הקפיטליסט
עם יאיר לוי

רז ושמו ריט

מהי קרן ריט, ולמה עלינו להכיר אותה מקרוב? • יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי, ולצדו עופר אברם מקרן הריט 'מניבים', על העצה שתשתלם לכם • פרק 08


אחת לכמה זמן, הופך צמד המילים קרן ריט לפופולרי בנוף של ענף הדיור והנדל"ן. במה מדובר? בפרק השמיני של 'הקפיטליסט' בהגשת יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי, על כל סודות עולם הנדל"ן, שוחח עם עופר אברם מקרן הריט מניבים, ויחד הבינו מהי הקרן הזו וכיצד היא יכולה להועיל לנו, כמשקיעים וכצרכנים כאחד. 

"בשורה האחרונה מדובר בקרן השקעות של נדל"ן, חברת נדל"ן מניב שהוסדרה במסגרת רגולציה שהמחוקק ביצע לפני כשבע עשרה שנה לראשונה בישראל, כשהסיפור הוא שקרן ריט זו חברת נדל"ן מניב שלא משלמת מס", תיאר אברם. "כדי לקבל את ההטבה הזאת של לא לקבל מס, היא צריכה לעמוד בסט כללים, רגולציה, שהוסדרה בפקודת המיסים. על הכנסותיה היא לא משלמת מיסים, וכדי לא לשלם מס היא צריכה לעמוד בסט כללים שקבע המחוקק, וכל מה שנדרש היא פלטפורמה סולידית עם סיכון מינימלי. קרן הריט אמורה להיות אמצעי השקעה בנדל"ן מניב לאדם מן היישוב. צריך לדעת לנהל נכסים מהסוג הזה, לנהל נכסים מסחריים, לוגיסטיים, משרדיים דורש מקצועיות בשונה מאשר להשכיר דירה". 

בהמשך, הוסיף: "כדי לאפשר את ההשקעה הזאת, יצרו את הפלטפורמה שנקראת ריט, שהיא בעצם חברת נדל"ן ציבורית, חלק משמעותי מהעניין הזה זה שהחברה הזאת צריכה להיות ציבורית, זאת אומרת נסחרת בבורסה, כדי שהאדם מן היישוב יוכל לקנות את המניות של החברה בבורסה. הקרן בה אתה משקיע היא בעלת הנכסים. ההכנסה משכר דירה פחות ההוצאות שיש לקרן הם הרווחים, את זה הקרן מחויבת לחלק כדיבידנד. היתרונות הנוספים הם שלחלק מהקרנות יש התמחויות ספציפיות. בתחום הנכסים המניבים יש סך הכל שלוש קרנות בארץ". 

ואם בנדל"ן עסקינן 

ומה באשר לתחום הנדל"ן באופן ספציפי? "יש מספר קרנות שעוסקות בתחום המגורים", השיב עופר. "הקרנות הללו מנהלות את הדירות בצורה שוטפת ובדומה למה שאנחנו עושים, הן אמורות לחלק את ההכנסות שלהן כדיבידנד, המודל שלהן הוא קצת יותר מורכב משלנו. אז פה יש הפרדה בחוק בין סוגי קרנות, הקרנות בתחום המסחרי, תעשייה, לוגיסטיקה, משרדים וכן הלאה. בתחום המגורים יש הקלות כדי לעודד את התחו, אז המדינה קבעה מס מופחת של חצי אחוז. המדינה לא נפגעת מהסיפור הזה, בגלל שבסופו של דבר היא רואה את המס שלה בסיטואציה של מכירה. יש גם עניין של תקופות, לפעמים מאוד מורכב למכור נכס ובוודאי למצוא את הטיימינג הנכון. במניות זה יותר פשוט". 

בסיום דבריו, הבהיר: "אנו נמצאים בתקופה מורכבת. הדבר הכי משמעותי שמשפיע על הנדל"ן זאת כמובן כל סביבת הריבית. הריביות עלו בצורה דרסטית בעולם וגם בישראל, ויש לכך השלכה אדירה. כשאתה מחזיק מנייה של קרן ריט, היא מכילה גורם מקצועי שמנהל עבורך את הנכס". 

עריכה: שי איידלר ומיכל קדוש 

13/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הקפיטליסט
הקפיטליסט  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris