הקפיטליסט
עם יאיר לוי

עם רגליים על הקרקע

כיצד תדעו שבחרתם להשקיע באפיק הנכון? • יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי, על קרקעות חקלאיות, השקעות נזילות, ותופעת העדר שתעלה לנו ביוקר • פרק 05


השקעה בתחום הנדל"ן הפכה ברבות השנים לכלי נפוץ ורווח להכנסה. האתגר המרכזי, כמו בכל דבר, הוא קבלת החלטות נכונה שתוביל אותנו לבסוף אל הנכס הנכסף, והימנעות מבורות שעלולים להוריד את כל ההשקעה שלנו לטמיון. בפרק החמישי של 'הקפיטליסט' בהגשת יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי על כל הסודות הכמוסים באמת של עולם הנדל"ן הישראלי, חזר לוי לבראשית. לתחילת הדרך. לקרקע אותנו אנו שואפים להפוך לבית, ולכסף שאנו מקצים עבור רכבת ההרים הזו. 

"צריך להבין שנדל"ן הוא לא השקעה נזילה, אתה אף פעם לא יודע איפה תפגוש את השוק", פתח. "כולנו מקווים לקנות ולמכור ביותר, אך כשמדובר בהשקעה נזיל מהיום למחר זה אחרת. לכן, אנו באים לבחון כמה כסף אנחנו רוצים להשקיע ולדעת אם ניפרד ממנו לטווח קצר או ארוך. אם אני יודע שעליי להשתמש בחודשיים ועד השנה וחצי הקרובו, לא יודע אם הייתי הולך על נדל"ן. אם אתם שכירים, הייתי ממליץ לא להיכנס לתחום של הנדל"ן העסקי, כי יש מחיר שתצטרכו לשם, לא בהכרח כלכלי. כשתקבלו שכר דירה מלקוח תחויבו במע"מ, לכן תשקלו טוב טוב את ההשקעה שלכם".

"אל תקבלו החלטות על סמך הקומונה"

ומה באשר למסתורין האופף את צמד המילים קרקע חקלאית? "קרקע חקלאית, כשמה כן היא, זו קרקע חקלאית", הזהיר לוי מההשקעה הנוצצת, לפחות למראית עין. "גם אם יאמרו לכם שהיא הולכת להיות מופשרת בשנים הקרובות, אף אחד לא יודע מהו לוח הזמנים האמיתי. יש פה מערכת הכוללת בתוכה מס, אבל גם חלום, ועל החלום הזה משלמים. ככל שהסיכויים להפשיר אותה נמוך יותר תשלמו פחות. אני מבקש מכם חברים, אל תסתמכו על הסיפורים ועל מה שעשו חבריכם. הכל שטויות. אל תקבלו החלטות על סמך הקומונה". 

בסיום דבריו, הדגיש יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי, את ההבדל בין שכירות לקנייה, על כל המשתמע מכך: "אם אתם בעלי עסקים ומתכננים להתרחב - אל תקנו, תשכרו. השכירות מאפשרת לכם גמישות שאין בקנייה. השקעה נוספת נדירה יחסית היא חנות. אם תצליחו להשיג חנות במחיר סביר במרכז העיר, אני חושב שזה יכול לעבוד. אנחנו תמיד צריכים משהו מתחת לאף. ישנה אפשרות של מחסנים קטנים בשולי הערים, ותמיד יהיו בעלי מלאכה שיצטרכו אותם. 

עריכה: דוד זבולוני ומיכל קדוש

02/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הקפיטליסט
הקפיטליסט  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris