103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"הגננות המתעללות צריכות להינמק בכלא"

כך אמר שר הרווחה איציק שמולי בהקשר להתעללות של הגננת והסייעות, ובהמשך התייחס לתקציב שגרם למשבר קואליציוני: "לא נתמוך בתקציב חד שנתי"


שר הרווחה, איציק שמולי (העבודה) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הגן ברמלה בו התגלתה התעללות קשה בילדים. הוא התייחס לתופעת האלימות בגני הילדים, ופירט את הצעדים שיש לנקוט על מנת למגר את התופעה הקשה והמטרידה. בהמשך התייחס לתקציב ולמשבר הקואליציוני.

השר איציק שמולי התייחס למקרה הנורא בגן הילדים ברמלה, ולמעצרן של 5 הסייעות ובעלת הגן, אמר: "גם כאבא לילד בגיל הזה, פשוט דבר שמפלח את הלב. יש פה תופעה קשה מאוד, כמובן שאחריות עלינו לטפל בזה ביד קשה מאוד. זה פשע שאין כדוגמתו. הן צריכות להינמק בכלא". שר הרווחה הדגיש: "אני מתכוון לנקוט ביד קשה מאוד כלפי כל התעללות נגד חסר ישע, לא משנה אם הוא פעוט, או קשיש בבית אבות, או ילד או נער עם צרכים מיוחדים".

השר שמולי קידם את חוק המצלמות בכנסת הקודמת, בזכותן התגלתה ההתעללות בגן הילדים. הוא הסביר כי "החוק עבר והחוק מחייב. זה לא דבר יקר וזה דבר שהוא הכרח". והדגיש: "לא די במצלמות, המצלמות זה לא פתרון קסם. הדבר החשוב ביותר זה קודם כל שהגן פועל ברישיון. היום אתה יכול לפתוח בחצר שלך פעוטון, איש לא יודע ואיש לא שומע, ולהתחיל מחר בבוקר לקבל פעוטות. דבר שני, לוודא שכול מי שנכנסת לעבוד עם פעוטות, יש לה את היכולת לעשות את זה".

כהורה, שמולי הודה כי "המחשבות האלו והחששות האלה ברמה האישית מלוות כל הורה וזה דבר חמור מאוד, כי צריך לשקם את האמון ולהחיל סטנדרטיזציה". לכן הוא פירט את הצעדים שהוא מתכנן לבצע בנושא. "הדבר החשוב ביותר זה להכניס לתוקף את הרפורמה שהוחלט עליה בכנסת הקודמת, אנחנו מתכוונים לעשות זאת תכף ומיד. הדבר השני זה הענישה, כל מי שיתנהל בצורה כזאת ידע שאנחנו לא נרחם, ולא נבין נסיבות וכל הדברים האלה. מי שפוגע בחסר ישע, העונש עליו צריך להיות כפול ומכופל".

גולן יוכפז ציין בפני שר הרווחה כי "אחת הסייעות הייתה מעורבת בעברה בעבירות של אלימות במשפחה, ובכל זאת התקבלה לגן". בתגובה אמר השר: "אני ביקשתי מכל הגורמים שנמצאים בתוך המשרד שלי לעשות 2 דברים באופן בהול. אחד, לוודא שאין לנו עוד מקרים כאלו שמסתובבים לנו במערכת והוראות שהוצאו ועדיין לא מומשו, ו-2 להחיל דרך החוק סטנדרטיזציה לכל האירוע הזה".

"נתיב מילוט לבחירות"

בהמשך, ענת דוידוב תהתה מהי עמדתו ועמדת עמיר פרץ בסוגיית התקציב, האם יתמכו בתקציב חד שנתי או דו שנתי. השר שמולי השיב: "בסוף צריך להגיד את האמת, אין פה אירוע כלכלי, יש החלטה פוליטית קצת תמוהה של הליכוד, לנסות לבנות לעצמו נתיב מילוט לבחירות, ועל זה מנסים להלביש טיעונים כלכליים מופרכים שלא מחזיקים מים. הליכוד צריך להחליט האם הוא הקים את הממשלה הזאת כדי לעשות 'מסחרה' וכדי לעשות פוליטיקה, או כדי לטפל במשבר הכלכלי. אנחנו לא נתמוך בתקציב חד שנתי כי זה לא הדבר הנכון. תקציב חד שנתי זה תקציב שלא יכול להכיל בתוכו השקעה נדרשת בתשתיות וכל הדברים האלה".

הוא טען כי "ההסכם הקואליציוני אומר משהו מאוד ברור, הכלכלנים אומרים משהו ברור מאוד, הדבר הנכון ביותר זה להניח תוכנית תקציב של שנה ורבע, שתתן ודאות, אחריות ויציבות למשק ולאנשים. אני מציע לליכוד במקום לפזר איומים כל היום ולספור אצבעות מדומיינות על קואליציות שלא קיימות – שיתחילו לספור את הציבור. בסוף, יש משבר כלכלי חמור מאוד, והאחריות שלנו לטפל בו".

ראש הממשלה נתניהו לא סופר את הציבור?
"ההחלטה או הרצון לקדם תכנית של תקציב חד שנתי זה דבר שלא עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי, כולם אומרים את זה. אין שום היגיון להניח תוכנית תקציבית ל-3 חודשים, זה לא דבר שאתה יכול להתקיים איתו. תקציב ל-3 חודשים זה בעצם המשך של המצב הקיים, אנחנו חושבים שהדבר הזה הוא דבר מופקר, חסר אחריות ולא עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

04/08/2020
הישארו מעודכנים

איציק שמולי
איציק שמולי  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90