אודי סגל וענת דוידוב

תושב בי"ח 'איתנים' נעדר מאז אתמול

זאב סיגל, אביו של שבתאי, הנעדר בעקבות השריפה בסביבות ירושלים: "עדיין לא יודע מה עלה בגורלו. לא קיבלתי עדכון מהמשטרה"


שריפת ענק פרצה אתמול (א') בירושלים, וחרף המאמצים הרבים שמשקיעים כוחות כיבוי והצלה ועובדי קק"ל, טרם הושגה שליטה על הדליקה. עד כה, כילתה השריפה כ־17,000 דונם ותושבי היישובים באזור הסכנה פונו מבתיהם מחשש לחייהם. בין המוסדות שפונו, פונה גם בית החולים איתנים באזור הרי ירושלים, ולאחר מכן התברר כי שני מאושפזים במקום נעדרו מהספירה. אחד מן הנעדרים נמצא, אך שבתאי שמעון סיגל בן ה־25 טרם אותר. הבוקר שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם אביו, זאב סיגל, ששיתף בתחושות הקשות.

מאז שהחוסים ואנשי הצוות בבית החולים לבריאות הנפש 'איתנים' הועברו למיקומם החדש במטרה לחמוק מהאש המתפשטת באזור, נעדר שבתאי שמעון סיגל, אך למרות השעות הרבות שחלפו לא נשקפת כרגע סכנה לחייו. אביו זאב סיגל עדכן כי שוחח עם המשטרה לאחרונה במהלך הלילה, אך "אני לא יודע עדיין מה בגורלו של שבתאי. במשטרה חושבים שהוא בירושלים, אבל לא שמעתי את העדויות או העובדות שהעידו על כך. לא שמעתי מהם מאז אתמול ב־01:30 בלילה".

עוד הוסיף וציין כי אחד מהחברים של שבתאי "הלך למישהי שהוא מכיר בירושלים וחשב שאולי הוא שמע את הקול שלו מעבר לדלת, העברתי את זה למשטרה ולא שמעתי מהם. שמעתי רק מעובדת סוציאלית. ניסיתי להתקשר למנהל איתנים והשארתי הודעה קולית וגם SMS אבל לא קיבלתי תשובה".

על בנו, סיפר: "הוא בן אדם מאוד נחמד כשהוא במצב בריאותי טוב, יש לו כישרון כמעט על טבעי לסחוף אליו חברים טובים משום שיש לו אישיות נחמדה. הוא בן 25, יש לו קצת זקן, קצת שפם אבל לא מאוד עבה או ארוך, שיער חום נוטה לבלונד טיפ-טיפה. בחור יפה אם אני יכול להגיד, בלי משקפיים. יש לו אח גדול ועוד 3 אחיות. כולם מודאגים ומקווים לטוב, מתפללים לטוב".

הוא פנה לשבתאי שמעון ואמר: "יש כל כך הרבה אנשים שאוהבים אותך וממש דואגים, כל החברים במשך הלילה פה ושם מנסים לדעת מה עלה בגורלך. אם אתה יכול להודיע לאחד מאיתנו, אז כולנו נדע שאתה בריא ושלם. אנחנו ממש נרגיש טוב יותר. אני אוהב אותך ויש הרבה שאוהבים אותך".

"לא הייתה היסטריה"

לשיחה הצטרף סגן מנהל בי"ח 'איתנים', שסיפר על השתלשלות האירועים אתמול (א'): "בשעה 16:30 קיבלנו עדכון שיש שריפה, מיד התחלנו להתכונן לפינוי. בהתחלה חשבנו שאוטובוסים יכנסו לאיתנים ויפנו מטופלים, אבל האוטובוסים לא הצליחו להגיע. בגלל הדליקה הכבישים נסגרו וגם המסוקים לא הצליחו לנחות בגלל העשן. היו דקות עד שהמשטרה הצליחה לפנות יחד עם מכבי האש ציר, ואז המטופלים פונו יחד עם הצוות ברכבים".

הוא הבהיר כי בקרב השוהים במוסד "לא הייתה היסטריה, אנחנו הבהרנו לאנשים שקרתה שריפה שאנחנו חייבים להתפנות. כל מטופל קיבל שקית עם רשימת תרופות ועם כל מה שהוא צריך ובליווי איש צוות הם יצאו, זה לא היה קל". רק כאשר הגיעו לכפר שאול זיהו אנשי הצוות כי נעדרים 2 חוסים, "הודענו מיידית למשטרה והתחילו בחיפושים. קבוצה של עובדות סוציאליות הודיעה לכל המשפחות מה קורה ואיפה המטופלים אחד אחד".

כמו כן, ד"ר ברש ציין כי הדבר התרחש במשמרת הערב, אז היו 4 עובדי צוות בלבד. במחלקה, שוהים 35 מטופלים, "ברור לכולם ש־4 אנשי צוות יכולים לעשות הרבה אבל לא הכול. אם יש פינוי וצריך ללכת ברגל 35 מטופלים ו־4 אנשי סיעוד במצב של עשן סמיך שעוטף את בית החולים, מאוד יכול לקרות שמישהו שרוצה לברוח – יברח". אביו של שבתאי שמעון, ביקש לחדד: "אני בטוח שאף אחד לא רצה ששבתאי ייעלם. הייתי שמח אם מישהו היה מעדכן אותי יותר, אני חושש שזה בגלל שאין להם תשובות בינתיים. אני לא יודע מה עושים עכשיו".

     

עריכה: עופרי גליכמן

16/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וענת דוידוב
אודי סגל וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm
Paris