים אותך אתה תחזיר את הכסף ובכך תצא בלא כלום. מצד שני, חייבים לקחת בחשבון את סכום המס שהועלם, חומרת העבירה, כמה זמן היא נמשכה והאם האדם באמת מביע חרטה. בעבירות מס הבעת החרטה מאוד מוחשית, אתה משלם כסף".

"חייבים לעשות אבחנה בין נאשמים שמנהלים הליך עד הסוף, מבזבזים בכך זמן יקר מאוד של המערכת המשפטית ושל הפרקליטות, ובסופו של דבר גם לא מחזירים כספים", הוסיף עו"ד פיינברג. "במקרה כזה חובה שהעונש יהיה חמור כדי שאנשים יבינו שהם לא יכולים להתנהל בצורה הזו מבלי לצאת עם עונש חמור. צריך לעשות את האבחנה בינם לבין אלה, שברגע שתפסו אותם בקלקלתם, אומרים שהם מבינים שהם לא היו בסדר ומחזירים את הכספים. לכן העונש צריך להיות באופן משמעותי נמוך הרבה יותר".

"כמו כן, לרשות המיסים יש במקרים מסוימים את האפשרות לא להגיש כתב אישום נגד אדם שעבר עבירות ולא שילם מיסים", ציין עו"ד פיינברג. "זה נקרא מנגנון הכופר ובו אדם פודה את ההליך והסנקציה הפלילית בכך שהוא משלם כסף. אם יש אפשרות כזו אז יש גם אפשרות למקרי ביניים ועונשי ביניים, כמו שהוטל אתמול על משה פרץ, שייקחו בחשבון מצד אחד את חוסר שביעות הרצון מכך שהוא עבר עבירה ומצד שני להתחשב בעובדה ששיתף פעולה ושילם את מה שגזל".

26/10/2016
הישארו מעודכנים