כמה זה עולה לנו?

העלאות מחירים נוספות צפויות במשק גם היום - בממשלה עדיין לא הציגו פתרון ליוקר המחיה שעלה מדרגה • עמליה דואק ('חדשות 12') הביאה את הפרטים


גל התייקרויות נוסף צפוי במשק: לאחר שמחירי החשמל והדלק עלו, גם מחירי המים והתחבורה הציבורית צפויים לעלות. בממשלה חוששים מהמשך גל ההתייקרויות ומתחילים להרגיש את הלחץ הציבורי, אך מענה כלכלי ראוי לכך עדיין לא נראה באופק. ישראלים רבים כורעים תחת הנטל כשהתוצאה כבר מורגשת בכיסם וברקע מתעוררת מחאת צרכנים. עמליה דואק ('חדשות 12') עדכנה בפרטים.

דואק שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm והתייחסה לעליות המחירים של מאות מוצרים פופולריים, כדוגמת פסטות של חברות שונות, קטשופ ועוד. "הזעם אדיר, ובצדק בעיניי. מה שהרבה יותר מטריד לדעתי בשלב הזה זה שהרשתות לא ממש סופרות את זה". היא ציינה כי לאחר המחאה החברתית ב-2011 היה ניתן לצפות מהחברות לפעול אחרת, אך "אסם שעכשיו בלב המחאה הצרכנית שולחת מכתב לשר האוצר ושרת הכלכלה ומנסה להצדיק את עליות המחירים".

היא הבהירה: "אסם ממש לא חייבת לגבות יותר כסף. יש את המותגים הפרטיים של שופרסל ורמי לוי וכדומה, גם הם מעלים עכשיו מחירים. אסם לא חייבת לגבות מחיר כל כך יקר אבל כשחברות המותג הפרטי רואות – אז גם התיאבון שלהם גדל". עוד הוסיפה: "אלה שהכתובת מופנית אליהם כרגע ממש אדישים".

דואק התייחסה למכתב ששלחו שרי האוצר והכלכלה, ואמרה: "זה מכתב ממש מביך בעיניי מהסיבה הפשוטה שלממשלה אין באמת כדורים בתוך המחסנית. גם אם רשות התחרות תבדוק את עליות המחירים של אסם, סנו, דיפלומט, שסטוביץ ועוד, זה ייקח חודשים והיא לא באמת בעלת כלים. הכוח רק אצל הצרכנים. אני חושבת ששר האוצר ושרת הכלכלה קיוו שיעשו רעש מהומה ויגרמו לדחייה. זה קצת דומה למה שראינו כשנפתחה אותה חקירה נגד שופרסל ורשתות השיווק האחרות. אבל הפעם היבואנים והיצרנים לא ממש מתרגשים".

"הממשלה הזו פספסה ובגדול"

אתמול (ב') שר האוצר ליברמן טען שעליות המחירים בישראל, ביחס לעולם, מתונות יותר. "הוא צודק", אמרה עמליה. "עשיתי בדיקה מעמיקה אתמול ונעזרתי בחברת מחקר, כרגע עליות המחירים בישראל מבחינת האחוזים שלהן בשנה האחרונה נמוכות משאר העולם, האינפלציה נמוכה יותר, האנרגיה באירופה עלתה בשיעור חד יותר", הוסיפה.

למרות זאת, ציינה כי "נקודת הבסיס ממנה ישראל יצאה הרבה יותר גבוהה. גם לפני המגפה הכול היה כאן הרבה יותר יקר. אנשים שבתקופת המגפה בקושי הצליחו לשרוד, יש להם זעם גדול על ליברמן שלא עזר מספיק אולי בסבב האחרון, אז כל זה ביחד הופך להר געש".

מי שקולו לא נשמע בימים האחרונים בסוגייה זו הוא לא אחר מראש הממשלה נפתלי בנט, שהכריז בטרם נבחר לתפקיד כי בכוונתו להוריד את המיסים בצורה דרסטית וליישם את 'מודל סינגפור'. "הוא נעלם. אני חושבת שהוא שוקל את צעדיו", אמרה דואק. "הממשלה הזו פספסה ובגדול 2 דברים - משבר הדיור ומשבר המחאה החברתית ויוקר המחיה. אני חושבת שהקרדיט שהציבור נתן לממשלה הולך ונגמר, אם לא נגמר כבר, ורה"מ חייב לתת את דעתו בעניין".

     

עריכה: עופרי גליכמן

01/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


כמה זה עולה לנו? (למצולמים אין קשר לנאמר
כמה זה עולה לנו? (למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris