103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"גנץ צבוע וחסר ניסיון"

השר גלעד ארדן לא נהנה, בלשון המעטה, מנאומו הפוליטי של בני גנץ: "אוסף של קלישאות סותרות" • תקף בחריפות את התנהלותו של גנץ במבצע צוק איתן


בבוקר שאחרי הנאום התקיף של בני גנץ, המערכת הפוליטית מנסה לשדר רוגע - האם היא מצליחה? אילה חסון שמעה את דבריו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בתגובה לדברים של גנץ, שסירב להתרגש אך תקף אותו ללא רחם. בהמשך, התייחס גם לסכסוך המר בין יו"ר ועד עובדי הכבאים לבין נציב הכבאות וההצלה, להפגנת בני העדה האתיופית ולנושאים נוספים שעל סדר היום.

"האריזה והמלל היו נחמדים. המראה נראה והמילים נעימות לאוזן אבל כשאתה צולל לתוכן אתה מבין שהיה כאן אוסף של קלישאות שחלקן סותרות אחת את השנייה. זה לא שונה איתנו לומר מהמציאות היום חתירה לשלום וירושלים מאוחדת".

לכן הוא יכול לסכן גם אתכם.
"ברור שכל שחקן חדש שמצטרף למערכת הפוליטית עלול לקחת קולות מהשחקנים הקיימים. כשהליכוד היא המפלגה הגדולה זה יכול לפגוע בנו. אני לא מבין את התמיהה מדוע אנחנו מגיבים כפי שאנחנו מגיבים. אנחנו רואים שיש כאן אדם עם סוג של תחפושת שלא מוכן להעיד על עצמו אם הוא ימין או שמאל. מה זה אין ימין ואין שמאל?".

דע לך שמבחינת אחוזי צפייה לא נרשמו דרמות אתמול. המספרים נותרו כמו ביום לפני כן. לדעתך יש במדינת ישראל מלך ומלכה?
"הוא ניסה לייצר תחושה ולרמוז על נתניהו ורעייתו שהם משפחת מלוכה. אני חושב שזו אמירה מכוערת והוא מנסה לעשות דה לגיטימציה לראש הממשלה. זה סותר את האמירה שלו על אחדות. הוא צבוע כי חי עשרות שנים במשטר צבאי בו הוא נותן פקודות וכעת הקים מפלגה דיקטטורית בלי דמוקרטיה ופריימריז ובה הוא קובע הכל. לעומתו ראש הממשלה נבחר פעם אחר פעם על ידי האזרחים. הם מגיעים לקלפי ומצביעים לליכוד. אפשר לומר שדבריו אינם דברי אמת. הוא מצד אחד אומר שיש לנו מדינה מופלאה ומצד שני מתאר מצב כאילו יש כאן כישלון בכל תחומי החיים. הוא השתחרר לפני ארבע שנים וחברת הסטארט אפ שהוא הקים ישר קרסה".

הגזמת, הרבה סטרטאפים לא מצליחים. זה לא אומר שהוא לוזר.
"זה קצת מגוחך שאדם שלא הוכיח את עצמו בזירה האזרחית בו הוא נדרש לגייס אנשים לתמיכה ולשנות מציאות במרחב האזרחי, אין לו ניסיון בכנסת ובממשלה ומציג את עצמו כאלטרנטיבה".

בקיצור נלחצם. זה לא לפיד ולא מגיש פרומטר. זה לא גבאי שהמפלגה אוכלת לו את הכבד אלא רמטכ"ל לשעבר.
"גם ברק היה רמטכ"ל וגם אמנון ליפקין שחק. זה עדיין לא אומר שיש להם כישרון או ניסיון מוכח לנהל את הזירה הפוליטית".

במדינת ישראל הקטע הביטחוני עושה משהו לאנשים.
"אפשר ללמוד לא מעט על ההיבט הביטחוני שלו והעמדות שלו בזמן שהיה רמטכ"ל".

הוא לא היה רמטכ"ל טוב?
"לא. הייתי אז חבר קבינט ואני מסכים על נפתלי בנט שהיציאה למערכה כנגד המנהרות הייתה בניגוד לעמדת גנץ ולא בזכותו. הוא ובוגי עשו הכל כדי להספיק את המבצע. את הכל ניתן לקרוא בדו"ח מבקר המדינה, שם גנץ הוא הכוכב המרכזי בעקבות מבצע צוק איתן".

