103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

פרופ' עוזי רבי על העצרת הכללית של האו"ם: "האיראנים מזהים חולשה אמריקאית"

אלון פנקס, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, ופרופ' עוזי רבי, ראש החוג למזרח תיכון בתל אביב, משוחחים עם גולן על העצרת הכללית של האו"ם שנפתחת היום (ג') - האזינוליאת בלכטובסקי מלכא

המושב ה-68 של העצרת הכללית של האו"ם שייפתח היום, יספק הרבה רגעים דרמטיים ויתמקד בעיקר בשאלת זהותה החדשה של איראן. עיני כל העולם נשואות אל נשיאה החדש של איראן, רוחאני, שהבטיח להציג בנאומו את פניה האמיתיות של האומה האיראנית שוחרת השלום. בנוסף מצפים גם שועי עולם לדיווחים מהפגישה הצפויה בין מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי לבין עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף.

אלון פנקס, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, התייחס לאפשרות שתהיה לחיצת יד בין אובמה לרוחאני ודיבר על הפיתרון הדיפלומטי אליו שואפים האמריקאים "שינוי מעשי הוא רק תוצאה של מו"מ ושל עבודה מאומצת של צוותים. ברור שאסור לזלזל  בלחיצת יד. יש ניסיון אמריקאי לאותת שהם רוצים פיתרון דיפלומטי ושהם רוצים להנמיך את גובה הלהבות, ויש רצון אמריקאי להראות שאין פה עוינות יוצאת דופן. ללא ספק העצרת הזו עומדת בסימן מתקפת - 'בואו נקסים את העולם' של רוחאני ושל איראן, וזו ההזדמנות הגדולה שלו להראות שגם המוזיקה וגם הסגנון השתנו אבל הוא ייבחן על המהות.

אך האם העולם יכול לבטוח במנהיגה החדש של איראן או שמא מדובר בזאב בעור של כבש שמנסה להוליך שולל את המערב? עפ"י פרופסור עוזי רבי, ראש החוג למזרח תיכון בתל אביב: "עלי חמינאי, שהוא המנהיג הרוחני העליון, כנראה ולא השתנה הרבה וכך גם משמרות המהפכה. השינוי הוא בעצם הגעתו של רוחאני ועצם העובדה שהאיראנים מזהים קונסטלציה מאוד נוחה מבחינתם. לפני כמה חודשים הייתה חזית בינלאומית איתנה שהייתה מוכנה ודיברה כמעט בקול אחד על הצורך להביא כנגד איראן מאמץ משותף שיכריע אותה ויפרק אותה מהיכולת הגרעיניות ועכשיו השיח השתנה ושינה אותו 'נסיך הקסם' רוחאני שהולך להיות הכוכב של ועידת האו"ם המתכנסת. רוחאני הגיע בסופו של דבר לחדר בו יושבים המפקדים של משמרות המהפכה ואמר להם - 'תנו לי להשיג את מה שאתם רוצים בדרך אחרת'. האיראנים מזהים פה חולשה אמריקאית שהם ששים לראות, בעניין הסורי התחוור שכשמדובר באופציה צבאית האמריקאים לא רק שלא ממהרים לזה אלא מאוד מתקשים להעביר החלטות מהסוג הזה וזה הסיר אבן רחיים מעל הצוואר האיראני".

גורמים בכירים בהנהגה הישראלית מתריעים כי מדובר אך ורק באסטרטגיה חדשה  שנועדה בסופו של דבר לגרום להסרת הסנקציות על איראן יחד עם המשך פיתוח הגרעין. האמריקאים, ובראשם הנשיא אובמה שכבר הראה שהוא אינו שש לקרב, מעדיפים למרות האזהרות לנסות את הדרך החדשה שמציע רוחאני. "האיראנים ייצרו מצב שבמקום חזית בינלאומית אחידה שעמדה מולם הם יקבלו משהו מפורק עם הרבה ורסיות מבפנים", אומר פרופסור רבי, "הנחת העבודה היא שהאיראנים כבר קרובים מאוד ליכולות גרעיניות הם יודעים זאת בעצמם. הם יתנו מחוות חד צדדיות כמו פורדו או כמו השעיה זמנית, אבל הדרך נמשכת ובתמורה לכך מבטיח רוחאני לפרנסים באיראן - 'נסיר את הסנקציות או חלק מהם, נביא רווחה כלכלית זמנית ובסופו של דבר נשיג את שני הדברים גם יחד'".

24/09/2013
הישארו מעודכנים