בן כספית ואריה אלדד

"יש לנו הוכחות ששוגרו בלוני תבערה השבוע"

ח"כ לשעבר חיים ילין, תושב קיבוץ בארי, התייחס לדיווחים באשר לשיגור בלוני תבערה מכיוון רצועת עזה אל עבר העוטף: "אנחנו יודעים למדוד את זה"


ביום שישי האחרון נכנסה לתוקף הפסקת אש דו צדדית, זאת בתום 11 ימי לחימה אינטנסיביים. במהלך מבצע 'שומר החומות' הצליח הצבא לפגוע אנושות בתשתיות החמאס, במערך המנהור התת קרקעי ובפיקוד הבכיר. אך האם ההרתעה, אותה הציבו ראש הממשלה ושר הביטחון כיעד, הושגה? תושבי הדרום מדווחים בימים האחרונים על טרור בלוני תבערה וטוענים כי מסתירים זאת מהציבור בכוונה תחילה. בנושא זה שוחחו בן כספית ואריה אלדד עם חבר הכנסת לשעבר חיים ילין, ותושב קיבוץ בארי בעוטף עזה; ועם טפסר שמוליק פרידמן, מפקד מחוז דרום כיבוי אש.

חיים ילין התייחס לדיווחים על שריפות שנגרמו כתוצאה מבלוני תבערה בעוטף עזה, ואמר: "יש לנו צילומים והוכחות. שלחתי את זה גם לדדי שמחי (ניצב כבאות והצלה) את כל הצילומים של בלון תבערה, שגרם לשריפה ביום ראשון. אנחנו יודעים למדוד את הדברים האלה. זו השריפה היחידה שאני יכול להגיד בעוטף שזה מבלון תבערה ב־100 אחוז".

בסוף המבצע התחייב ראש הממשלה נתניהו כי 'מה שהיה לא מה שיהיה' וכי 'דין בלון כדין רקטה'. כשנשאל ילין האם להערכתו מנסים לטייח את השריפות, על מנת שלא להידרש להגיב, השיב: "בסוף, אם הממשלה באה ואומרת 'דין בלון כדין רקטה', היא חייבת לעשות את זה. אם לא, זה עוד פעם כותרת, ואם זו עוד פעם כותרת - ניפגש בסיבוב הבא". הוא אף חשף כי לפני ההסלמה הביטחונית, חזה במו עיניו בשריפות שנגרמו בעקבות שיגור בלוני תבערה מכיוון עזה, אך "ההודעה שיוצאת לתקשורת – '7 שריפות בעוטף לא מבלונים'. אני ראיתי את זה בעיניי. יום לפני המבצע, זה התחיל בשריפות על כל העוטף".

טפסר שמוליק פרידמן, מפקד מחוז דרום כיבוי אש, הצטרף לשיחה והגיב לטענות של ילין. הוא הודה כי "יום לפני ההסלמה בהחלט היה יום עם הרבה שריפות מבלונים, היו עשרות שריפות מבלונים", וציין: "מאז שנגמרה ההסלמה אנחנו מפעילים כוחות גדולים בשטח, וחוקר שבודק כל אירוע; כי ברור לחלוטין מה פשר המשמעות של כל שריפה מבלון. נכון לרגע זה אין לנו שריפה שאנחנו יכולים לקשר אותה לבלון".

אך הוסיף, ואמר: "היו בסך הכול 6 אירועים בעוטף מהבוקר, 4 בוודאות לא מבלון. שני אירועים בחקירה, ואם יהיו ממצאים נעדכן עליהם. יש בלונים בעוטף שמופרחים, אבל השאלה האם יש בלון שגורם לתבערה, זו הנקודה שאני אמון עליה ואני בודק אותה". פרידמן הדגיש: "אנחנו ארגון מקצועי ואחראי, אין לנו לא עמדה ולא דעה. אף אחד לא יגיד לנו להגיד משהו שהוא לא האמת לאמיתה. אנחנו נדווח על כל אירוע כמו שצריך, אם זה נחמד למישהו או לא".

    

עריכה: עופרי גליכמן

25/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


האם טרור הבלונים כבר התחדש?
האם טרור הבלונים כבר התחדש?  |  צילום: עלי אחמאד/פלאש90
Paris