ינון מגל ובן כספית

הלקחים מהשריפה בכרמל

בועז ענר, לשעבר ממלא מקום מנכ"ל משרד מבקר המדינה, על ההתנהלות במהלך השריפה הגדולה בכרמל: "הכבאים רצו בלי ידיעה ברורה לאן מתפשטת האש"


השריפה בהרי ירושלים שפרצה בתחילת השבוע הזכירה לכולנו את שריפת הכרמל שהתרחשה בשנת 2010, אך במזל הפעם לא היו נפגעים בנפש ורק נגרמו נזקים לרכוש. בתום 52 שעות מורטות עצבים הושגה שליטה על האש שכילתה כ־25 אלף דונמים של יערות ירוקים, הודות למאמצים אדירים של כוחות הכיבוי. בן כספית ואריה אלדד ביקשו לשוחח עם ממלא מקום מנכ"ל משרד מבקר המדינה לשעבר בועז ענר, שהביע את דעתו על הלקחים שהופקו משריפות העבר.

בועז ענר שכתב את הדו"ח על השריפה בכרמל התייחס לניהול מאמצי הכיבוי של השריפה בהרי ירושלים, ואמר: "הופקו המון לקחים, אבל תמיד יש עוד לקחים להפיק ולשפר. אין מה להשוות את ההיערכות היום להיערכות של אז, שהייתה ממש על הפנים". לדבריו, בשריפה בכרמל לא הייתה ראייה כוללת, לא היה פיקוד ושליטה מרכזי בשטח, וכל הדברים האלה עברו שינוי משמעותי".

עוד הוסיף, ונזכר: "בשעתו ב־2010 הם רצו כמו עכברים מסוממים, אף אחד לא ידע מה עושה האחר, לא הייתה להם תמונה מלאה. עלה מסוק עם נציב הכבאות, חצי שעה הוא לא הוריד הוראות למטה, איפה מתפשטת האש, תחזיות מזג האוויר לא היו להם. הם רצו בלי ידיעה ברורה איך האש מתפשטת, לאיזה כיוונים, מה אזור הסיכונים; והחמור מכול, לא ראו שהאש מתפשטת ממזרח מערב לכיוון הכביש".

"יש הרבה מה לשפר"

בהמשך, הביע את דעתו על תפקודה של הטייסת, ואמר: "במגבלות הנוכחיות הם פעלו ופעלו לאין ערוך לעומת המצב הקודם. במצב הקודם אפילו לא העמידו את המטוסים בכוננות, המטוס הראשון הגיע לשריפה שעה וחצי אחרי שפרצה, ולא יכול היה לכבות שריפה שכבר התפשטה. יש הרבה מה לשפר אבל הם התנהגו בצורה טובה".

לדבריו, יש לקח משמעותי ממקרה השריפה בהרי ירושלים, והוא: "ההבנה שישנה התחממות גלובלית והיערות בכל העולם יעלו באש, ולכן צריך להיערך במישור הזה. ייתכן וצריך להגביר את כוח הגיבוי". עוד וסיף ואמר כי יש לשפר את אזורי החיץ: "התרענו וכתבנו על זה, זה היה מציל רכוש יקר. השינוי של היער מיער של עצי אורן שמגיע עד הבתים, ליער של עצי אורן במרחק קילומטר מהבתים, עד היישובים, הבתים, יוצר אזור שמנוטרל מעצים, ואז אתה מגן על היישובים. זה היה חלק משמעותי מההמלצות שלנו".

בסיום השיחה, העריך: "אם ב־2010 היו מקצים סכום קטן של 30-20 מיליון ש' כל שנה, נכון להיום היו מגיעים להישגים אדירים ביצירת אזור חיץ והגנה על יישובים שטובלים בתוך היערות".

     

עריכה: עופרי גליכמן

19/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השריפה בכרמל
השריפה בכרמל  |  צילום: אביר סולטן/פלאש90
Paris