רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מאזין: "אני טיפוס כישרוני ומבין בהרבה תחומים אבל קשה לי להתמקד בנושא אחד"

המאזין בן 33 מתקשה להתגבש על תחום עיסוק אחד שבו הוא יהיה הכי טוב: "אני משתגע מזה שאני לא ממוקד!" אלון: "כדי להגיע לצמרת של עץ צריך להמשיך ולטפס עליו"


שאלה: אני בן 33. בעבר עסקתי בחינוך והוכשרתי כמאמן. אני טיפוס כשרוני, בעל ידע רחב בהרבה תחומים ובגלל זה עדיין לא הצלחתי להתגבש על כיוון אחד. אני טוב בהמון דברים אבל לא ממוקד ומקנא באנשים שיודעים בדיוק מה הם רוצים

התעסקתי בתחומים כמו נדל"ן, פיננסים, יעוץ ומוסיקה ואני משתגע מזה שעדיין לא מצאתי את המקום שלי ואת מה שאני רוצה לעסוק בו תמיד. מה עצתך?

אלון עונה: כשאתה אומר שיש לך הרבה כישורים ולכן אתה לא מוצא את עצמך - אתה עושה לעצמך הנחה. זה שלאדם יש הרבה מאוד יכולות זה נהדר אבל אין לזה שום קשר למיקוד. לרוב המוחלט של בני האדם שמצליחים בתחומים מסוימים יש הרבה מאוד יכולות אחרות ולכן הם הצליחו, בגלל השילוב של היכולות שלהם.

רוב האנשים שהצליחו הם בעלי יכולות אבל גם בעלי מיקוד. מבלי לשים לב, הצגת את הדברים בדרך של 'סיבה ומסובב'. בגלל שיש לך כל כך הרבה יכולות אתה לא מצליח להתמקד אבל זה לא נכון. בשלב כזה בחייך המיקוד מתחיל ונגמר במשמעת עצמית ובבחירה.

אתה בעצם מטפס על גזע עץ גבוה, עובר כמה ענפים, מסתכל הצידה, רואה עץ אחר וחושב אולי העץ השני טוב יותר. אז אתה יורד למטה ומנסה לעלות על עץ אחר. עולה, מטפס ומתאמץ ושוב רואה עץ אחר, יורד ומטפס גם עליו וחוזר חלילה. מה שיותר חמור, זה שאם אתה כבר מטפס ונשאר על עץ מסוים אתה אומר לעצמך שאתה לא ממשיך קדימה כי אתה כל הזמן מסתכל לצדדים על עצים אחרים ולא בטוח שאתה על העץ הנכון - זו הדרך הכי טובה לא להגיע לצמרת.

כדי להגיע לצמרתו של עץ צריך להמשיך ולטפס עליו. בתוך מסלול הטיפוס יהיו ענפים קשים שיגרמו לך לרצות לוותר או אם העץ ממש גבוה זה עלול להפוך לשגרה כי כל הענפים יחזרו על עצמם וישעממו אותך.

לעשות הכול זה כמו לעשות כלום

לפעמים נגמר הכוח, צריך לשבת על אחד הענפים, לנוח ולצבור כוחות. זו כל התורה - כדי להגיע לצמרת צריך להמשיך ולטפס על אותו עץ אבל כדי שתביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את כל כישורך ותעודד את עצמך להמשיך לטפס על אותו עץ אתה צריך להביא לידי ביטוי, בצורה חכמה, את הדברים שאתה אוהב.

בשורה התחתונה, אנשים מוכשרים יכולים לעשות מספר דברים אבל המצליחים יעשו דבר אחד לאורך זמן ויתפתחו איתו. לא תמצא שקט נפשי כזה שיגיד לך מהו הדבר הנכון - זה לא יקרה.

אתה צריך למצוא את הדרך שלך וללכת בה לאורך זמן, לטפח, לגדול ולהיות שקוע רק בה. לאט לאט תוכל לראות את הדרכים הנכונות ויפתחו בפניך עוד אפשרויות. לפעמים לעשות הכול זה בעצם כמו לעשות כלום.

11/04/2014
הישארו מעודכנים