העם צועד על קיבתו?

השף יונתן רושפלד התייחס לבעיות בענף המסעדנות לקראת החזרה הצפויה: "ישראל יכולה להפוך ליעד תיירותי נחשק אך העיר ת"א תהיה חסרת אטרקציות"


ראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי הצטרף למאבק של איגוד המסעדות והברים בתל אביב לפתיחתם במהלך החודש, זאת למרות המתווה של משרד הבריאות לפיו ייפתחו בחודש יוני. השף המוערך יונתן רושפלד שוחח עם גיא פלג וניסים משעל על החזרה לשגרה בצל הקורונה, על ההיערכות והעסקים שלא ישרדו את המשבר, ואמר: "המון מסעדות לא יוכלו לחזור כי נגמר האוויר".

השף יונתן רושפלד דן בפרטי המתווה של משרד הבריאות לחזרה לשגרה, ואמר כי "בכל ענף קורה משהו אחר ובכל מקרה רוב העסקים בתל אביב לא בנויים לארח את הכמות שיאפשרו להם לעשות את זה, כי יבקשו מרחקים גדולים". הוא אמר כי אי הוודאות בנושא פתיחת המסעדות והברים גדולה וכי "בדיוק כמו בכל סקטור כשפותחים, כמו שראינו בבתי הספר, לאף אחד לא מודיעים באמת. אף אחד לא יודע".

הוא הסביר כי פתיחת מסעדה היא "לא כזה דבר פשוט, בטח לא אחרי תקופה כזאת". לדבריו, גם אם ראש עיריית תל אביב יאפשר לעסקים בעירו לשוב לפעילות "המון מסעדות לא יוכלו לחזור כי נגמר האוויר", ואף הוסיף כי "יש אנשים שעוד חושבים שיכולים לפתוח אבל אנחנו נדבר עוד שבועיים". לדבריו, "החמצן הזה לא הגיע בזמן ולא יאפשר להרבה מאוד עובדים להתגייס חזרה, ואני לא מדבר על המעסיקים". לטענתו, "העירייה חייבת לבטל ארנונות, אם זה לא יקרה, וההקלות המיסים והתזרימים לא יגיעו - לא תיפתח המסעדנות".

רושפלד הוסיף ואמר כי יש 2 תרחישים למצב הנוכחי. האחד, "מסעדה פשוטה ולא פתוחה, העובדים התייאשו, מכינים שם גפילטע פיש למחייתם כבר 20 שנה, הלכו ומצאו עבודה במקום אחר. ואז המסעדה נפתחת בבוקר, מי האנשים שיבשלו את האוכל? אנשים שילמדו אותם מההתחלה? זה לוקח זמן". התרחיש השני הוא "תרחיש אופטימי. מחליטים מחר בבוקר שמתחילים להתארגן לפתיחה".

הוא ציין כי הם "עובדים על זה באופן מנטלי כבר כמעט שבועיים, מחכים ליום שייפתח, קוראים לעובדים ומתחילים להפעיל את זה". הוא עצמו לא בעלים של מסעדה אלא "מועסק כבר כמה שנים כשף שכיר, ועוד שותף לפעילות קולינרית גם באולם אירועים ששם זה בכל מזעזע, זה ענף שלם שמתרסק", אמר. הוא הוסיף וטען כי ההשלכות הכלכליות הקשות של נגיף קורונה כבר החלו, "היום בבוקר מתחילות להופיע כתבות 'מעבר לים', מושיק רוט סוגר את מסעדת הכוכבים. זאת לא רק פתיחה מסעדה זה 30-40 ספקי קצה ועוד לפני הצוות".

לסיום, השף רושפלד אמר כי "הפתיחה של המסעדה היא עניין משמח שאמור להחזיר אופטימיות לחיים", והוסיף כי "בספטמבר, בעוד כמה חודשים, העולם יתחיל לטוס ולטייל. ישראל יכולה להיות בפעם הראשונה, בגלל הישגי הקורונה והחום להפוך ליעד תיירותי מאוד ואטרקטיבי", אך הוסיף מתווה משרד הבריאות, "הופך עוד פעם את העסק, גם אם הוא פתוח, לעסק מת".

  

עריכה: עופרי גליכמן

07/05/2020
הישארו מעודכנים

העם צועד על קיבתו?
העם צועד על קיבתו?  |  צילום: סרגיי אטל/פלאש90