103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אם רוצים לקדם שלום זה רק במפגשים ולא בחרמות"

ראש מועצת אפרת עודד רביבי משוכנע: ה־BDS ומעשיו פוגעים קודם כל בפלסטינים • ינאם על כך מחר (ד') בוועידת הדיפלומטים


מחר (ד') תיפתח ועידת הדיפלומטים של ה'ג'רוזלם פוסט' ובה ייקח חלק, בין היתר, גם ראש מועצת אפרת עודד רביבי. רביבי מתכנן לדבר על הנזק שעושה תנועת ה־BDS דווקא לפלסטינים. בפני אראל סג"ל ובן כספית הוא חשף מעט מהמתוכנן.

"אני חושב שבסוף, תנועת ה־BDS היא אחת הדוגמאות לאיך פותחים במאבק שלא מבינים בעצם את ההשלכות שלו", אמר רביבי, "הדוגמא הבולטת היא כמובן המפעל של סודהסטרים במישור אדומים, שבעקבות לחץ של ה־BDS נסגר בסוף, מאות פלסטינים פוטרו". 

לדברי רביבי, המטרה של 'AirBNB' היא, למעשה, להפגיש אנשים עם אנשים. "למה אתה מעדיף 'AirBNB' מלבד המחיר? כי אתה בסוף נמצא בתוך ההוויה המקומית, לומד ומכיר את האנשים - ואם תנועת החרם רוצה לקדם שלום, אז דווקא היה מתאים שיעודדו את המפגשים הלא רשמיים האלה בין אנשים לאנשים, כדי שיבינו איך אפשר לדבר שפה משותפת, לראות מה האינטרסים המשותפים, וככה אולי לקדם את השלום", אמר.

אזורי התעשייה שבשטחי איו"ש הם, על פי רביבי, "איי השלום", וזאת הודות לפעילות המשותפת של הישראלים והפלסטינים. "שם אתה רואה בסוף את המפגשים בין האוכלוסיות, בחדרי האוכל, בקו הייצור - ואם באמת מישהו רוצה לקדם פה שלום אז זה רק במפגשים ולא בחרמות", הוסיף.

רביבי תיאר בפני בן ואראל כיצד הוא פועל להביא את הדיפלומטים אל יהודה ושומרון כדי שיכירו את המציאות ההדדית ואת הצדדים היפים שיש לאזור להציע. "אני אומר להם: אתם בסוף שולחים דו"חות למדינות ששלחו אתכם על המצב ביהודה ושומרון, כאשר אתם מסוגלים לבקר ברמאללה ובבית לחם, ולא להגיע לאפרת. למה? כי אז זו תהיה הכרה רשמית במפעל ההתנחלויות".

הצעתו לדיפלומטים היא לבוא אליו לפגישות לא רשמיות. "אני אומר: בואו אלי ברכב שכור, בלבוש לא רשמי, מחוץ לשעות העבודה, תראו את המציאות ותבינו כמה היא רחוקה ממה שאתם מנסים בסוף לתאר. אפשר לדבר בסיסמאות - 'כן כיבוש' או 'לא כיבוש' - בסוף יש פה מציאות, יש פה שתי אוכלוסיות שחיות זו לצד זו, והחרמות לא מקדמות לנו שום דבר".

השמאל עדיין חוקי?

בכנס שיתקיים מחר תחת חסות ה'ג'רוזלם פוסט' צפוי, כאמור, הנושא לעלות לדיון. רביבי לא ידע לתאר מי יחלוק עמו את הפאנל בנושא. הריאיון, כצפוי, ייצר גם מתח בין שני המגישים, שלא רואים את נושא ההתנחלויות עין בעין, לשון המעטה. כספית, שהצטרף באופן חד פעמי לסג"ל, אמר לרביבי: "בקיצור, אתה מנסה לשכנע את הגויים שאתה רודף שלום וצדק תוך כדי שליטה על עם אחר. זה דו שיח של חירשים". לדברי כספית, "אני נגד ה־BDS, אבל דווקא ההודעה של 'AirBNB' הסבירה לנו שהעולם הוא לא טראמפ. יש פה עולם בעייתי".

אראל: "נכון, אבל מצד שני אתה שואל את עצמך האם 'AirBNB' לא משכירים דירות בסין או ברוסיה?"

בן: "כשנהיה סין, אז... זה צבוע".

אראל: "אוקיי, אז קודם כל בוא נגיד שאין פה איזו עמדה עקרונית מהותית... על ישראל אפשר ועל רוסיה וסין אי אפשר".

בן: "נכון".

אראל: "אלא אם כן ישראל יכולה להעניש את 'AirBNB' באופן כלכלי הפוך".

בן: "אין חילוקי דעות עד עכשיו".

אראל: "זה 'Fair Fight', זה לגיטימי. תראה, מה שכואב פה, זה שמי שהובילו את 'AirBNB' לעשות את הדבר הזה, בחלקם, הם ארגונים יהודיים. זה עוד יותר כואב".

בן: "יש הרבה מאוד יהודים שמאלניים, בעיקר בעולם, ואני חושב שזה עדיין חוקי. גם אני חושב שצריך להיפטר מההתנחלויות חוץ מהגושים. אז מה? עוד מעט יוציאו גם אותי מחוץ לחוק". 

אראל: "רביבי, אני חושב שהגיע הזמן להוציא את בן מחוץ לחוק. זה יכול להיות רעיון טוב. לדעתי יש מי שיסכים לזה".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

20/11/2018
הישארו מעודכנים

ראש מועצת אפרת עודד רביבי
ראש מועצת אפרת עודד רביבי  |  צילום: גרשון אליסון/פלאש90