ינון מגל ובן כספית

הריאיון שהתפוצץ עוד לפני שהתחיל

עימות חריף בין כספית לעו"ד שינחה הפגנת תמיכה בנתניהו • כספית: "בקבוצה שאתה מנהל יש קריאה להסתה" • עו"ד ציאון: "אל תחלק לי ציונים ואל תכפיש"


בשבוע הבא תתקיים הפגנה בהנחיית עו"ד אילן ציאון. בן כספית וינון מגל ניסו לשוחח עמו על ההפגנה ועל דברי ההסתה שנכתבו בקבוצת ווצאפ אותה הוא מנהל. עוד בטרם התחיל הריאיון, עו"ד ציאון ובן כספית החלו להתנצח בחריפות עד שלבסוף ביקש כספית להורידו מהשידור.

עו"ד ציאון הסביר בתחילת הריאיון כי ההפגנה אותה הוא מארגן, ואשר עתידה להתקיים ב-23 ביוני, ברחבת מוזיאון תל אביב בשעה 19:00 בערב היא לא הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו כפי שרבים סבורים, אלא "הפגנה נגד הדיקטטורה השיפוטית וההסתה, זו ההגדרה הנכונה שלה". בן כספית ציין בפני עו"ד כי להבנתו היו ויכוחים כיצד לקרוא להפגנה ומיקומה, אך ציאון התרעם בתגובה: "על מה אתה מדבר? מאיפה אתה ממציא את זה? סלח לי. מאיפה אתה יודע מה היה? לא יודע מי אתה חושב שקובע פה, אורלי לב לא קובעת שום דבר. מי שקובע זה אני".

כספית ניסה לעמת את עו"ד ציאון עם דברים שנכתבו בקבוצת הווצאפ בניהולו, שלדבריו "יש שם קריאה להסתה, לשפיכת דמם של שופטי בג"ץ", וטען כי על עורך הדין לשאת באחריות כיוון שלו "יש את האחריות על הניהול". ציאון הסביר כי הוא "אכן קורא לזה דיקטטורה שיפוטית. זה אנשים שכותבים זה לא רלוונטי". בן זעם, והשיב: "יש לי חדשות בשבילך, אני אשאל מה שאני רוצה. אתה יכול לא לענות. כל מה שאני מקריא זה מקבוצת הווצאפ שאתה מנהל". עו"ד ציאון הגיב לדבריו ואמר: "אני אענה מה שאני רוצה ואגיד מה שאני רוצה. סלח לי עם כל הכבוד, יש הרבה קבוצות ווצאפ שאני מנהל, אנשים כותבים מה שהם רוצים. אין לי אחריות על מה שכל אחד כותב".

כמו כן,  הוסיף ואמר: "בוא ניגע בנקודה, אתה טוען שאני מקדם אלימות? בוא נדבר על זה", בן זעם וקרא לו: "תתראיין אצל חברים שלך", בעוד ינון מגל ניסה להרגיע את הרוחות ללא הועיל. בן הוסיף וטען כי"הוא יצא מדעתו", ועו"ד ציאון התרעם: "אתה לא תגיד שאני יצאתי מדעתי ואל תדבר אליי ככה בבקשה. אתה לא העו"ד שלי אתה לא תקבע. אתה רוצה תראיין אותי עליי? בבקשה. תדבר איתי בבקשה ישירות ואל תחלק לי ציונים. עם כל הכבוד לך, אתה לא תטען שאני קורא לאלימות, לא תכפיש אותי".

לאחר קריאתו של בן להוריד את עו"ד ציאון וניסיונות רבים להרגיע את האווירה, הריאיון המשיך. בן כספית קרא מתכתובות הקבוצה וטען כי "הקבוצה שלך מתירה את דמם של שופטי בג"ץ וקובעת שעוזי פוגלמן הוא המסוכן והבוגדני בשופטי בג"ץ, תומך בהצפת ישראל במילוני פולשים מוסלמים, הרס את נתיב האבות, אחראי לטרור משפטי, החלאה הנבזית הזאת עומד להיות נשיא העליון- האם אנחנו כיהודים חפצי חיים נתיר לבוגד האנטישמי הזה, הגזען כלפי עצמו, להתנשא עלינו? למשול בנו? ולהוציא לפועל את תכניתו השטנית למדינת כל אזרחיה שהיא מדינת כל נרצחיה היהודים?", והוסיף: "זה אפס קצהו של הדברים שהאיש הזה מפרסם אצלו בקבוצה". 