למה נפתלי בנט באטרף ממנו?
"אני לא הדובר של בנט או שקד. אני מעריך שכשמגיע שחקן חדש שאומר שאין ימין ואין שמאל ובנט הקים את מפלגת הימין החדש, אז צריך לחדד את ההבדלים".

התקשורת תנסה למצב אותו יותר ימין כדי שיפגע בכם ופחות יפגע בלפיד וגבאי.
"נכון. מכיוון שאנחנו מבינים זאת חשוב לנו לחדד".

"מערך הכבאות מציל חיים מדי יום"

נעבור לנושא אחר, שירותי הכבאות תחת אחריותך?
"בהחלט כן".

אתה מודע לקטטה בין יו"ר הוועד לדדי שמחי?
"בוודאי שאני מודע, אני לא אחראי על חינוכם של אנשים ולא בוחר את יו"ר הוועד או על התבטאויות מסוגים שונים. אני אחראי על תפקוד שירותי הכבאות בישראל שהתעצמו מאוד, התמודדו עם גל שריפות וההצתות הגדול ביותר שהיה מקום המדינה והסתיים באפס נפגעים. בתי הדין לעבודה הם שמאפשרים עיצומים לגוף עם חשיבות כזאת, הביקורת צריכה להיות כלפיהם. לפני חודש וחצי הגענו להסכם שסיים את העיצומים ולכן בשבועות האחרונים אין שום עיצומים".

ליו"ר הוועד יש מתפקידי ליכוד בכיס?
"לא ידוע לי על זה. אני חושב שאת אמורה לזכור שאני לא עושה חישובים כאלה כשאני יוצא לרפורמות. מי שרומז רמזים כאלה זה כי תקשורתית זה נתפס טוב".

מעבר לכתבה המדהימה ב'עובדה' שמעתי שהוא פוצץ אירוע סיום טקס כבאות בגלל שלא נתנו לו להיות הנואם הראשון. משפחות הגיעו מכל הארץ לחלוק כבוד לאירוע ויו"ר הוועד עם אג'נדה משלו. אתה יכול להתבטא נגדם.
"כשהיו מעשים מכוערים התבטאתי נגד, כשחסמו את הכניסה של ניצב הכבאות בכניסה לתחנת הכבאים בירושלים לא רק שהתבטאתי אלא גם ראיתי בזה מעשה שעולה לכדי עבירה פלילית וביקשתי שהנושא ייבדק. אני חושב שגם ההנהלה וגם נציב יכולים להיות בעלי רגישות בנושא. הכבאים שלנו הם לוחמי אש מעולים ומביאים תוצאות. מערך הכבאות מביא תוצאות טובות ומציל חיים מדי יום. אני מבין את ההיבט התקשורתי והרצון להציג בתחקיר הכל כקטסטרופה כוללת".

"מקווה שהמחאה תסתיים בשלום"

מילה לקראת ההפגנת האתיופים שתתקיים היום?
"גם אני וגם ממלא מקום המפכ"ל בדקנו שהשוטרים יתודרכו להיות הכי מכילים ומבינים. יש זכות למחאה במדינת ישראל והאירוע שקרה הוא טרגי והבעתי את צערי תוך ניחום המשפחה. אני מקווה שחקירת מח"ש תסתיים ושהאמת תצא לאור. לא אגבה לעולם שוטר אם פעל שלא כהלכה. הכאב שלי הוא שפעלתי המון שנים לחזק האמון בין בני העדה האתיופית למשטרת ישראל קרה האירוע הנורא הזה. הקפדנו שכל השוטרים בהפגנה היום יהיו מצוידים במצלמות גוף כדי למתן את התגובות משני הצדדים. אני מקווה שהמחאה תסתיים בשלום".

ארגון 'Honesty'' מחרים את התיירות יהודה ושומרון.
"לא רק את התיירות. זה ארגון שנשמע כאילו פועל למען זכויות אדם אך הפך לאחד מארגוני החרם על ישראל. אי אפשר להמשיך להסתתר מאחורי תחפושות של ארגוני זכויות אדם כשאתה עושה דה לגיטימציה של מדינת ישראל. התחלנו לפעול נגדו ואנחנו שוקלים מניעת כניסה לישראל של בכירי הארגון, לשלול הטבות ועוד".

עריכה: איתמר זיגלמן

30/01/2019
הישארו מעודכנים

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90