איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מעל 20 ש"ח לקילו עגבניות?

יום טוב אברהם, חקלאי ממועצה אזורית גזר, התייחס לזינוק במחירי העגבניות בשוק • אמר: "צריך לקחת בחשבון שהיה פה קור שלא מבייש את אירופה"


לאחר מגוון התייקרויות במוצרי צריכה רבים, גם העגבניות עולות כעת על המוקד, שמחירן צפוי לעלות גם כן. רמי לוי, בעת רשת הקמעונאות 'רמי לוי שיווק השקמה' אף טען בהקשר זה כי המחירים צפוי להגיע ל־20 ש"ח לקילו. כיצד ייערכו אזרחי המדינה נוכח המחיר המופרז, כשבוע לפני חג הפסח המאופיין כרווי קניות ובישולים, והאם למגדלי הירקות יש מה לעשות בנדון? 

יום טוב אברהם, חקלאי במועצה האזורית גזר, שוחח עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm והגיב לדברים: "יש רמות מחירים גם של בין 8-9 ל־12-13 שקלים. יש תוצרת חקלאית, לגבות העגבנייה שמככבת, יש עגבניות וצריך לקחת בחשבון שעד לפני שבועיים היה פה קור שלא מבייש את אירופה וכך גם הייבוא נחסם על ידי טורקיה. היבואנים וכל מי שלקראת החגים מביא את העגבניות כנראה נמנע מכך כי זה לא משתלם. גם אני ואחרים מתחילים למתן את כמות העגבניות שאנו מגדלים לכיוון החגים". 

עוד הוסיף, כי: "יש כמה דברים שמעידים על חוסר יציבות לאורך השנים, לא משנה אם ממשלה כזו או אחרת, שמקצצת לנו את העובדים. אני מקבל שליש עובדים ממה שמאושר לי בדרג המקצועי של משרד החקלאות, אין לו שיניים בעניין. כשיש אירוע קיצוני של מזג אוויר מתמשך, בתקופה הזו המחירים ברצפה, כשהחקלאים מפסידים אף אחד לא מוחה על זה. אני בתור מגדל כבר לא מנסה לכוון לתאריכי הקטיף לכיוון חג הפסח ובטח לא לראש השנה". 

בסיום דבריו, הדגיש יום טוב: "יש סחורה ברמה מעבר לממוצעת מבחינת האיכות, כל הזמן מדברים על המחיר אך צריך לדבר גם על האיכות. אולי הפסקנו לדבר על זה, אני לא אלך ואשנה את זה אך תעזרו לנו להביא יותר עובדים. מועצות המגדלים כבר לא רלוונטיות, הן פאסה, היום בעל חנות יכול לקנות ישירות מהמשווקים". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחירי העגבניות מזנקים
מחירי העגבניות מזנקים  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris