103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

"ההרפיה יעילה בהפרעות שינה וחרדות"

מאמן הכושר מורן טלר על שיטת הרפיית שרירים שיכולה לשנות לכם את החיים: "השיטה היא מאוד לוגית, זה כמו אימון גופני שאנחנו עושים"


חיי היום יום רצופים ברגעי מתח ולחץ בעבודה, בבית, חיי משפחה ונישואים, המצב הפוליטי והכלכלי. מתח נפשי משפיע באופן ישיר על ההרגשה הפיזית שלנו, אנו כבדים וחסרי מוטיבציה וסוחבים עייפות מתמשכת כל היום. אבל אם היו אומרים לכם שישנה דרך שבעזרתה תוכלו בתוך מספר דקות להפוך את הקערה על פיה, לנקות את המחשבות הטורדניות ולאתחל את הגוף להמשך יום רגוע יותר, נעים יותר ובריא יותר - אז יש. הכירו את שיטת ג'ייקובסון, שיטת הרפיית שרירים שנועדה בדיוק למצבי לחץ בהם אנחנו מרגישים לכודים.

תוכנית הפגת המתחים פותחה על מנת לאפשר לכל אדם להפיג את המתח באופן שיטתי ולוגי. כל אדם, גם במידה ומסתייג מכל מיני שיטות רוחניות כדוגמת מדיטציה על כל סוגייה, יכול למצוא את השיטה יעילה וחיונית. במהלך התרגול אין צורך להקפיד על לבוש מסוים או מצב מדיטטיבי שמסמל שלוות גוף ונפש על מנת להרגיש את ההשפעה. בדומה למכון הכושר שבו אדם מתאמן ומאתגר את הגוף באופן קבוע ולאורך זמן, גם אם יש או אין אמונה, התהליך הגופני יתבצע בכל מקרה והשריר כמובן יגדל. בדומה לאימון במכון הכושר, שיטת "הפגת המתחים ע"י ג'ייקובסון", היא למעשה אימון גופני מודע, ולכן תוצאותיו הפיזיולוגיות לאחר תרגול סדיר עם או בלי אמונה בדרך יניבו תוצאות פיזיולוגיות שונות שיובילו להפגת מתחים מצטברים.


מפתח השיטה, רופא ופיזיולוג יהודי-אמריקאי בשם אנדמונד ג'ייקובסון, חקר באוניברסיטת הרווארד את הקשר בין מתח רגשי וחרדה כתוצאה מלחץ, לבין עליית רמת המתח בסיבי השרירים, שנקרא בשפה המקצועית טונוס. בשנת 1938, לאחר כ- 20 שנים של מחקר, פרסם ג'ייקובסון את מאמרו המדעי, בו הוא מציג את השיטה וממצאיה, שזכתה להכרה בעולם המדע בשם: 'Relaxation 'Progressive (הרפייה הדרגתית). פיתוח השיטה נעשה ע"י ג'ייקובסון במהלך עבודתו במחלקה הפיזיולוגית של אוניברסיטת שיקגו. התיאוריה התגבשה לאחר התבוננות במטופלים הסובלים ממצבי לחץ קיצוניים. ג'ייקובסון שם לב כי אדם אשר חווה התקף נפשי כמו לדוגמא התקף חרדה, מכווץ את שרירי הגוף בעוצמה, מה שמעלה את רמת טונוס (מתח) השרירים. הנחה זו הובילה אותו לתיאוריה כי אם כיווץ של השרירים מעלה את רמת המתח של הגוף, מכביד על מערכת העצבים וגורם למצבי לחץ גדולים, הרי שהרפייה מודעת של השרירים תגרום להורדת הטונוס, הורדת הלחץ העצבי ולבסוף להרפיית הגוף ושלוות הנפש.


מאז ועד היום השיטה מתורגלת ככלי לליווי טיפולים פסיכולוגיים או באופן נפרד ככלי להפגת מתחים ומציאת איזון השלווה הפנימית. לאחר מחקרים רבים נמצא כי השיטה עשויה לשפר את תסמיני הגוף והנפש הבאים:

● לחץ דם גבוה
● דופק מואץ
● חרדה
● הפרעות בשינה
● בעיות ריכוז
● עצבנות יתר
● טיפול בכאב

חשוב לשים לב:
אין לתרגל את השיטה בזמן נהיגה או בכל זמן שבו ההתנהלות מצריכה ריכוז מירבי, בזמן מחלה, עם
כאבים כרוניים
אנשים ללא ניסיון בסוגי הרפייה שונים, מומלץ כי זמן התרגול יתבצע בסביבה נעימה ושלווה שמשרה
ביטחון וללא הפרעות או רעשי רקע.
ההנחה כי אדם המתרגל שיטות הרפייה שונות צריך להיות ב"מוד" לכך, שגויה מיסודה, גם במידה והיה לנו יום ארוך ואנחנו לחוצים, אנחנו לגמרי יכולים לתרגל את ההרפייה וליהנות מהיתרונות שלה.
הנמכת ציפיות עשויה לתרום לתהליך, גם אם אינכם מרגישים שינוי מהותי, או מרגישים רגועים ושלווים מדי, השתדלו לתת לתרגול הסדיר לייצב את דעתכם על השיטה. כמו שכבר הסכמנו, עם או בלי אמונה שינוי התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים באופן טבעי יניבו תוצאות.


מתי מומלץ לקטוע את התרגול?
סחרחורת
בחילה
מיגרנה
התקף חרדה
כאבי שרירים
כאבי בטן
או כל סימפטום גופני המעיד על סיכון בריאותי כזה או אחר


השיטה מתורגלת על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם, עזרה ועוזרת לשיפור מיני בעיות בריאותיות ונפשיות. זכרו, זמן והתמדה הם המפתח שיובילו לתוצאות המירביות שהשיטה המופלאה הזו מציעה. כל שנותר הוא לשכב על הגב, לעצום את העיניים ולתת לאיריס קול להוביל אתכם אל לשלוות הנפש שאתם מייחלים לה.

לשאלות בנושא הכתבה או כל נושא הקשור לספורט ותזונה אתם מוזמנים לפנות למורן טלר באמצעות חשבון
Fityourlife_berlin

06/10/2019
הישארו מעודכנים

צילום עצמי