103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

רמת טראמפ - מי ישלם את המחיר?

מתן חודורוב: "רצים להקים יישוב חדש במקום לחזק את הקיים" • אורי סיטניק, מהיישוב קלע אלון: "מדובר באזור שלנו שהם פשוט חטפו"


מתן חודורוב, פרשן 'חדשות 13' ואנליסט, הביא את הפרטים על הכוונה להקים את יישוב רמת טראמפ ברמת הגולן, והזכיר כי האזור סובל מקצב איכלוס אפסי. בהמשך הצטרף לשיחה אורי סיטניק, מראשוני המתיישבים ביישוב קלע אלון שברמת הגולן, שהסביר מדוע אנשים לא מגיעים להתיישב בגולן.

חודרוב: "המיקום שבו הממשלה מתכננת להקים את רמת טראמפ הוא על יישוב קיים בגולן שננטש לפני עשרות שנים בשם ברוכים, ונותרו בו כיום כשלושה תושבים קשישים בלבד. זו לא העדות היחידה לכישלון הניסיונות ליישב את הגולן בחמישים השנים האחרונות. מצד אחד יש יותר ממיליון דונם של שטח, אך האוכלוסייה היא של 47 אלף איש כולל התושבים הלא יהודיים. בעשור החולף מספר המתיישבים בגולן גדל רק ב-22 אחוזים, שהם כמאה משפחות בשנה".

מדובר באזור שהוא נחשב לקונצנזוס עבור כל המפלגות.
חודרוב: "לחלוטין. למרות זאת יש כ-116 קרקעות פנויות ברמה. רבים מהתושבים באזור מתנגדים להקמת רמת טראמפ בטענה שאצלם זמינות 15 קרקעות והרחבות נוספות. עין זיוון, אלוני הבשן, אלרום, אורטל, אפיק ועוד יישובים מציעים קרקעות ברמת הגולן, אך הציבור לא נוהר אליהם. אולי בגלל מיעוט מקומות העבודה, אולי בגלל מרחקי הנסיעה הארוכים או אולי בגלל אורך החיים שמחייב שינוי במחשבה באופן שבו התושבים מוכנים לחיות.

"עולה השאלה מדוע במקום למלא את היישובים הקיימים שיש בהם קרקעות פנויות, רצים לחנוך יישוב חדש. כנראה שראש הממשלה רצה מאוד לקרוא ליישוב החדש על שמו של דונלד טראמפ, מטעמים פוליטיים".

אין ביקוש? אנשים לא רוצים לבוא?

סיטניק: "אנשים רוצים לבוא. החסם הוא כלכלי. היישוב שלנו עומד לפני הרחבה של 61 מגרשים. ברחבה א' נותרו מעט מגרשים שלא נרכשו. אלו מגרשים גדולים של דונם ועומדים כעת בפני פיתוח. עד לאחרונה בשטח היו מוקשים וביקשנו לפנות אותם על מנת שנוכל למנף אותו לקליטת משפחות. האזור בכלל מוגדר כאזור תעסוקתי וכלל לא נדרש לפעול בהליך תכנוני בנושא. בפועל ברגע שפינו את השטח ממקושים חטפו אותו מאיתנו לצורך הקמת רמת טראמפ".

איזה תעשייה חשבתם להקים?
סיטניק: "בעבר פנינו למועצה ברצון להקים מפעל לרכבים ממוגנים. מפעלי אריזה למוצרי טואליטיקה. שיהיה ברור, ברוכים הוקם לפני 15 שנה ולא הצלחנו לקבל אזור תעסוקתי שיוכל להצליח. במשך שנים נסעתי כמעט שעה לכל כיוון כדי שאוכל להתפרנס. האבסורד הוא שגם כשהשטח מתפנה סוף סוף ממוקשים – לוקחים לנו אותו. זה לא יאומן".

עד שרמת טראמפ תוקם ייקח זמן רב.
חודרוב: "חושב לציין שהחלטת הממשלה להקים את היישוב היא כמעט חסרת משמעות. מדובר ממשלת מעבר בלבד ולכן ההגדרה המדויקת היא בחינת ההקמה של האזור לפני הקמת היישוב. כפי שאנחנו שמים לב יש הסתייגות של חלק מהתושבים להקמת היישוב החדש. קשה מאוד למכור נדל"ן ברמת הגולן. כדי לסדר האוזן, בקצרין חיים כ-7,000 בני אדם ובכל השנה נעשו רק 25 עסקאות נדל"ן. כשהתקשרנו מ'חדשות 13' לברר על רכישת דירה בגולן אנשים לא האמינו שאנחנו באמת מעוניינים לרכוש נדל"ן, צחקו וטענו שמדובר במתיחה".

על איזה מחירים מדובר?
חודרוב: "הקרקע ניתן חינם לחלוטין. דמי הפיתוח למועצה האזורית גולן היא 200 אלף שקלים ועלות הבנייה, תלוי בנכס, יכולה להגיע לכמיליון שקלים בלבד. זה נכס אטרקטיבי מאוד לזוג צעיר. ולמרות זאת הביקוש לא עולה על גדותיו".

בינתיים כולם מדברים על רמת טראמפ ולא על הגירעון שנוצר.
חודרוב: "אכן. זו ההצלחה של הממשלה שקובעת את סדר היום הציבורי. היא עוסקת בנושא שאין לו השלכות מעשיות במקום בגירעון. לפי נתוני משרד האוצר הגירעון מתקרב ל-4 אחוזים וידרוש העלאות מיסים. ועדת הכספים כן התייחסה לנושא ומשה גפני הודיע שלא ייתן את ידו לקיצוצים בחינוך וברווחה. הצהרה שהופכת את תוכנית הקיצוצים של האוצר לבלתי ריאלית לפני הבחירות. אם לא יושגו הסכמות בין המפלגות השותפות בקואליציה. ייתכן שהמשבר הכלכלי הגדול יידחה בעוד כמה חודשים. ואת החשבון כולנו נשלם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

16/06/2019
הישארו מעודכנים

נופי רמת הגולן
נופי רמת הגולן  |  צילום: יעקב לדרמן/פלאש90