103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"עד עכשיו לא זיהו הסלמה משמעותית בשטח"

טל לב רם ('מעריב', '103fm') עדכן על המצב המתוח ביהודה ושומרון • ועל המצוד אחרי המחבל שהרג את לוחם גולני רס"ל עמית בן יגאל ז"ל


הפרשן הצבאי טל לב רם עדכן בפרטים על המשך המצוד אחר המחבל שהרג את רס"ל עמית בן יגאל (21) ז"ל בלילה שבין שני לשלישי. "כבר אתמול (ג') עצרו כ-12 פלסטינים באותו בניין שממנו נזרקה האבן. ניתן להניח שהעסק הולך ומתקדם, ואם חוקרים אנשים מתוך הבית עצמו אז אולי גם יודעים את הזהות של אותו מחבל או מחבלים שזרקו את האבן", אמר לב רם והוסיף: "התחקיר הראשוני מגלה שנזרקו לפחות 2 אבנים". בהמשך לב רם ציין כי  "עד עכשיו לא זיהו הסלמה משמעותית בשטח". 

אתמול (ג') הובא למנוחות רס"ל עמית בן יגאל, לוחם בסיירת גולני שהיה אמור להשתחרר בעוד חודש ונפל בג'נין לאחר שאבן הושלכה לעברו במהלך פעילות ללכידת מבוקשים. הפרשן הצבאי טל לב רם עדכן בהתפתחויות של המצוד אחר המחבלים. "גם הלילה פעלו הכוחות בכפר יעבד ובאזורים נוספים, כבר אתמול עצרו כ-12 פלסטינים באותו בניין לצורך תחקורים ותשאולים ויש חשודים. ניתן להניח, אני אומר את זה בזהירות, שהעסק הולך ומתקדם ואם חוקרים אנשים מהבית עצמו אולי אפילו יודעים את הזהות של אותו מחבל או מחבלים שזרקו את האבן לעבר עמית", אמר.

כמו כן, הוא הסביר כי הסיבה שיש מספר חשודים או מספר מבוקשים היא כיוון שהתחקיר הראשוני מגלה שנזרקו לפחות 2 אבנים. "האבן הראשונה שנזרקה למעשה פגעה ליד, היא זו שעוררה את תשומת הלב של עמית שהסתכל לכיוון הגג ואז לצערנו הרב הוא ספג סוג של בלוק, אבן ירושלמית גדולה, ישר לתוך פניו. כמובן הקסדה לא סייעה במקרה כזה. התוצאה לצערנו הייתה קטלנית". הוא ציין כי לפני שנתיים אירע אירוע דומה בו נפל סמ"ר רונן לברסקי לפני שנתיים.

"זה חד משמעית סכנה אמיתית וזה לא שונה מירי במקרה הזה שאבן נזרקת מקומה עליונה או במהלך נסיעה על צירי תנועה ובאה במהירויות גבוהות. התוצאות יכולות להיות קשות", התריע הפרשן. למרות זאת, הוא ציין כי למרות התחושה שיש הסלמה, בהשוואה לתקופות קודמות - אין עליה בנתונים. "אני מסכים שיש תחושה של שינוי באווירה, תחושה שאולי הולכים לקראת של פיצוץ ולפעמים כוח האינרציה - אירוע גורר אירוע. ראינו אתמול אחרי האירוע, קשור או לא קשור, אירוע בקלנדיה שקורה עם מחבל שיוצא לבצע פיגוע דקירה ונתקל במאבטחים", והוסיף כי "זו בהחלט תקופה רגישה מאוד".

הפרשן הצבאי עדכן כי "לקראת הרמדאן הזה זיהו במערכת הביטחון כמה גורמים שיכולים להוות גורם מסלים - עניינים פוליטיים, סוגיה של הסיפוח, המתחים המדיינים בין ישראל והרשות הפלסטינית, המצב הכלכלי ולתוך זה נכנסה הקורונה. אבל דווקא בחודש-חודש וחצי האחרון יחסית לא הייתה הסלמה בשטח. בחלק מהזמן אפילו הייתה ירידה בהיקף הטרור. עד עכשיו לא זיהו הסלמה בשטח משמעותית". הוא התייחס לפעילות המבצעית שהתרחשה ושהובילה לתוצאה הקשה, והבהיר כי "זה לא היה אירוע חריג, זה היה מעצר של 4 מבוקשים. כוח של צה"ל נכנס וכמעט בכל כניסה של צה"ל לפעילות מבצעית יש לאחריה או במהלכה הפרעות סדר אלימות".

לדעתו, צה"ל היה צריך להפיק לקחים מהמקרים של סמ"ר רונן לוברסקי וסמ"ר עמית בן יגאל, בכל הקשור לאבטחת הגגות, "אבטחה שנעשית גם בעזרת אמצעים והבנה עמוקה שאבטחת גגות מזריקת אבנים זה דבר 'סופר' מבצעי שצריך להיעשות". יתרה מכך, לדבריו, כאשר יש "איום מהסוג הזה אז גם פועלים אל מול איום טרור", וציין כי "במקרה הזה החיילים פתחו באש לאחר האירוע אבל הדמויות נעלמו".

לסיום אמר לב רם כי למעשה "השאלה המרכזית היא ברמה טקטית - איך יפתחו את הגגות, איך תופסים את זה כחלק בלתי נפרד מהרגע שאתה נסוג, כחלק מהתפיסה הצבאית, כחלק מהפקודות? ", והוסיף: "את זה יצטרכו לתחקר לעומק בתחקירים הצבאיים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/05/2020
הישארו מעודכנים

טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm