רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

חכו לנו שבועיים

משרד הבריאות ומכון גרטנר פרסמו את זמני ההמתנה לרופאים המומחים בקופות החולים • ד"ר רחלי ווילף־מירון: "תמונת מצב הארצית סבירה"


משרד הבריאות ומכון גרטנר מפרסמים הבוקר (ג') את זמני ההמתנה לרופאים מומחים בקופות החולים. ד"ר רחלי ווילף־מירון, מנהלת תוכנית זמני המתנה ברפואה: "קיבלנו תמונת מצב כלל ארצית". 

"כבר מספרים שנים נעשו ניסיונות למדוד זמני המתנה ברפואה, פרט לסקרי לקוח סמוי לא הייתה שום מערכת לאומית שמדדה באופן קבוע ושיקפה לציבור על פני כל התורים במערכת כמה זמן לוקח".

מה הנתונים אומרים?
"לקחנו למעלה ממיליון תורים מ-6000 רופאים ואת 50 התורים הפנויים בכל הארץ. ידענו את כתובת המרפאה של כל רופא, את היישוב, האזור הטבעי אליו שייך ואיזה מחוז. בחרנו חמישה מקצועות. 70% מהמפגשים ברפואת מומחים היא אורתופדיה, עיניים, נשים ואף אוזן גרון. פיתחנו שיטה ומצאנו שברמה הלאומית שהנתונים לא כצעקתה. חצי מהאוכלוסייה שרוצה אורתופד מסוים תחכה 11 ימים והחצי השני יחכה קצת יותר. ברפואת עיניים מחכים 6 ימים, לאף אוזן גרון 7 ימים והכי הרבה לרופא עור, 13 ימים".

אל אותו הד"ר שמנסים להתקבל אליו באופן פרטי אפשר לעיתים להגיע באותו היום. הנושא הזה נבדק?
"במאי 2019 נצא לסקר ענק כדי לבחון את אלו שביקרו אצל אותם המומחים והאם הם ניסו לקבוע, הצליחו או לא. אנחנו יודעים מסקרים עדכניים משנה שעברה שמטופלים שוויתרו על מפגש עם רופא מומחה בגלל זמן המתנה ארוך הלכו פי שניים לרפואה פרטית".

מה המסקנות שלכם? יש לכם דירוג של קופות החולים?
"תמונת המצב הארצית היא סבירה. אם אתה מוכן ללכת לכל רופא אורתופד במקום מגוריך זמן ההמתנה קטן בין 30-50%. כאשר אספנו את האזורים הקטנים לשבעה מחוזות ראינו שבמחוז הדרום, זמן ההמתנה ארוך יותר".

  

עריכה: איתמר זיגלמן

16/04/2019
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: Ingram Image