בן כספית ואריה אלדד

"אם לא יילכו למו"מ פוטין יתרגז וימחק רובעים"

תא"ל אביגדור קהלני על עימות רוסיה-אוקראינה: "האוקראינים שיחקו בציפורניי הדוב, אז למה ציפו?" • "מבין את פוטין שלא מוכן שנאט"ו תשב לו על הגדר"


בצל יום הלחימה בשישי במלחמת רוסיה־אוקראינה, החל המו"מ בין המדינות בבלארוס על מנת להביא לסיום המלחמה במהירות האפשרית. בן כספית ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם תא"ל (מיל') אביגדור קהלני, בעל עיטור הגבורה ועיטור המופת ולשעבר השר לבטחון הפנים, אשר העריך כיצד האוקראינים צריכים להתמודד עם הפלישה הרוסית ועם איום שיירת הטנקים המתקרבת לקייב.

בפתח דבריו, התייחס קהלני לאיום שיירת הטנקים הרוסיים בפתח עיר הבירה של אוקראינה: "לא חושב שצריך להתרגש מהדבר הזה. בסופו של דבר נעים שניים־שלושה טנקים בחזית וכל התור הארוך הזה לא יכול לבוא לידי ביטוי. כטנקיסט אתה צריך להביא מקסימום תותחים קדימה ולהציב מקסימום מטרות. הטנקים שבהתחלה הם שניים־שלושה טנקים שמסוגלים לייצר אש והשאר הם בממתינה לקבל אישור כדי להתקדם".

"הם לא נלחמים בשדות, הם רוצים להגיע לתוך העיר ותוך עיר יש כמה כניסות. הנשק הסובייטי לא בנוי לעמוד מול טילים. יש היום טילים שיורים למרחקים של 5 ק"מ, טיל כזה שהוא בנוי על מטען חלול יכול לחדור עד למטר", אמר, והוסיף: "להילחם בתוך עיר וכדי לכבוש אותה זה עסק מורכב מאוד. אתה צריך להשתלט על המקומות החיוניים ואחר זה מתחיל השלב השני - ללכת ולעשות סריקה מבית לבית. מי מנצח בסופו של דבר? רוח הלחימה. רוח הלחימה של אדם שמגן על ביתו היא גבוהה. השיירות הגדולות מצטלמות יפה, אבל אם היה להם את חיל האוויר זה היה משהו אחר".

בעקבות אמירותיו, ציין בן כספית כי מדינות רבות העבירו לאוקראיניים מטוסי קרב על מנת שיוכלו להמשיך להילחם על עצמאותם. כיצד זה ישפיע על הלחימה? קהלני הסביר כי "הטנקים חדירים מלמעלה. הם לא יעמדו נגד טילים. לטנק עצמו יש תותח וכשהוא יורה על בית קומה שלמה עפה, זה לא שזה נשק ישן ומיושן. המוטיבציה של הרוסים היא לא גבוהה, היא נמוכה. מי יושב בתוך הטנקים? בני 18 ששלחו אותו בקור ובשלג. כל המצב הזה שהם ממתינים ימים גורם למוטיבציה שלהם להיות לא גבוהה. 60 ק"מ שיירה זה בערך 3 אוגדות, משהו כזה. זה תלוי מה המרחקים שלהם. יש שם משמעת, הם לא עוקפים".

"אין לרוסים שום מוצא אחר מלבד למחוק רובעים שלמים"

"אם לא ילכו למו"מ, וזה יהיה טיפשי, בסופו של דבר פוטין יתרגז וימחק רובע אחד ואז ימחק רובע שני. לא צריך להגיע למצב הזה. אני יכול להבין את פוטין שהוא לא מוכן שברית נאט"ו תשב לו על הגדר. הוא לא מוכן לדבר הזה", הכריז, והדגיש: "זה יגמר במו"מ, אין ברירה. האוקראיניים שיחקו בציפורניים של הדוב, למה ציפו? הם יבינו את הדבר הזה. אין לרוסים שום מוצא אחר מלבד למחוק רובעים שלמים. יש את השלב של ההשתלטות על העיר ואת השלב של הטיהור".

בסיום השיחה, טען קהלני כי "האוקראיניים יודעים שהציבור הרוסי לא רוצה את הקרב. פוטין בגישה שלו והוא רוצה לחזור להיות מעצמה. הוא יחזור להיות מעצמה בעצם זה שהוא העז לעשות את הפועלה הזו".

עריכה: שני רומנו

01/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור קהלני
אביגדור קהלני  |  צילום: פלאש90
Paris