איפה הכסף
עם ענת דוידוב

תופעות הלוואי של החיסון - שכיחות יותר אצל צעירים?

פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הרגיע: התופעות קיימות - אבל לא יותר מאחרי החיסון השני • קרא: "מי שלא מחוסן - שייבדק"


האם החיסון השלישי נגד קורונה מסוכן יותר מקודמיו? נראה כי הוא מצליח לבלום את המגיפה בישראל, ואולם, מספר תופעות הלוואי המדווחות בקרב אלה שכבר התחסנו מעורר גל גובר של דאגה. גדעון אוקו שוחח ב־103fm עם פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, שהדגיש: אין שוני בתמונת תופעות הלוואי של הבוסטר אל מול קודמיו.

לדבריו, "למחלה הזו יש השפעה על מערכת החיסון - אבל בסך הכול אנחנו רואים את אותן תופעות שדומות לחיסון השני". עם זאת, אמר כי "אנחנו כן יודעים שבקרב אנשים צעירים יותר - גם בחיסון השני היו יחסית יותר תופעות חולפות. נושאים כמו חולשה כללית, עייפות, חום, כאבי ראש - אפילו כאבי בטן".

פרופ' נדב דוידוביץ' ציין כי התגובה של הגוף שונה מאדם לאדם, והעיד שהוא עצמו לא חש ברע אחרי שהתחסן, לפני כ־4 שבועות. "נכון שאנשים צעירים מרגישים את זה יותר, אבל התופעות המשמעותיות, כמו דלקת בשריר הלב או אלרגיות חמורות - אנחנוו באמת לא רואים דברים שהם מעבר לחיסון הקודם". הוא ציין כי אלה נבחנו במחקר גדול שביצעה שירותי בריאות כללית.

המומחה המליץ למי שהחיסון מחליש אותו לעסות את מקום הזריקה. "זה דבר שמפחית את הכאבים, וזה תקף לגבי כל חיסון - לא רק קורונה". כמו כן, המליץ: "לא להתבייש. אם אתם מרגישים שיש לכם קצת חולשה, עייפות וחום - לקחת משכך כאבים, ופשוט קצת להוריד את הקצב באותו יום".

ההמלצה: בדיקה לפני הארוחה

דוידוביץ', אפידמיולוג ורופא מומחה בבריאות הציבור, מעודד מנתוני הקורונה העדכניים. "יש ירידה במקדם ההדבקה וירידה גם באחוז התשובות החיוביות", ציין וסייג כי "עדיין מספר המקרים גבוה. אני יותר אופטימי מבעבר - אבל צריכים להיות זהירים".

לקראת ערב ראש השנה קרא פרופ' דוידוביץ' למי שלא התחסן לבצע בדיקת קורונה לפני הגעתו לארוחה המשפחתית. זאת, למרות התורים הארוכים הנרשמים כיום בתחנות הבדיקה. כמו כן המליץ "לאוורר את הבית ולהשתדל לא לקיים ארוחות המוניות".

    
עריכה: יניב מורוזובסקי

05/09/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תופעות הלוואי של החיסון - שכיחות יותר אצל צעירים?
תופעות הלוואי של החיסון - שכיחות יותר אצל צעירים?  |  צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני/פלאש90
Paris