אודי סגל וענת דוידוב

האם המאבטח לשעבר של רה"מ נתניהו עבר על קוד אתי כשפרסם פוסט נגדו?

דרור איתן, לשעבר לוחם ביחידה לאבטחת אישים של השב"כ בשנים 1996-1992, על הפוסט של ניר אדן, המאבטח לשעבר: "הוא לא חצה את הגבול"


ניר אדן, מאבטחו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כתב פוסט נגד נתניהו בו קרא לו להתפטר מתפקידו, ועורר סערה. דרור איתן, לשעבר לוחם ביחידה לאבטחת אישים של השב"כ בשנים 1996-1992 שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הנושא, ועל הסיבה שהגיב לדברים שכתב אדן.

דרור איתן סיפר כי הגיב לפוסט שפרסם ניר אדן, והדגיש: "אני אהבתי את הפוסט הזה, לא בטוח שהייתי כותב אותו". בתגובתו, כתב איתן כך: "אני הייתי מאבטח של ביבי כשהיה ראש האופוזיציה בתקופה האפלה של ההפגנות והרצח. בהלוויית רבין אבטחתי את ביבי. לא עניין אותי אף פעם האדם, הרי אנחנו מאבטחים את התפקיד, לפי החלטת הדמוקרטיה הישראלית. אבל: מהסתכלות על האדם כראש ממשלה, גם אני כל שבת בבלפור, כל שבוע בגשרים".

איתן הסביר כי "גם אני כל שבוע בבלפור, בגשרים, אני פעיל בדגלים השחורים בטבעון, אני לא בטוח שהייתי כותב את הדברים כפי שניר כתב אותם. אבל בסופו של דבר, בתוצאת הקצה, גם אני בבלפור ובגשרים ומפגין כנגד". הוא התייחס לטענות כי מאבטחי אישים לא צריכים להביע את דעתם בפומבי, ואמר: "לא ראיתי שום דבר שחושף איזה שהוא רגע מחייו של ראש הממשלה, או של משפחתו. כתב פעם דורון שיפר, דורות של מאבטחים לא יפתחו את הפה על מה שקורה בבלפור, וניר הוא חלק מזה. אני יודע שאני חלק מזה, אף אחד לא יפתח את הפה לא על נתניהו ולא על אף אחד אחר, אני חושב שזה גם לא רלוונטי להפגנות".

ענת דוידוב ציינה בפניו כי אדן כתב בפוסט 'ראיתי איך גידלת את הילדים', ותהתה האם לדעתו לא מדובר בחציית גבול או קוד מסוים של מאבטחי האישים. על כך השיב איתן: "אני ראיתי אותם כשהיו עוד יותר ילדים, ואת המשפט הזה לא היית בוחר. אני חושב שזה לא רלוונטי אבל אני לא חושב שזה חוצה את הגבול, לחצות את הגבול זה מה שאמרו הרבה עוזרים שלו, ויינרוט עליו השלום - זה אני חושב לחצות את הגבול. אני חושב שאנשי אבטחת האישים לא חוצים את הגבול הזה, אני לא חציתי אותו, אני חושב שגם ניר אדן לא חצה את הגבול הזה. לא שמעתי שום דבר 'פיקנטרי', לא שמעתם דברים שאנשים אמרו שקרובים אליו".

"אין ספק שראש ממשלה בישראל יכול להירצח"

כמו כן, הוא ציין כי בעת הקבלה לתפקיד, "אף אחד לא שואל אותם מה דעותיהם הפוליטיות. אני, דעותיי בשמאל, וכאשר אבטחתי את בני אילון עליו השלום זו הייתה אחת החוויות הכי חיוביות שלי כמאבטח. זה לא קשור ולא רלוונטי בשום צורה. קוראים לנו 'אנרכיסטים', 'מפיצי מחלות', אנשים שכמו שניר כתב וגם אני ישבו איתו ברכב, אז לבוא ולומר 'בוא צא החוצה ביבי, תראה מי מגיע לשם, לא צריך לדאוג - אף אחד שם לא יפגע בך', באמת שאף אחד לא יפגע. דבר אחד בטוח – לא יושבים שם אנרכיסטים".

בהמשך, התייחס לטענות של משפחת נתניהו כי יש איומים ממשיים על חייהם, ואמר: "אני לא מרגיש שיש פה איום אמיתי עליו. אני גם לא חושב שנחצה פה קו. אין ספק שראש ממשלה בישראל יכול להירצח, ראינו, חווינו ואין ספק שצריך לשמור עליו טוב. אני סומך על החבר'ה שנמצאים עכשיו שהם עושים את זה. האנרגיות שם הם אנרגיות של אהבה למדינה ואין פה אבל". הוא הדגיש כי "ממש לא צריך להתעלם מזה, כמי שעמד בכול ההפגנות נגד אוסלו בשנות ה-90, בסוף אדם אחד קם ועושה מעשה. אותו היה צריך למצוא לפני או לעצור בשטח. אבל גם שם עמדו אנשים שצעקו מדגם ליבם, באמת, אבל רובם המוחלט כמעט לחלוטין של מי שהיה - לא היה קם ועושה את המעשה הזה. בטח לא בהפגנות עכשיו שהן כל כך רגועות".

לסיום, אמר הלוחם לשעבר ביחידה לאבטחת אישים של השב"כ: "גם אם ביבי ירד להפגנה ישמרו עליו שם לא פחות מאשר 730 שומרת עליו. אני מסכים שספציפית יוצאי 730 לא צריכים לפתוח את הפה על שום דבר שהם ראו בזמן תפקידם. מצד שני, אני חושב שאותה אכפתיות אזרחית שגורמת לאדם לבוא ולעבוד בעבודה כזאת, מובילה לזה שיש לו דעה והוא יביע אותה, וישפיע".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/07/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris