103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ספורט
עם רון קופמן, יוני הללי, אריה מליניאק, משה פרימו וצביקה שרף

"לא יהיה פשוט, אבל בסוף אצליח"

יוסי בניון נכנס לתפקידו החדש כמנהל המקצועי של בית"ר ירושלים • ריאיון פרישה מאחד משחקני הכדורגל הגדולים שנראו אי פעם על המגרש בישראל


23 שנים על המגרש הגיעו בשבוע שעבר לסיומן, כאשר אחד מגדולי הכדורגלנים הישראלים יוסי בניון פרש ממשחק פעיל. רגע אחרי שתלה את הנעליים מונה בניון למנהל המקצועי של בית"ר ירושלים. בריאיון ל־103fm סיפר בניון על התחושות אחרי הפרישה ("זה לא פשוט"), על הניסיון שהביא מאירופה לישראל ("בליברפול הכי התקדמתי") וגילה איזה מדים ילבש מעתה. 

"לא פשוט לצפות במשחק מהיציע", הודה הכדורגלן הפורש יוסי בניון בשיחה עם רון קופמן, יוני הללי, צביקה שרף ומשה פרימו ברדיו 103fm. "שנים שאני רגיל להיות על המגרש ואצטרך להתרגל למצב הזה לאט לאט". עם זאת בניון מחמם מנועים לקראת השלב הבא בחייו, שבו ישמש המנהל המקצועי של בית"ר ירושלים. "אני מרגיש מוכן ובשל", אמר. 

מי מחברי צוות התוכנית יזכה בהימור שלפיו לא יעבור יותר מדי זמן עד שבניון יכריז על קאמבק מפתיע? כנראה שאף אחד. בניון לא צפוי לעלות על מדי הכדורגל בקרוב.

"אני כבר עם ג'ינס", אמר בניון. ואם חלילה יקרה מצב שבו אחד מהשחקנים לא ירצה לצאת מהמגרש כאשר המאמן יחליט זאת, בניון כבר יודע כיצד יתמודד. "אנחנו כמועדון וכצוות נדע איך להתמודד עם כל דבר. אני מצפה מכל שחקן שירצה לשחק כל דקה, ואם שחקן שמוחלף יוצא בחיוך כשהקבוצה שלו בפיגור אז הבעיה היא אצלו. אומנם צריך לקבל את ההחלטה של המאמן אבל גם מותר להתאכזב". 

כעת, משנכנס לתפקיד, יעבוד בניון לצד אלי אוחנה, יו"ר בית"ר ירושלים. "זו חוויה גדולה בשבילי", סיפר. "הסתכלתי על אלי כאחד הגדולים בכדורגל הישראלי, ולעבוד איתו יכול להוביל רק לדברים טובים. נקבל את ההחלטות יחד ונעזור למועדון להגיע למקום שהוא ראוי להגיע אליו".

למרות הקריירה הענפה שלו, בניון לא מתיימר להיות מנהל מקצועי ברמה גבוהה כמו זו שהיה שחקן פעיל . "לא חשבתי לרגע שאני מושלם לתפקיד. יש לי עוד הרבה מה ללמוד.

"עברתי הרבה מנהלים מקצועיים באירופה ובישראל, ואני יודע איך צריך להתנהל. יש לי את הדרך שלי לעזור לשחקנים ולהוציא מהם את המקסימום. ייתכן שנעשה טעויות אבל אני גם מאמין שאוכל להוביל את הקבוצה למקום טוב וחיובי. אצלנו שופטים לפי התוצאות, כך שאני מקווה שיהיו תוצאות טובות כדי שיהיה לי קצת שקט להוביל את התהליך שאני רוצה. זה לא יהיה פשוט, אבל בסוף אצליח.

"אהיה כל יום באימונים. אומנם לא אעביר הוראות למאמן כי בשביל זה יש מאמן שמנהל את השחקנים במגרש לפי ראות עיניו, אבל העבודה הקשה שלי מתחילה עכשיו והיא לבחור את הצוות הנכון". ואי אפשר להתכחש לכך שרמת הציפיות מבניון היא גבוהה למדי. "זה מבחן גדול עבורי וגם עבור המועדון, שאף פעם לא התנהל עם מנהל מקצועי. אני יודע שאצטרך ללמוד הרבה, אבל אני לא חושב שמישהו שניהל מקצועית הרבה שנים יוכל לבוא לבית"ר ולהצליח". 

