"ככה מעלים מודעות"

טל גלבוע, פעילה טבעונית: "אני מאוד שמחה על התהליך שמיקי עוברת. יאיר נתניהו עובר תהליך דומה"


לאחר שמנכ"ל הכנסת סירב להחליף את ריפוד העור בכיסא של חברת הכנסת מיקי חיימוביץ'. טל גלבוע, פעילה טבעונית, שיבחה את חיימוביץ' וסיפרה על התחושות שלה לקראת יום העצמאות הקרב כשהיא מבחינה במשאיות מלאות בבעלי החיים בכבישי ישראל. 

"אני מכירה את ח"כ מיקי חיימוביץ' כבר כמה שנים ומאוד שמחה על התהליך שהיא עוברת בתור הטבעונות. אני שמחה שהיא הולכת בכיוון הזה. בדת אפשר להתווכח על אמונה, יש מי שמאמין ויש מי שלא. מה שקורה לבעלי החיים זו עובדה קיימת. הם עוברים התעללות קשה ואנחנו אחראים על הדבר הזה ועלינו לתקן אותו".

היא בכל זאת אדם חדש שהגיע לכנסת. תכבדי. זה לא כיסא שנוצר במיוחד בשבילה
"יאיר נתניהו תמך וקרא להחליף את כל 120 הכיסאות. גם הוא עובר תהליך. לפני חמש שנים שעה לפני שנכנסתי לאח הגדול יורם זק בכבודו ובעצמו נכנס לחדר המלון בו שהינו ואמר לי שיש בעיה כי בכל הלימוזינות שאנחנו מגיעים איתם לשטיח האדום יש מושבי עור. מכיוון שהם הכירו אותי וחתמו על חוזה שמעולם לא נאלצו להתמודד איתו ואני העדפתי ללכת ברגל. הייתי הראשונה שהלכה ברגל".

לא ידעתי שכל הטבעונים ככה.
"היום יצואנית העור הגדולה ביותר בעולם היא הודו. מכיוון שאסור לשחות שם פרות. לוקחים אותם במסעות אימה ושוחטים אותם מעבר לגבולות. מה שבעלי החיים עוברים כדי שאנחנו ננעל נעליים, נסתובב עם ארנקים ותיקים הוא מחיר איום ונורא. ככה מעלים מודעות. ההתעקשות של מיקי חיימוביץ' היא חשובה מאוד".

יש גם דתיים טבעוניים נכון?
"אכן. יש כיום גל ענק של טבעוניים דתיים מטעמי כשרות".

מה יעשו כשיהיה בית המקדש בנוגע לקורבנות?
"בוא נקים את בית המקדש ואז נתמודד. גם שם כתוב שמותר לשחוט חיות רק בבית המקדש. בכשרויות יש צער בעלי חיים נורא. הכרתי את יאיר נתניהו כשהשתתף בקמפיין אחרי תחקיר בית המטבחיים בחיפה. בכשרויות הכי מהודרות בישראל רבנים אומרים שהשחיטה לא כשרה ועדיין לא נשללה מהם התעודה ליום אחד. מי שרוצה לשמור כשרות באמת חייב להיות טבעוני".

מה גודל הסחף והצטרפות של הציבור לדבר הזה?
"זה כלום. הטבעונים הם אלו שלא מוכנים לשלם על שחיטת תינוק עבור שוקולד. אני רואה את הילדות אוכלות טילון ליד הבנות שלי שאוכלות טילון טבעוני ואומרת לעצמי שזה המחיר. אני ראיתי איך לוקחים לפרה את העגל שלה. ישראל היא המדינה הכי טבעונית בעולם וזה קרה תוך חמש שנים. אנחנו כבר 5% מהאוכלוסייה. צה"ל הוא הצבא הכי טבעוני בעולם, יש יותר טבעונים בצבא מאשר בישראל. רב אלוף כוכבי הוא עצמו כמעט וטבעוני לגמרי. מה שקורה בצבא הוא דוגמא למה שצריך לקרות בכל במדינת ישראל. יש שיתוף פעולה מדהים. אפילו בחנוכה מי שאחראי על המזון בצה"ל דאג שיהיו סופגניות טבעוניות. אכפתיות מדהימה".

לסיום, מעט רכילות. את בזוגיות?
"יש לי בן זוג טבעוני ומייסד קירות שקופים".

לא היית יכולה להיות עם מישהו שהוא אינו טבעוני?
"לא. לכל אחד יש את מה שהוא מחפש בזוגיות. מכיוון שאני כבר כמעט עשר שנים במאבק הזה. אני רוצה שהחיים הפרטיים שלי יהיו מוגנים ולא אצטרך להסביר דבר לאף אחד".

מה את עונה לאנשים שאומרים לך שאת הזויה?
"היום כבר לא אומרים לי את זה. הגעתי לבית הנשיא כאחת משלושים האקטיביסטיות המשפיעות במדינה. אני מדורגת במקום ה-7 בעולם ברשימת הטבעונית המשפיעים. עשו עליי סרט דוקו למרות שאני רק בת 41. בשורה התחתונה, עם סיפורי הצלחה אי אפשר להתווכח. אני יודעת מה אני עושה ועושה זאת מתוך תחושת שליחות מלאה כשאני מתעדת משקים כבר שמונה שנים".

יום העצמאות ומנגלים זה יום קשה מבחינתך?
"זה יום מהמם כי אנחנו חוגגים כל הטבעונים במנגל טבעוני יחדיו. אך מי שנוסע עכשיו בכביש שש רואה את כל המשאיות של הכבשים והעגלים שמגיעים בגלל יום העצמאות וחג החירות. כשאני נוסעת על כביש שש בא לי לבכות".

ינון: אני אוהב בשר וזה בריא
"איזה בריא? נו באמת ינון. ארגון הבריאות העולמי הצביע על כך שחלב בשר וביצים מעלים בעשרות אחוזים את הסיכויים לסרטן, סכרת ומחלות לב".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

01/05/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל גלבוע
טל גלבוע  |  צילום: רועי שפרניק
Paris