עו"ד ציאון פנה בזעם לכספית, ואמר: "תפסיק לקרוא לי האיש הזה ואתה לא תתנשא עליי. עד עכשיו זה היה מונולוג של בן כספית, מספיק. עכשיו אני אענה. אני בכל הקבוצות שלי מקפיד פעם אחר פעם להסביר לאנשים שאנחנו מתנגדים בכל תוקף לכל אלימות, גם לשיח אלים כנגד שופטי בג"ץ. אני מתנגד בתוקף לכל אלימות נגד המערכת המשפטית, לא רק שאני מתנגד ברמה המוסרית זה דבר גם מטומטם וטיפשי. אנחנו מבחינתנו נירה לעצמנו ברגל אם נעשה כזה דבר, אנחנו לא צריכים את זה בכלל. אני נגד הקריאה לאלימות אבל התוכן של הדברים שהוא אומר - בחלקו נכון".

"זה כל הסיפור?"

הוא סיפר כי בשנת 2012 היה שותף למה שנקרא 'איחוד משפחות' בג"ץ "ברוב של 6-5, בנס ניצלנו מהצפה של מאות אלפים של מוסלמים בישראל", וטען כי "מערכת המשפט רוצה למלא את המדינה שלנו במוסלמים, זה נכון. לא ברור לי איך בן כספית לא מודאג? יש לך משפחה וילדים. זה נראה לך דבר לא חשוב שהמדינה שלך תוצף במוסלמים?" בן כספית הדגיש כי הוא מתנגד בתוקף לאיחוד משפחות, ועורר תמיהה אצל עו"ד ציאון, ששאל: "אתה בצד שלנו, אז מה אתה רוצה?"

כספית הסביר כי הוא לא באותו הצד, כיוון שבחיים לא יסית או יטען כי לשופטי בג"ץ יש מזימה להשמדת ישראל, "כי זה יכול לגרום למישהו להרוג אותם וזה כבר קרה, וכי זה לא נכון". עו"ד ציאון חידד את דבריו והסביר כי "אני טוען שרוב שופטי בג"ץ לא מבינים מה הם עושים, זו הטענה שלי. רובם אנשים טובים, אני לא אומר שהם אנשים רעים".

לטעמו, "הם הולכים אחרי אדם שקוראים לו אהרון ברק שעדיין יושב בלשכה. האיש הזה מקדם אג'נדה של מדינת כל אזרחיה, מה זה מדינת כל אזרחיה? זה אומר שזה לא המדינה שלך ושל הילדים שלך. כל הדברים שאתה רואה, הפסיקות המוזרות, המסתננים, הכול קשור בסיפור הזה. אתה כעיתונאי חייב לפתוח את העיניים, חשוב שאנשים כמוך יפתחו את העיניים". בן כספית הזכיר לעו"ד ציאון את המקרה המזעזע של רצח ראש הממשלה רבין, אחריו עקב באדיקות, אך לפני שסיים את דבריו ציאון טען שהוא "הולך למקומות לא נכונים. אתה טועה", והדבר עורר ויכוח נוסף בין השניים.

לסיום, עו"ד ציאון הדגיש כי הוא "נגד כל אלימות, וזה הטעות הכי חמורה. אסור שזה יקרה, זה ברור. אחרי מה שראינו, הכעס והזעם, מכתב לשופטת שמישהו כתב דברים חמורים, זה כל הסיפור? יש לנו עם מאוד עדין נפש. הציבור הישראלי מאוד לא אלים בצד שלנו, תתפלא". הוא פנה לבן כספית בבקשה אישית - "תפסיק בבקשה לקרוא לאנשים 'ביביסטים', זה מקטין אותם, זה ביטוי גזעני. כאילו אנשים עושים מה שנתניהו רוצה. נתניהו לא קובע שום דבר, אני קובע. אם מחר בבוקר נתניהו יגיד שצריך לחבק את שופטי העליון ורק לתמוך בהם - אנחנו נמשיך במאבק בדיוק באותה צורה".

 

עריכה: עופרי גליכמן 

16/06/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris