103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מאזין בן 40: "מאז שפיטרו אותי אני מנסה להתקבל לעבודה רצינית ועברו כבר שבע שנים!"

המאזין מספר שהוא אדם טוב ומשכיל אך מאז שפוטר, עובד בעבודות מזדמנות ולא מצליח להתקבל לעבודה רצינית: "יכול להיות שמשהו דפוק בי?!" אלון: "אף אחד לא רוצה להעסיק מישהו מיואש" - האזינו


שאלה: אני בן 40. בעבר עבדתי בחברה גדולה אך כחלק מהתייעלות החברה פוטרתי. מאז עברו מספר שנים ונאלצתי לעבוד בעבודות מזדמנות כי אני לא מפונק והייתי חייב לפרנס את משפחתי. אני מנסה כבר 7 שנים להתקבל לחברה רצינית. יש לי עבר תעסוקתי עשיר, ניסיון רב ואני בן אדם עם איי-קיו נורמטיבי וגבוה לעומת אנשים אחרים שאני רואה, שכן מצליחים להתקבל לעבודות נחשבות.

תהליכי הגיוס קשים, שולחים אותי למרכזי הערכה ומעבירים אותי בחינות שונות, ממש טרטור, ותמיד, בסוף כל תהליך אני לא מתקבל לשום מקום. בחלק מהמקרים ענו לי בחוצפה שגיל 40 לא מתאים להם. זה הורג אותי שאני לא מצליח לעשות שום דבר וממש התייאשתי. מה עלי לעשות?

אלון עונה: אני מסכים איתך שרוב תהליכי הגיוס הם מתחת לכל ביקורת. בחברה שלי אנחנו מאוד משתדלים לעשות את זה שונה וזה הרבה יותר אפקטיבי מאיך שמנהלים את זה בחברות אחרות. זו באמת בעיה גדולה אבל בשורה התחתונה, דרך המסלולים הנורמטיביים שאתה מתאר, הרבה אנשים כן מוצאים עבודה. לעומת זאת, אתה מנסה כבר 7 שנים ולא מצליח. כנראה שיש בעיה בדרך שלך.

יכול להיות שזה קורה בגלל חוסר הסבלנות שלך לתהליך הזה ואולי אתה לא יודע להביע את עצמך בצורה טובה יותר. הגיע הזמן לעשות תהליך מקיף של פידבק שלך על עצמך. תאסוף כמה אנשים שאתה מכיר, בעלי תפקידים רלוונטיים בארגונים שאליהם אתה רוצה להגיע, ותבקש מהם שישבו איתך ויסבירו לך מה אתה עושה לא נכון. תשווק את עצמך, שיראו מה אתה יודע לעשות ואיך אתה מבטא את עצמך. בנוסף, אולי כדאי לך להיעזר במאמן תעסוקתי לשניים או שלושה מפגשים, כדי שיאבחן אותך, יאיר את פניך וייעץ לך איך לפעול או לא לפעול.

אם אתה מגדיר את עצמך כאדם פיקח או בעל יכולות גבוהות מאנשים אחרים שכן מתקבלים ואתה לא, אז ברור שהבעיה היא איתך ועם צורת התקשורת שלך. אתה נתת פה נאום שאם היית מקשיב לו היית מבין למה אתה לא מצליח בראיונות. דיברת בטון יהיר ומתנשא, חזרת על עצמך שוב ושוב, כנראה מתוך תסכול.

אני משוכנע שכל התופעות התקשורתיות האלה באות לידי ביטוי בצורה בה אתה מנסה לעבור את תהליכי הגיוס לעבודות. אני בטוח שאתה אדם טוב אבל החוויה שלך נצרבה כל כך רע שעכשיו אתה מתוסכל. איבדת אמון ואתה כועס. את כל הנפח הזה אתה מביא לתוך התהליכים בהם אתה מנסה להצליח - זה לא יעבוד.

הייאוש טוב ליתוש

כרגע, אתה חייב לעצור הכול וללמוד את עצמך מול הסיטואציה. כשאתה כועס וכואב אתה עובר את תהליכי הגיוס האלה בצורה רעה. אתה לא מבין כמה אתה לא מבין כי אתה מעורב רגשית בסיטואציה שלך. תיעזר במאמן מקצועי או ב'מנטור', אפילו חבר שאתה סומך עליו שיהיה כנה איתך, שייתן לך פידבק ויעזור לך.

הגישה, הכאב והכעס שלך באים לידי ביטוי בדרך שאתה מדבר על הנושא. תעזור לעצמך למנוע עוד 7 שנים רעות ותבין שיש לך בעיה. שומעים את הייאוש בקול שלך ואף אחד לא רוצה להעסיק מישהו מיואש. הייאוש טוב ליתוש.

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
02/05/2014
הישארו מעודכנים