103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

ישראל בעד חתונה אלטרנטיבית - היא פשוט לא מכירה בה

משרד החוץ שיווק 'חתונה ישראלית' - החילונים והלהט"בים גיחכו • דובר המשרד: "שגינו"


חתונה אלטרנטיבית בישראל? דובר משרד החוץ התוודה בפני ענת וינון כי המשרד שגה בקמפיין שהפיץ סביב הנושא - אך סירב להסירו מהרשת.

סביר להניח שנתקלתם בסרטון 'החתונה הישראלית' שמשרד החוץ הפיץ. הופץ בידי משרד החוץ. הסרטון שותף על גבי הרשת וצבר אלפי תגובות של צופים זועמים בהתייחסות למוסד הנישואין הישראלי, שידוע במגבלותיו החריפות כלפי אלה המעוניינים בחתונה חילונית וחתונה עבור זוגות חד מיניים. העיתונאי גל אוחובסקי התייחס לסרטון: "לא ייתכן ששולחים את אנשי משרד החוץ להראות כמה הכל פה נאור בעוד שבכנסת עושים הכל שחור. לממשלה יש מדיניות חדשה שמתחת לשולחן נותנים בעיטות במקומות הכי רגישים ומעל השולחן מציגים שהכל נהדר. בשבוע שעבר הכנסת העבירה חוק שמאפשר פונדקאות רק לנשים יחידניות ולא להומואים, אם הוא יאושר הדלת תישאר סגורה לגייז למשך 20 שנה. כל הזמן עושים דברים נגדנו ושום דבר בעדנו ולבסוף רצים לאמריקה והתגאות Sבנו. אם אתם לא רוצים שנתחתן - לא נתחתן, אם אתם רוצים שנתחתן רק דרך הרבנות זה מה שנעשה - תפסיקו לשקר ולהגיד שכיף כאן". יינון הסכים עם גל: "אני חושב שאתה צודק. או שאנחנו ליברלים עד הסוף ונותנים לכם זכויות או שאנחנו מדינה יהודית עם השפעות של חרדים ובעיות שלא פתרנו. אל תשוויצו בחוץ אחרת".

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הודה כי המשרד שגה בקמפיין: "שגינו ההיבטים מסוימים של הסרט הזה. כל שבוע מופצים בין שניים- שלושה סרטים על היבטים שונים של החברה הישראלית, על המורכבות והפסיפס. אלו סרטים שזוכים להצלחה גדולה בעולם כולו. את הסרט הזה ראינו מנקודת מבט חיובית שמציגה פלורליזם עם דרכים שונות להתחתן בישראל. אני חושב שלא היינו צריכים לכנות את הסרט 'חתונות אלטרנטיביות' מפני שהכותרת מטעה. לא לקחנו בחשבון שהסרטון ייתפס כסוג של אמירה מחייבת פנימית בתוך ישראל על אופן בו ראוי או לא ראוי להתחתן. רצינו בסך הכל להציג את העובדה בישראל יש דרכים שונות".

"יש כאן משטר של הרבנות הראשית", ענת זעמה, "למה כוונתך דרכים שונות? מה לגבי הרפורמים והקונסרבטיבים? על איזה פלורליזם משרד החוץ מדבר?". עמנואל הסביר: "חטפנו את הביקורת גם מהצד הליברלי וגם מהצד החרדי. קיבלתי טלפונים גם על כך שאנחנו פוגעים במוסד הרבנות. זו לא הייתה כוונתנו ואנחנו נפיק לקחים. נמשיך להתמקד בהיבטים שונים בחברה הישראלית כולל היבטים מורכבים. הסרטון לא ירד כי אין שום סיבה שהסרטון יירד".

גל הדגיש שהאיש מתנצל והודיע שהייתה טעות אך הסרטון נותר באוויר. "יש כאן בעיה עמוקה. תפקידו של משרד החוץ הוא להראות את צדדיה היפים של ישראל בתמורה הם מספרים סיפור מאוד שקרי. אין לי בעיה שיראו את המדינה כפי שהיא אך לא יכול להיות מצב בו במצד אחד הקואליציה תפעל ככל שביכולתה כדי להפר את צעדנו וצד שני יוצג אחרת". בנוסף תקף: "שרת המשפטים היא האישה הכי להט"בופית שהייתה במשרד".

ינון מגל תהה לאחר שהיה בחתונה של אנשי הקהילה הגאה אם להם יש זכויות. אוחובסקי הבהיר: "ממש לא! אם אלך עם בן זוגי לבית החולים, לרופאים אין אישור למסור לי עליו אף מידע. מכיוון שאני לא קשור אליו בשום אופן טכני שהמדינה מכירה בו, על פי חוק אסור לרופאים למסור לי מידע. אם זוג הורים גאים ילכו לבית החולים עם בנם ורק אחד מהם יישאר למשמרת על הילד בית החולים לא יוכל למסור לו מידע עליו כי הוא לא מוכר במדינה כאבא וכבן זוג. אין לנו שום זכויות על המשפחה שלנו. גם אני יהודי במדינה יהודית".

צפו בסרטון:

 

עריכה: איתמר זיגלמן

01/07/2018
הישארו מעודכנים

"עשו זאת בסגנון שלכם". האמנם?
"עשו זאת בסגנון שלכם". האמנם?  |  צילום מסך: מתוך סרטון משרד החוץ