ינון מגל ובן כספית

הפוסט של מאבטח רה"מ לשעבר: "עלול לגרום נזק ליחידה"

צחי צוקר, בכיר לשעבר ב-730, היחידה לאבטחת אישים, הגיב לפוסט שפרסם ניר אדן וטען כי זה יכול לערער את אמון המאובטחים במאבטחים שלהם


לראשונה, לוחם לשעבר ביחידת אבטחת האישים 730 של השב"כ התבטא בחריפות כנגד ראש הממשלה. ניר אדם היה ממאבטחיו של נתניהו, והפוסט שלו בו ביקר את התנהלותו וקרא להתפטרותו הפך ויראלי ועורר סערה ציבורית גדולה באשר לשאלה – האם לאנשי יחידת 730 מותר להתבטא באופן זה. צחי צוקר, בכיר לשעבר ב-730, טען כי הפוסט שפרסם אדן יכול לפגוע באמון בין אנשי היחידה לבין המאובטחים.

ניר אדן, נכדו של האלוף 'ברן', היה מאבטחו הצמוד של ראש הממשלה נתניהו כשעבד ביחידה המובחרת 730, היחידה לאבטחת אישים של השב"כ. צחי צוקר התייחס לדברים שכתב, ואמר: "המאבטח כבר שנים לא מאבטח. אני חושב שהוא כתב מדם ליבו ואני בעד מחאה וכו'. דרך אגב אין לי בעיה עם אנשי שירות בכירים מאוד שמסיימים את שירותים ומתבטאים בעד או נגד, זה שכיח, כולם משתמשים בזה שהם היו 'לשעברים' לכל אורך הדרך מבחינתם. הדגש לדעתי הוא שאיש 730 שמתבטא עם החליפה של 730 עלול לגרום נזק מקצועי ליחידה מעתה והלאה".

הוא הסביר כי חלק משמעותי מרמת האבטחה זה "האמון בין האישיות למאובטח. אין מה לעשות, אם המאובטח נוסע באוטו, ואתה יושב באוטו והוא רוצה לדבר בצורה פרטית, דרך אגב לא משנה על איזה נושא – מדיני, ביטחוני, אישי והוא לא יכול לדבר בצורה חופשית כי אתה באוטו, זה גורם נזק לאבטחה. לכן, אני אומר יש פה הבדל משמעותי, אם אתה איש שירות כזה או אחר ורוצה להביא את דעתך - זה בסדר גמור, כולם עושים את זה, מהבכירים ביותר. כשטייס כותב או סיירת מטכ"ל כותב זה לא פוגם בהמשך העבודה הלאה. מחר בבוקר ישב רה"מ באוטו, לא משנה מי זה, ויגיד למאבטח 'צא מהאוטו אני לא יכול לדבר'?".

לדעתו, אין צורך לנקוט בצעדים נגד אדן, "הדבר היחיד שכן צריך לעשות זה להחליט מה עושים מפה והלאה. הפוסט יצא, אין שם סודות. היום הוא דיבר על מה שכתב, ומחר אפשר לקחת את זה עוד 2 צעדים קדימה, וכאן יש בעיה של אמון בין היחידה ואנשי היחידה לבין המאובטח. לא משנה מי המאובטח, רה"מ כזה או אחר. אני עבדתי עם 6-5 רה"מ, אולי יותר, לא זוכר. צריך לעשות הפרדה כי מכאן והלאה זה יכול לפגום בעשייה האבטחתית", והדגיש: "אני בעד הבעת מחאה פוליטית כזו או אחרת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/07/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: גלי תיבון/AFP/Getty Images
Paris