103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

טבח על משגיח הכשרות: "הוא אמר - 'אני לא אוהב לדבר עם ערבים'"

טבח מסעדת 'קאלו', מוסטפא עשאייר, הסביר על מקרה מעורר מחלוקת שהוא נתקל בו עם משגיח שהגיע למסעדה • בעלי המסעדה: "אמרתי למשגיח, 'עוף מכאן'"


משגיח כשרות מטעם המועצה הדתית בירושלים החליט להחרים את תעודת הכשרות של מסעדת 'קאלו' בטענה כי הטבח מוסטפא עשאייר אינו יכול לעבוד עם אינדוקציה לפי הלכות הכשרות. יעקב בן אלול, בעלי המסעדה סיפר על השתלשלות האירועים שהובילו להחרמת תעודת הכשרות לאחר 20 שנה. בהמשך, הצטרף לשיחה עשאייר שסיפר על תקרית נוספת שאירעה לו עם משגיח כשרות נוסף שסירב לדבר איתו רק משום היותו ערבי.

יעקב בן אלול בעלי מסעדת 'קאלו' בירושלים סיפר על יום שהתחיל כבשגרה אך הסתיים בהסרה של השגחת הרבנות. כמו בכל בוקר הגיע משגיח הכשרות וביצע ביקורת במקום, "נותן את התעודות, מראה לו שהכול נקנה גוש קטיף, הכול בסדר". אך הכול החל להתדרדר כאשר משגיח הכשרות הבחין כי במקום יש אינדוקציה (פלטה חשמלית) וטען שהדבר בעייתי. "אני ומוסטפא עובדים יחד בבר של 2 מטר אז הכול בסדר, אמרתי לו אם מסוטפא לא יכול אז אני אדליק את האינדוקציה. הוא אמר 'לא', פה אני נפגעתי, הוא אומר שהערבי לא יכול ועכשיו גם אני לא? כמו שבאו ואמרו שמוסטפא לא יכול להדליק את הגז במשך 20 שנה, מי הדליק? קאלו הדליק את הגז. עכשיו קאלו מדליק את האינדוקציה, אז זה אותו דבר. זה לא סיפק אותו, כשזה לא סיפק אותו זה הופך אותי למה? אני לא בן אדם?"

בתום שיחה שלדבריו הייתה 'מאוד מעצבנת', "הוא אמר לי 'אם הוא נשאר', אמרתי לו 'מה זאת אומרת הוא? קוראים לו מוסטפא והוא יישאר וגם האינדוקציה תישאר'. הוא אמר 'אני אקח לך את התעודה' אמרתי לו 'אתה לא תיקח'. הורדתי את התעודה, אמרתי למוסטפא 'פתח לי בבקשה את המסגרת', אמרתי לו 'קח את התעודה, תודה רבה, אל תאיים עליי". כעת הוא מספר כי המסעדה ללא השגחה של הרבנות אך "הגיעו כל מיני רבנים מצהר ומכל מיני מקומות, אנחנו נשקול גם אותם וגם אותם".

מהרבנות נמסר: "בביקורת שערכתי במסעדה הבוקר נדהמתי לראות שהוכנסו למטבח 2 מכשירי אינדוקציה. במבטח כשר אין אפשרות למי שאינו יהודי לבשל על אינדוקציה כיוון שכל פעם שמורידים את המחבת המכשיר כבה ומפעילים אותו מחדש. ניסיתי לדבר איתך על זה, לצערי לא הראות אפילו נכונות להקשיב, אי לכך נאלצתי להסיר את התעודה במקום". לפי הלכות הכשרות, נאסר על יהודים לאכול מאכלים שבושלו על ידי גויים, מחשש להתבוללות. הרבנות הראשית אימצה את גישת האשכנזים כי ניתן לאכול מאכלים שהוכנו על ידי גויים ובלבד שהאש הודלקה על ידי יהודי. בן אלול טען בפני המשגיח כי האינדוקציה לא נכבית באופן מיידי וכי הוא עובד במרחק של 2 מטרים ממסוטפא, כך שיוכל להדליק את האש בכל פעם שיידרש, אך ללא הועיל.

בעלי מסעדת 'קאלו' יוכל לערער לרבנות בבקשה להחזיר את תעודת הכשרות שלו אך הוא אמר כי אינו "מתכוון לערער, אני לא עשיתי להם שום דבר רע, אני במשך 20 שנה הדלקתי לו את הגז, כיביתי לו. יכול להיות שנגמרה הכשרות של הרבנות.

"ערבי אבל משגיח יותר מכולם"

לשיחה הצטרף מוסטפא עשאייר שנכח בעימות בין בן אלול ומשגיח הכשרות, הוא סיפר כי לפני כעשור בעת שעבד כטבח ב'קאלו' "נפגעתי פעם אחת מהמשגיח אריה ששאל על הכשרות והחותמת, חיפש את יעקב ואמרתי לו שהוא לא נמצא ו'אני יכול לעזור לך', הוא אמר 'לא'. המשגיח אמר לו – 'יעקב, בוא רגע אני רוצה להגיד לך משהו. תגיד לערבי הזה לא לדבר איתי, אני לא אוהב לדבר עם ערבים". אך כיום, "אני כבר לא מתייחס לרגשות האלה כי כבר עברתי הרבה כאלו".

בן אלול נזכר כי כאשר המשגיח "אמר את הדבר הזה פשוט לקחתי אותו החוצה, אמרתי לו 'עוף החוצה'". הוא מספר שלאחר מכן הגיע "המשגיח הראשי שלהם. אמרתי לו 'תקשיב טוב, אם הוא ידבר ככה אין לו מה לעשות אצלי, אני מכבד בני אדם, אלה שעובדים איתי הם עובדים איתי. לא יכול להיות משפטים כאלה. למשל, 'אני לא יכול לבוא לפה כי המלצרית חשופה מדי', מה זאת אומרת? זה המקום שאתם עושים את ההשגחה שלכם, אתה תצטרך לסבול את הדקה וחצי הזאת. זו פגיעה וזו פגיעה, אני לוקח את זה באותה רמה".

מוסטפא שיתף בתחושות לאור המקרה המטריד, ואמר: "האמת היא שהתבאסתי בגלל הציבור הדתי, אני ערבי באמת אבל אני משגיח יותר מכולם לקבל הכול גוש קטיף, אני רב עם ספקים לא מהיום - כמה שנים. הכי קשה זה מהלקוחות שאני מכבד אותם ואוהב אותם, גם הם דתיים ומכבדים אותי ואני מכבד אותם. אתמול? אני לא מתייחס לשטויות האלה, זרמתי, המשכתי לעבוד, הכול בסדר. אני יכול להגיד שכשקאלו ואשתו לא באו, בדרך כלל אחד מהם מדליק, אז יצא לי מקרים שביקשתי מלקוחות להדליק, שכל יום הם באים. יש לי ילדים, אני לא אקח את זה על המצפון שלי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/06/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm