טלי וציפי
עם ציפי רפאלי וטלי עומר

מיומנה של מטפלת מינית

יעל (שם בדוי) סיפרה על תחום העיסוק הייחודי שלה, 'סרוגייט' - טיפול בחרדה ממין באמצעות מגע • "לא מדובר בטיפול טכני; אסור לסרוגייט להיות נשואה"


אם יש לכם בעיה להיכנס לקשר זוגי בגלל חרדת ביצוע, דימוי עצמי ירוד, טראומת עבר כמו אונס ובחרתם ללכת לטיפול, בטח שמעתם את המושג סרוגייט, המעביר טיפול במגע שיכול להגיע עד לכדי סקס. יעל (שם בדוי) היא סרוגייט במרפאתה של ד"ר רונית אלוני ובאה לענות לציפי רפאלי וטלי עומר על כל השאלות בנושא.

זו העבודה העיקרית שלך?
"זה לא מוגדר כמקצוע. זו לא ההכנסה המרכזית שלי כדי להתפרנס"

מה ההבדל בין סרוגייט למתן שירותי מין רגילים?
"זו שאלה שתמיד עולה והיא מצוינת. מי שצריך פורקן מיני ויכול, שיהיה לו בכיף. אליי מגיעים האנשים שלא מסוגלים להגיע לשום אינטימיות. אליי מגיעים כדי ללמוד איך להיות בסיטואציה אינטימית ולמצוא קשר זוגי באמת ולא רק סיפוק טכני".

ואם המטופל מתאהב בך?
"שיתאהב. מותר לו. הטיפול הזה אינו טכני. אנשים שבאים אליי הם ברמת חרדה כל כך גבוהה שלא מאפשרת להם ליצור אינטימיות. קשה להם להגיע למצב של חשיפה מינית בכלל".

אדם שסובל מחרדות ואי יכולת לפתח אינטימיות צריך פסיכולוג לא?
"הכוונה היא לסייע למטופל להגיע לתפקוד מיני מלא. שירות שהפסיכולוגים לא עושים אותו. אי אפשר ללמוד לשחות בהתכתבות. צריך להיכנס למים. לעיתים יש פערים גדולים בין התדמית העצמית של האיש לבין המצב עצמו".

בת כמה את? את נשואה?
"אני מעל גיל 40 ואסור לי להיות נשואה. אף סרוגייט אסור לו להיות נשוי. כדי לקבל את כל האישורים צריך לקבל אישור מהרבנות. יש לנו מטופלים מהמגזר הדתי וזה חלק מהאיסורים".

איך מטפלים במקרה לדוגמא של בעיית זקפה?
"אדם שסובל מבעיית זקפה עובר קודם כל אצל המרפאה אצל מטפלת מינית מוסמכת. אני לא עושה שום דבר על דעת עצמי מבלי לדבר עם המטפלת שלו. הרעיון הוא שאני מתפקדת כמו הבת זוג שהוא לא מסוגל שתהיה לו".

איזה עוד איסורים יש עלייך?
"אנחנו לא נותנים את הטלפון שלנו לאף אחד, למטופל אין שום פרטים עליי. שום ידע על מקום המגורים וכד'".

אנחנו מדינה קטנה. מה קורה אם הוא פוגש אותך בקניון?
"גבר שבא לטיפול הוא כל כך פגוע מחוסר היכולת שלו לתפקד מינית, הוא פגוע מזה ויעשה הכל כדי להסתיר את זה מהסביבה וחי בשקר. יש אנשים מאוד מצליחים בחוץ, יפים, חכמים ונבונים ונאלצים להתחמק מזוגיות".

יש כאלה שעשית להם טיפול שלא צלח?
"יש אנשים שאם נדבר איתם על סקס הם יתקפלו מחרדה. הדברים מתקדמים לאט לאט. עד שמורידים את הבגדים".

מה קורה אם יש גבר שדוחה אותך?
"אנחנו קודם נפגשים בבית קפה ובודקים התאמה בינינו. זה ממש יציאה למסע. הקשר שנוצר עם מטופלים הוא קשר מהלב. זה נכון שבעין אחת אני צופה בהם כדי לשמור עליהם ולהרגיע אותם ויחד עם זה אני צריכה להיות אמיתית".

איך אדם הופך להיות סרוגייט. יש הכשרה? אישור ממשרד הבריאות?
"אנחנו די בחשכת ימי הביניים בכל הקשור לנושא מיניות. על המרפאה המינית מנצחת ד"ר רונית אלוני כל ההכשרה עוברת דרכה. עוברים אבחון, מבחני אישיות, קורס ועוד. לא עוברים צעד אחד בלי אישור שלה. אני כבר שבע שנים בתחום ושמחה שאני יכולה לעשות את זה ולעזור. זה נכון שאני משתמשת בגוף שלי אבל זה למטרה טובה". 

 עריכה: איתמר זיגלמן

12/11/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ציפי רפאלי
ציפי רפאלי  |  צילום: 103fm
Paris