103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"איימו עליי כבר כמה פעמים"

נציב כבאות והצלה דדי שמחי הגיב לטענות של יו"ר ועד הכבאים אבי אנקורי בתוכנית 'עובדה' • "הוא מתנהג בצורה בריונית"


בריאיון לעומרי אסנהיים בתוכנית 'עובדה' תקף יו"ר ועד הכבאים אבי אנקורי את נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי. בתוכנית היום שמחי ביקש להבהיר כי למרות מה שנראה הוא האחראי על הארגון, ואילו לדבריו הוועד "התבלבל בתפקידו ולאט לאט מנסה לכרסם באחריות המפקדים. אנחנו לא מוכנים להבליג על כך. 

יש בכתבה סצנה שבה אתה מגיע לבקר בתחנת כבאים בירושלים ובכניסה עומד כבאי שלא נותן לך להיכנס. היו שם הרבה מעשי בריונות.

"נכון מאוד. רציתי להיכנס לתחנת כיבוי חדשה שהקמנו בירושלים, ועמדו שם שני אנשי ועד שמנעו ממני את הכניסה. זה היה מעשה חמור מאוד ובריוני שלא מקובל עליי. מכיוון שאנחנו מדינת חוק פנינו למי שצריך לפנות בנושא. יש לנו כבאים מצוינים, מדהימים, נחושים, מסורים ואמיצי לב שמחרפים את נפשם כל יום למען אזרחי ישראל. לצערי בוועד העובדים יש כמה בריונים שמוציאים את דיבתנו רעה. אנחנו נפעל בצורה הטובה ביותר למגר את התופעה הזו".

"איימו עליי. אמרו שישברו לי את העצמות"

בכתבה של אסנהיים אחד הכבאים אמר כי הוא מתכוון 'לרסס פה את כולם ואין פשרות'. את מי הם רוצים לרסס בדיוק?
"עצוב לי לשמוע את הדבר הזה. זה לא מייצג את כל לוחמי האש. הייתי עשרות שנים בצבא ובמצבים מורכבים ואני לא מתרגש מזה. אני מאוד מקווה שהם לא התכוונו אליי. אנחנו נטפל בטיפש שאמר את זה. מבחינתי זה חמור מאוד. איימו עליי כבר כמה פעמים במהלך התפקיד, אמרו שישברו לי את העצמות והמשטרה כבר הגדירה אותי כמאוים בדרגה שלוש. אטבל נטפל בנחישות בכל הדברים הללו גם אם זה יעלה לי בעוד איומים. אני לא אמצמץ לרגע".

יו"ר ועד הכבאים אבי אנקורי אמר עליך בכתבה שהוא 'הבין שאין עם מי לדבר'. שיושב מולו אדם שאמור להיות שווה ערך למפכ"ל ולרמטכ"ל אך אומר שהוא יכופף אותו כי הוא מקושר וחזק יותר. הוא כינה אותך 'אדם רע ולא ראוי'. מהי ההתייחסות שלך?
"אני לא אדם רע אך אני כן אדם נחוש. אני מציע לכם לקרוא מה כתב נציב הכבאות על מה שקורה בכבאות. רומח דיבר על תחלואי הכבאות ואמר שיש ועד עובדים שלא מבין את תפקידו. נציב הכבאות שחר יעלון פנה במכתבים לכל הגורמים הרלוונטיים ואמר שיש למנוע מהוועד להשבית ארגון כזה חשוב ומציל חיים. אני אומר כאן בשידור שבאתי לעשות רק דברים טובים לכבאות. לקדם, לפתח ולטפל בעובדים שלי אך מי שנושא באחריות על פי חוק אלו מפקדי הכבאות ולא ועד העובדים. אם אנחנו נושאים באחריות הזו אז גם הסמכות היא שלנו".

"לא אתן לפגוע באימונים ובהכשרות"

אמרת שמרבית הכבאים הם אנשים מסורים שמחרפים את נפשם באש ומצילים חיים. נחשפנו בכתבה לכל מיני אירועים שבהם הוועד נותן הוראות. יש מקרים שבהם אנשים עלולים להיות בסכנת חיים בגלל שיש ניסיונות של הוועד לכופף ידיים?
"הכי חמור זה שיש כאן פגיעה בלתי נסבלת באימונים ובהכשרות בגלל עיצומים של הוועד. פגיעה באימונים ובהכשרות פוגעת בכישורים שלנו לאורך זמן. לצערי לאורך שנים יש פגיעה באימונים ובהכשרות. הכבאים הם מצוינים אך צריך לתת להם את כל הכלים כדי להצליח. לא אתן לפגוע להם באימונים ובהכשרות".

אנקורי הוא בריון שמנהל אותם?
"הוא מתנהג בבריונות. הוא אמר בתוכנית שהוא מכיר אותי טוב יותר מאשר את אשתו. עצוב לי בשביל אשתו. אני וכל המפקדים יחדיו לא מתכוונים לוותר. המערך הזה יותר חשוב ואנחנו חייבים לפעול ביושר ועל פי החוק. אני מתכוון לרתום את כל המפקדים ולהמשיך בעבודה הקשה שאנחנו עושים על מנת להפסיק את השערוריה הזזו. עכשיו אחרי שכל אזרחי ישראל ראו מה קורה אני מקווה שתהיה לנו יותר רוח גבית".

ההסתדרות מסרה בתגובה שפעלה לסיום הסכסוך וכי הסכם הבנות נחתם בשבועות האחרונים. אך ההסתדרות גם מגבה את אנקורי ומסרה ש"יו״ר ארגון העובדים אנקורי הוא יו״ר אחראי שעשה ועושה רבות למען לוחמי האש ומערך הכבאות. לא נסכים לקבל את הדה־לגיטימציה שמנסים לעשות לוועד העובדים".

"לא חשבתי אחרת. אני לא בקיא בוועדי עובדים והתארגנויות, אך בשנתיים האחרונות פניתי לגורמים הכי בכירים בהסתדרות וטענתי שפגיעה באימונים היא סכנת חיים. אני בטוח שההסתדרות תתעשת. אין לי שום בעיה שיהיה ועד עובדים כל עוד הוא יעסוק בדברים שעבורם הוא נוצר כמו שכר, תנאי עובדים, רווחה ועוד. ועד העובדים מתחיל לעסוק בדברים שלא בתחומו – לזה לא אתן את ידי".

עריכה: איתמר זיגלמן

27/01/2019
הישארו מעודכנים

רב טפסר דדי שמחי
רב טפסר דדי שמחי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90