שיחות לילה
עם אבי כץ

"החלמה היא טיפוס ארוך, על הר גבוה, עם תרמיל כבד"

שירה סלפטר הקימה את 'שבטיא', מרכז פרטי לגמילה מהתמכרויות • אבי כץ צלל איתה לשיחה מרתקת על סוגי התמכרות, האנשים שמגיעים לטיפול ותהליך הגמילה


השבוע תעסוק התוכנית בנושא הגמילה. שירה סלפטר ובעלה ליאור הקימו יחד את 'שבטיא', מרכז שאליו מגיעים אנשים הסובלים מהתמכרויות שונות. אבי כץ שוחח איתה ושמע על התנהלות המקום ועל שיטת הטיפול הייחודית שלו .

סלפטר סיפרה איך נולד הרעיון להקים את המרכז ומהו המודל המשפחתי שלפיו הוא מתנהל. במקום יש צוות מקצועי ומדריכים שמלווים את התהליך של המטופלים, אך הבסיס למודל הוא שיש להם מעין אימא ואבא שאינם מטפלים או דמויות פורמליות בבית. תפקידם הוא לנהל עם הנגמלים שיחות לא רשמיות, להקיף אותם באהבה אך במקביל להציב להם גבולות.

בהמשך ביקש אבי משירה סלפטר להסביר לו כיצד מגיעים המטופלים למרכז, האם זוהי החלטה שמתקבלת מרצונם האישי או בשל התערבות של חבריהם ובני משפחתם. היא ענתה שלכל אחד שמגיע ל'שבטיא' יש סיפור משלו ותהליך שונה שבעקבותיו התקבלה ההחלטה, אך הדגישה: "כדי שטיפול יצליח, חייבת לעלות במכורים עצמם מוטיבציה פנימית לשינוי. להחלים זאת עבודה קשה. זה טיפוס ארוך על הר גבוה, עם תרמיל כבד".

השניים שוחחו על השלבים בתהליך הגמילה, על סדר היום של המטופלים ועל הערכים הדרושים כדי להגיע להחלמה ולתחזק אותה גם לאחר תום התהליך במרכז. לדבריה של סלפטר: "כשאנחנו מדברים על התמכרות אנחנו מדברים על דפוסי התנהגות ודפוסי חשיבה. אנשים משתמשים בהתנהגויות שונות או בחומרים משני תודעה כדי לברוח מה'כאן ועכשיו' שלהם. זאת מחלה כרונית, מי שחולה בה יצטרך לשמור על עצמו לעד בעזרת פעולות יומיומיות כדי שלא יחזור לסורו". 

14/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרכז 'שבטיא' לגמילה מהתמכרויות
מרכז 'שבטיא' לגמילה מהתמכרויות  |  צילום: עידן אסלן
Paris