    

"אם ארצה שחקן הוא יהיה פה"

אם תשאלו את בניון באיזה מועדון הוא הכי נהנה לשחק, לא תקבלו תשובה חד משמעית. בעניין זה בניון מעדיף לשמור על עמימות קלה: "אני צריך לתת כבוד לכל הקבוצות ששיחקתי בהן כי כולן שיפרו אותי". עם זאת, השנים שהעביר בליברפול היו הכי משמעותיות עבורו. "זו הייתה התקופה הכי טובה. אחרי השנים האלה נכנסתי לתודעה והמון אנשים בעולם ראו בי שחקן לגיטימי.

"בליגה האנגלית עברתי חוויות מדהימות. נהינתי בכל מועדון וגם במועדונים בישראל. כולם נתנו ועזרו לי להגיע לאן שהגעתי". גם כאשר נשאל מי הוא המנהל המקצועי שהכי השפיע עליו בניון לא נותן תשובה חותכת. "צריך ללמוד מכל אחד ולא ממישהו ספציפי. כשהייתי שחקן צעיר חשבתי שאולי יום אחד אהיה מאמן, ולכן לקחתי מכל מאמן את הדברים הטובים שלו וניסיתי לשפר את הרעים".

איך תתקבל ההחלטה על הבאת רכש חדש אם בניון ירצה בכך בניגוד לעמיתיו לקבוצה? "אם ארצה שחקן הוא יהיה פה", הבהיר. לדבריו, מזה זמן שהוא ואוחנה מנהלים שיחות על עתיד הקבוצה, ולכן ההחלטה תתקבל בשיתוף פעולה של כל הגורמים הרלוונטיים. "מי שיהיה המאמן יבין את המשמעות שאנחנו עוזרים לבנות את הסגל ורוצים את טובתו. 

"יש לנו אנליסט מצויין שימשיך לעבוד איתנו כי הוא ברמה גבוהה מאוד. עם זאת, אנחנו מרחיבים את הצוות וניגע בכל מקום שאנחנו חושבים שצריך לשפר - כולל הצוות הרפואי. נרחיב את הכל ונכניס תרבות עבודה של המועדון. ננסה להוביל לכך שכולם יעבדו במקום טוב ולשחקנים יהיו את כל התנאים להתמקד רק במגרש".

והרי ידוע שפה זה לא אירופה. אם כן, איך יצליח בניון ליישם את שיטות העבודה אותן ייבא מחו"ל לארץ, או בעצם: האם השחקן הישראלי בכלל בנוי לקריטריונים האירופים? "קודם כל, אסור לנו לטעות בבחירת השחקנים. יש הרבה מאוד דברים שצריך לבדוק ולברר. בנוסף, אני מאמין שהשחקן הישראלי רוצה ללמוד ולהשתפר, ואנחנו נביא לו את התנאים. דבר שני, אסור לאבד סבלנות ולשפוט ישר אחרי משחק אחד. צריך לתת זמן הסתגלות - גם לזרים, ולעבוד איתם נכון". 

    

"יכולתי להרוויח הרבה יותר בקבוצות אחרות"

אחת מהנקודות הכואבות בקריירה של בניון היא הפרישה שלו ממכבי חיפה. כזכור, האוהדים מאוד לא אהבו את העובדה שרגע אחרי גמר הגביע הודיע השחקן על עזיבה לטובת מעבר למכבי תל אביב. "כולם מבינים מה זה מכבי חיפה בשבילי", אמר. "לא סתם חזרתי אחרי השנים בחו"ל. אני יודע שאם הייתי צריך הייתי מקבל את אותה ההחלטה. אמרתי שאני לא מצטער שעזבתי, ואם הייתי נשאר לא הייתי סולח לעצמי כי הייתי הולך נגד האמת שלי ונגד מה שאני מאמין בו. 

"אני יכול להבין את הכעס של חלק מהקהל, ואכן אמרתי שאני מאוכזב מהדרך שהרומן הזה הסתיים, אבל הטעות היחידה שעשיתי היא שהלכתי לריאיון אחרי המשחק. נפרדתי מיענקל'ה הרבה לפני הגמר. כולם ידעו שאני עוזב וזה לא בא בהפתעה. בספטמבר ישבתי עם יענקל'ה והוא אמר לי שהוא צריך לוותר על הכסף ולכן הציע שאלך לקבוצה אחרת. אנשים שוכחים את זה. חזרתי אחרי 12 שנה למקום שהרווחתי בו הרבה פחות ממה שהייתי מרוויח בקבוצות אחרות בישראל. הלכתי למכבי חיפה ושנה אחרי זה בגלל אי הבנה אמרו לי לחפש קבוצה אחרת. זה היה לא נעים. מתקדמים בחיים. אני מאחל להם בהצלחה. הכל טוב". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

12/05/2019
הישארו מעודכנים

משחק הפרישה של יוסי בניון
משחק הפרישה של יוסי בניון  |  צילום: פלאש90