איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מתקדמים יפה בלחימה באש"

אדי אהרונוף, רמ"ד דוברות והסברה מחוז י-ם, עדכן מאתר השריפה בהרי ירושלים: "הופסק פינוי הישובים, אנחנו קרובים להכלת האש"


מספר שריפות פרצו בשעות האחרונות (ד') באזור הרי ירושלים, סמוך לנווה אילן, ובשומרון, כאשר מאמצי כוחות הכיבוי עדיין פועלים לכיבוי האש. כלל התושבים המתגוררים ביישוב מעלה החמישה פונו, ונכון לשעה זו לא ידוע על לכודים או פצועים. 

אדי אהרונוף, רמ"ד דוברות והסברה במחוז ירושלים הביא פרטים נוספים על הדליקות וניסיונות הכיבוי: "אנחנו מתקדמים יפה בלחימה באש, נכון לשעה זו הוסרה הסכנה מעל היישובים מעלה החמישה, יד השמונה ונטף, המאבק באש החל בשעות הצהריים. עדיין לא הגענו לשליטה באש אך אנו מאוד קרובים לכך, ופינוי התושבים הופסק עקב זאת. פינינו תושבים ממעלה החמישה ונווה אילן, ואף שני בתי ספר שנמצאים למרגלות מעלה החמישה. עיקר השרפה היא של חורש, עדיין לא זיהינו נזק לרכוש ולחיי אדם". 

מדובר בעשרות דונמים של שטח

האם ישנו סיכוי סביר כי השרפות נגרמו בגלל הצתה מכוונת? אהרונוף השיב: "אנו לא יכולים לומר זאת באופן חד משמעי. דובר רבות על הצתות, אך נכון לעכשיו אין לכך אינדיקציה. עד לימי הלחימה היו כאן הרבה מקרי הצתה מכיוון הכפרים הערבים, אך אני לא יכול לומר שזה המצב כעת. התושבים עדיין לא יכולים לחזור, מספיק שינוי בכיוון הרוח והאש יכולה להתגבר שוב. השתלטות על השרפות ברמה בה החיים התקניים ישובו למסלול תיקח מספר שעות, אך בשריפות כאלה, בעיקר בצמחיה כזו, יעברו כמה ימים עד שהעשן ייכבה לחלוטין. מדובר בעשרות דונמים של שטח". 

בסוף דבריו, התריע: "לצערי לשריפות כאלה מאוד קל להידלק אך מאוד קשה לצמחיה לצמוח אחריהן. בתקופות כאלה בהן האוויר יבש והרוחות חזקות, ויש צמחיה רבה בעקרבות החורף המוברך בגשמים, כשמתחילות שרפות ישנו פוטנציאל שהן יידלקו בעוד מוקדים". 

עריכה: מיכל קדוש 

09/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שריפה בהרי ירושלים
שריפה בהרי ירושלים  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris