103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מיום שישי רה"מ מקיים כנסים המוניים של מעל 300 איש"

יו"ר ועדת קורונה בכנסת יפעת שאשא ביטון על עיתוי הפעימה השלישית: "תקום ועדה שתחשוף מי האחראי לכל המשבר"


הפעימה השלישית והאחרונה במתווה שאישר הקבינט יצאה הבוקר (א') לדרך עם לא מעט סימני שאלה. בין כל החששות והאתגרים ביקשו ענת דוידוב וגולן יוכפז לשוחח עם מי שכיהנה כיו"ר ועדת הקורונה בכנסת וכעת הפכה למספר 2 בתקווה חדשה בראשות גדעון סער, ואנחנו מדברים כמובן על יפעת שאשא ביטון. מדוע לדעתה מדובר בפתיחה פוליטית, והאם מפלגתו של סער תשב בצוותא עם מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד?

שאשא ביטון הסבירה בפתח הריאיון כי היא הייתה פותחת את המשק בצורה הרבה יותר זהירה ואחראית, ולא בדקה ה־99 כפי שראינו שעשתה הממשלה. לדבריה, העובדה שאתמול (ש') בעלי המסעדות עדיין לא ידעו באיזה הרכב הם יכולים לפתוח את העסקים שלהם זה דבר חמור מאוד. כמה חמור? כי עוד בטרם סגר נתניהו את הפרטים עם בעלי העסקים הוא כבר דאג לייצר כנסי בחירות המוניים.

"כל ההתנהלות הזו, בדיוק כמו שאמרתי לאורך כל הדרך, היא התנהלות פוליטית. הרי כולנו ידענו ששבועיים לפני הבחירות הכל יפתח. אני בסך הכל שמה זרקור על דברים שמעוררים הרבה מאוד שאלות. שימו לב שהיום סוף סוף נפתחים הלימודים לתלמידי כיתות ז' עד י', אתם יודעים לכמה זמן? אולי ליום או ליומיים בשבוע. עכשיו, מה האבסורד פה? ראש הממשלה כינס גם ביום שישי וגם אתמול בלילה כנסי בחירות ואנחנו יודעים בדיוק איך זה נראה. פוליטיקה מותר ולימודים לא", שאלה שאשא ביטון.

כשנשאלה האם ראש הממשלה בחר להנדס את התקנות בכדי לאפשר כינוסי בחירות הסבירה: "אני אומרת שאין שום היגיון בין איך שמתנהל העניין הפוליטי, ואיך שראש הממשלה מרשה לעצמו להתנהל בתוך המציאות הזו. אין שום שיקול בריאות או דוגמה אישית אל מול אנשים שמשלמים מחיר. הרי הוא פתח את הכנסים עוד לפני שנפתחו המסעדות ותלמידי כיתות ז' עד י' חזרו לבתי הספר. תעשו לבד את החושבים ותבינו באיזה עולם ציני ופוליטי אנחנו נמצאים".

"הלוואי והייתי יכולה לתקן הרבה יותר החלטות מההחלטות שאני תיקנתי".

"עכשיו אני רוצה לדבר איתך על המהות של ה'שאשא שאשא פקה פקה' שנתניהו מדבר עליה בשבוע האחרון: במהות לא אישרת 7 מתוך 11 החלטות ממשלה שהגיעו לוועדה", שאל יוכפז. שאשא ביטון הסבירה שהיא מכירה מספרים אחרונים לגמרי, וביקשה להזכיר: "אני לא אישרתי את סגירת חדרי הכושר. את המסעדות השארנו פתוחות באותו המתווה שהיה קודם, כי לא הצלחנו להגיע למתווה הגיוני. על חופי הים הצלחנו להגיע להסכמה עם הממשלה גם בנוגע לבריכות - הצלחנו להביא את הממשלה להסכמה".

עוד הוסיפה: "המספר הזה הוא שיקרי והוא לא מדויק. אני יכולה להגיד לך שהלוואי והייתי יכולה לתקן הרבה יותר החלטות מההחלטות שאני תיקנתי. אגב, בואו נזכור שאנחנו מדברים על החלטות שהיו לפני שמונה חודשים. תראו מה קרה בחודשים האחרונים כשראש הממשלה קיבל את ההחלטות לבד מול ועדת החוקה. אז לבוא ולהפיל את הכל על משהו שקרה לפני שמונה חודשים שבאמצע עוד היה סגר? אני רוצה להגיד לכם רק דבר אחד: כשאנחנו נרכיב את הממשלה תקום ועדת חקירה ממשלתית, והיא תחשוף את כל המחדלים שהיו כאן בניהול המשבר, והציבור ידע את האמת. הוא ידע מי באמת אחראי לכישלון שהיה כאן לאורך כל השנה האחרונה".

כשנשאלה האם היא אינה מרגישה תחושת אחריות אמרה שהייתה מקבלת בדיוק את אותן ההחלטות כי הן היו מגובות על ידי גורמי מקצוע ממשרד הבריאות.

על האמירה של ניצן הורוביץ סביב בית הדין הבינלאומי בהאג אמרה שמדובר באמירה מאוד חמורה, והסבירה: " אנחנו נילחם בחורמה בהחלטה של בית הדין. כל עוד שלא יתמכו בכך שנילחם בחורמה בהחלטת בית הדין, כנראה שלא נשב איתם".

ובעניין יאיר לפיד? לדבריה, אין מה להיות מבולבלים. "הרי אנחנו יודעים שיאיר לפיד לא יכול להרכיב ממשלה. היחיד שמקובל על כולם ומסוגל לייצב אותם זה אך ורק גדעון סער".

עריכה: עדן בן ארי 

07/03/2021
הישארו מעודכנים

יפעת שאשא-ביטון
יפעת שאשא-ביטון  |  צילום: שמוליק גרוסמן/דוברות הכנסת