103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אם לא אהיה שר המשפטים לא תהיה ממשלה"

יו"ר האיחוד הלאומי הבהיר כי במפלגה לא יוותרו על תיקי החינוך והמשפטים: "לא אחזור לממשלה שבה אנחנו נתלים בבג"ץ"


ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) הבהיר בקריאה ברורה לראש הממשלה שאם הוא לא יהיה שר המשפטים לא תהיה לו קואליציה. מה עמדתו על הקהילה הלהט"בית במידה שיהיה שר החינוך? בהמשך הריאיון הסביר את פשר הפוסט שפרסם, שבו טען כי מנסים לתפור לו תיק משפטי.

"חינוך ומשפטים היו אצלנו בקדנציה האחרונה. בדיוק כפי שאף אחד לא מעלה על דעתו שליברמן ייכנס לקואליציה בלי תיק הביטחון, דרעי - בלי משרדי הפנים והדתות, וכחלון - ללא האוצר, הציונות הדתית לא תחזור להיות ילד הכאפות של הפוליטיקה הישראלית. נקבל את שני התיקים האלה. בלי זה לא תהיה ממשלה.

"אני לא חושב שיש סיבה לנתניהו שלא לרצות בכך. נתניהו לא יילך לבחירות, הוא לא ייקח את הסיכון. גנץ קיבל 35 מנדטים ולא בטוח שנתניהו יצליח לשחזר את אותו הישג. אם נתניהו יילך לבחירות בגלל שהוא לא ייתן לי להיות שר המשפטים, הוא אדם לא אחראי. מכיוון שנתניהו הוא כן אדם אחראי ומנהיג טוב – הוא לא יעשה טעות כזו.

"אני דורש את הדרישה הכי לגיטימית בעולם. אני לא חוזר על הקדנציה האחרונה שבה אני חבר בממשלה שבכותרת היא ממשלת ימין אך במדיניות לא עושה כלום כי המשפטנים לא נותנת לה לעבוד. אנחנו נתלים בבג"ץ כשאנחנו לא מוציאים את המסתננים מדרום תל אביב, לא הורסים בתי מחבלים, לא נלחמים בחמאס בעזה. הסיפור הזה נגמר. או שאנחנו אוחזים את השור בקרניו ומחזירים לאחור את גלגל ההפיכה השיפוטית של אהרן ברק, ומחזירים את מדינת ישראל למסלול נורמלי או שלא. לכן דרישתי לתיק המשפטים מטרתה לקבל את הכוח לעשות את השינויים הנדרשים".

ומה אם יריב לוין יעשה את המעשים שאתה רוצה לעשות, ואתה תקבל תיק אחר?
"יריב לוין הוא איש טוב וראוי אך אני חושב שאני אעשה זאת טוב יותר. אני חושב שהעובדה שיריב לוין תלוי בראש הממשלה במאה אחוז מאוד תגביל אותו ביכולת לנהל את התהליכים האלה. תהיה ביקורת ציבורית מאוד גדולה כי כל דבר שהוא יעשה יאמרו שהוא שומר על ראש הממשלה.

"אני רוצה גם לעסוק בדברים אחרים, שפחות מעניינים את יריב לוין. למשל אני רוצה להחזיר את בתי הדין הרבניים ממשרד הדתות למשרד המשפטים".

בוא נדבר על תיק החינוך, שכמעט בוודאות יהיה שלכם. נפתלי בנט העלה את התקציבים להקהילה הלהט"בית. אתה תיקח אותם בחזרה? 

"זו שאלה מגוחכת. אם אכנס למשרד החינוך אלמד את המשרד ואת הצרכים שלו, ולפי זה אחלק את הכסף. לטעון שאני אפגע בתקציב מסוים כזה או אחר זו חוסר אחריות. מותר לי לומר שסדרי העדיפויות שלי יהיו אולי שונים משל קודמיי, אך אנחנו האחרונים שסותמים פיות וכופים את דעתנו על מישהו".

ביקשתי מהיועמ"ש לבדוק את הנושא

אתמול פרסמת פוסט שבו טענת שכתבת 'מחלקה ראשונה' שלחה לך מספר שאלות בנוגע לקשרים של עמותת רגבים, שהיית חלק ממקימיה, לבין חברה של עובד יחזקאל. טענת שמנסים לתפור לך תיק ושמישהו הדליף את המסמך הזה.
"אכן. כל האייטם הזה מבוסס על הסכם הזמנת עבודה בין רגבים לחברת טרה. ההסכם, שיש בו סעיף סודיות, מוחזק רק בידיהן של תנועת רגבים וחברת טרה. אתמול התברר לי שלפני כמה שנים התקיימה חקירת משטרה, ובמסגרת אותה חקירה ההסכם הגיע גם לידיהן של משטרת ישראל ושל פרקליטות המדינה. השאלות של הכתבת מתבססות על תמלולים של חקירת משטרה. לכן פיניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי לחקור את הנושא".

אני מאוד מחזיק מבצלאל סמוטריץ'. אמרת אתמול אמירה קשה בנוגע לרשויות החוק.
"לא דיברתי על רשויות החוק, אני לא עושה הכללות. אני טוען שמישהו מהמשטרה או מהפרקליטות ניער מהנפתלין הסכם משנת 2014 שנחתם בין רגבים וטרה. גורם מסוים נחשף למסמך הזה והדליף אותו".

יש גורמים בפרקליטות או במשטרה שמנסים לדאוג שלא תהיה שר המשפטים?
"אני מעלה את ההשערה. שכל אחד מהמאזינים ייקח את העובדות הללו ויעשה עימן מה שהוא רוצה. איזו מוטיבציה יש למישהו במשטרה ובפרקליטות להוציא את המסמך הזה בעיתוי הנוכחי?"

טענו שהמסמך הזה היה ידוע כי הוא מופיע בפרוטוקול של בית משפט, אך אתה טוען שהשאלות שהגיעו אליך מהכתבת התבססו על תמלולי משטרה שלא הגיעו לבית המשפט.
"בדיוק".

עריכה: איתמר זיגלמן

30/04/2019
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90