אודי סגל וענת דוידוב

טורקיה: המוסד סיכל התנקשות איראנית באיש הקונסוליה

טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) על האירוע החריג: "זה קרה לפני חודשים, אך המבצע התודעתי מתרחש כעת - מישהו תכנן מראש שיהיה במגירה את הכלי הזה"


המוסד פרסם אתמול (ש') כי סיכל ניסיון התנקשות של כוח קודס של משמרות המהפכה באחד מעובדי הקונסוליה הישראלית באיסטנבול לאחרונה. עוד פורסם כי המתנקש מנסור רוסלי תכנן לרצוח גם גנרל אמריקני בכיר בגרמניה ועיתונאי בצרפת. טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) שוחח על כך עם גולן יוכפז ואריה אלדד ב־103fm.

תחילה, התייחס לב רם לסיבה לפיה המוסד פרסם את הסרטון דווקא עכשיו, למרות שאותה פעולה התרחשה לפני מספר חודשים. "מישהו תכנן מראש את האפשרות שיהיה במגירה את הכלי הזה. אחרי זה, זה מתפרסם באמצעי תקשורת שמזוהה עם האופוזיציה האיראנית בלונדון, ואחרי זה באופן חריג מתפרסם הסרטון, מתפרסם מידע. זו ממש עבודה של קו הסברתי, תודעתי, כמעט רשמי לגבי פעילות של המוסד", אמר.

על מה הם בונים? שעכשיו משמרות המהפכה יהרגו אותו?
"המוסד לא עשה פה חשבון מה יעלה בגורלו עכשיו".

משמרות המהפכה לא ידעו על האירוע הזה עד אתמול בערב?
"בוודאי שהם ידעו, אני מניח שהוא דיווח".

לדברי לב רם, "יש פה סוג של פעולה שנועדה גם לייצר השפלה, יש פה פינג פונג שמתנהל, יש פה מערכה שמתנהלת", והוסיף: "כשאומרים 'מבצע של המוסד' וכד', יש איזושהי תפיסה שמדובר במישהו שהוא אזרח ישראלי. ברוב המקרים, תניחו לכם, בטח בעולם היום של זהויות בעייתיות שהכול מרושת, שהכול עם מצלמות וכד', היכולת היא להשתמש גם באנשים מקומיים, בסוכנים אחרים. תניחו לכם שיש מבצעים יותר מורכבים, יותר סודיים והרבה יותר מורכבים מבחינה מבצעית. לדעתי, פה, בעיקר נראה לי שהקלף המרכזי שרצו להראות פה זה היבט תודעתי".

"ישראל צריכה להחליט כאן ועכשיו לגבי האסטרטגיה שלה לחמאס"

בהמשך התייחס לב רם למצב הביטחוני המתוח ולפיגוע באריאל על ידי שני מחבלים, שבו נרצח ויאצ'סלב גולב. "אנחנו למדים משני המחבלים הללו שהם מזהים את התורפות, מגיעים בזמן הנכון לצערנו, מזהים את האבטחה, שמים לוחית זיהוי צהובה", אך ציין: "מצד שני, אתה רואה את חוסר המילוט שלהם, העקבות שנותרו מאוד ברורות. אלה לא חבר'ה מאוד מקצוענים וזה קצת מתסכל - שהם ידעו לנצל את התורפות הללו באבטחה סביב אריאל", אמר לב רם. 

לב רם המשיך והתייחס להסלמה במצב הביטחוני, ואמר: "זה נכון שחמאס לא רוצה הסלמה ברצועת עזה, אבל לישראל בחודש האחרון נוצרה בעיה משמעותית שחייבים לחשוב עליה בהיבטים רחבים יותר. מצד אחד, עזה שקטה, חמאס לא פועל מתוך עזה, בולם אפילו בזרוע אחת. מצד שני, יש לו תפקיד, ואת זה גם אני שומע במערכת הביטחון, תפקיד מאוד משמעותי לא לאפשר לגל ההסלמה הזה להירגע, וכאן ישראל מאוד מוגבלת במנופים שאין לה בעצם על חמאס, כי היא בחרה שההתייחסות לחמאס בעזה היא רק בהתאם לירי רקטות כזה או אחר".

בסופו של דבר, זה ידרדר לאיזשהו סוג של מבצע מול חמאס בעזה?
"אני לא יודע להגיד לך. אם הדבר הזה ייקטע וייפסק, אז עזה כנראה תישאר שקטה. אני חושב שהאינרציה והגלגל והחיים ומה שאנחנו מכירים שבסופו של דבר קורה, אז גם אם ישראל מאוד לא מעוניינת בעימות בעזה, גם אם חמאס לא רוצה עימות בעזה, החיים יגלגלו אותנו להסלמה. לא יודע אם מבצע וכד', אבל אם זה יימשך בקצבים הללו, תיווצר כאן בעיה וישראל צריכה להחליט כאן ועכשיו גם לגבי האסטרטגיה שלה לגבי חמאס, גם כשלא יורים טילים מעזה".

עריכה: אמיתי דואק

01/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris