103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"לא נשלח אף אחד למוות - זה הכל פוליטיקה"

השר יובל שטייניץ על חוק עונש מוות למחבלים • וגם: האם הוא יכול לחשוב על הסדר עם חמאס מבלי שיחזירו את גופות החיילים גולדין ושאול? "בהחלט כן"


שר האנרגיה וחבר הקבינט יובל שטייניץ' (הליכוד) התייחס למצב ברצועת עזה ותקף את חוק עונש מוות למחבלים: "כשאין לך מטרה אמיתית עדיף להגיע להפסקת אש ולהסדרה בלי מלחמה".

השר שטייניץ' אופטימי לאחר שהודיע על יציאה מחודשת לחיפוש גז ונפט בים. בשיחה עמו היום (ב') סיפר על הסיכויים למצוא גז ונפט: "אנחנו לא נחים לרגע, נמשיך למצות את הפוטנציאל שיש לישראל. יש בישראל גם גיאולוג שאומר שאין גז אבל חברה צרפתית שהיא הטובה מסוגה בעולם מעריכה שכמות הגז בים גדולה פי שניים וחצי ממה שהתגלה עד כה. אני סומך על המחקר הזה.

על מתווה הגז הוסיף: "מתווה הגז עובד מצוין, המונופול התחיל להתפרק והמחירים החלו לרדת. כבר יש הפחתה של 30%, פיתוח של ליוויתן ושל כריש תנין. יש כנראה עוד המון גז ואנחנו זקוקים לו מכמה סיבות. הראשונה היא כלכלית שתאפשר לנו ביטחון אנרגטי והשנייה היא חשיבות לתהליך של ניקוי ישראל מהדלקים המזהמים מזיהום האוויר".

בהמשך התייחס לעסקת הגז עם מצרים ושימוש בצינור הגז הפן הערבי: "צינור הגז הפן ערבי הוא צינור גז המחבר את בין מצרים לירדן וחסרים לו מאות מטרים בודדים למערכת הגז בישראל. יש כאן פעם ראשונה בהיסטוריה של חיבור בצנרת גז דרך ציר השלום בין מצרים, ירדן וישראל. הצנרת נבנתה לפני יותר מעשרים שנה להולכת הגז ממצרים לישראל. עסקאות גז דורשות השקעות שבדרך כלל לא מבצעים לפני שיודעים מי הלקוחות המתאימים כי אחר כך נותרים לבד עם ההוצאות".

השר אף התייחס לניסיונות ההסדרה ללא גופות גולדין ושאול טען: "במדינה מתוקנת קובעים הפסקות אש והסדרים, כמובן שאנחנו רוצים להחזיר את גופות החללים הביתה אך המדיניות של הביטחון הלאומי שלנו לא אמורה להיות שבויה של הדבר הזה. במלחמת יום כיפור היו לנו שבויים וגופות חיילים בסוריה אך עשינו הפסקת אש ועדיין עצמותיו של אלי כהן לא שבו אלינו. לא אמרנו שעד שלא יחזירו אותם לא תהיה הפסקת אש. עם אויבים עושים מלחמה ומכריזים על הפסדת אש והסדרה כשזה נכון. אני מאמין שנצליח נחזיר בסוף גם את גופות החיילים".

"ברור שאין שום סיבה לצאת למלחמה אם אין לנו מטרה אמיתית שאתה רוצה להשיג", הדגיש, "לכל מלחמה יש מחירים. כשאין לך מטרה אמיתית עדיף להגיע להפסקת אש והסדרה בלי מלחמה. אל תשכחו שיש לנו חזית צפונית שהיא פחות מסוקרת תקשורתית אך ההתפתחות בה משמעותית הרבה יותר ממה שקורה בעזה. בעבר חשבתי שצריך לכבוש את הרצועה כדי להפיל את החמאס. נכון לעכשיו אין החלטה כזו ואני לא בטוח שזה נכון".

השר אף הבהיר שהוא מוחה נגד יוזמת עונש מוות למחבלים והצביע על הפגיעה התדמיתית שהחוק יגרום לישראל: "אני לוקח את האחריות על עצמי בנוגע לעצירת עונש המוות למחבלים. עונש המוות לא יקודם כל עוד לא יהיה דיון על כך והחלטת הקבינט. החוק הזה יהיה הניצחון הכי גדול של ארגוני הטרור על ישראל. לא ניתן לעצמנו לגרום לעצמנו את הנזק הנושא הזה וגם לא נוציא אף אחד למוות- זה הכל פוליטיקה. גם שב"כ, מל"ל והיועץ המשפטי לממשלה מסכימים איתי שחקיקה עכשיו של עונש מוות למחבלים תגרום לפגיעה התדמיתית של ישראל והיא עצומה בעקבות הדבר הזה".

כשנשאל על מאבק המסתננים ציין: "אני בהחלט בעד פסקת התגברות מוגבלת וממוקדת בסוגיית המסתננים כך שברוב מסוים בכנסת יוכל להתגבר על הנושא ולפתור אותו. אציין שמה שרת המשפטים איילת שקד עושה בבית המשפט העליון כיום רק יגביר את האמון במערכת המשפט".

לסיום התייחס לשאלת הבחירות הכלליות ומועדן: "נתניהו הוא האדם שיקבע לגבי הבחירות, הוא מחזיק את הקלפים קרוב לחזה ולא בטוח שגם הוא מצליח לקרוא אותם".

עריכה: איתמר זיגלמן

05/11/2018
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90