איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מקווה שנצלח את הקשיים, זקוקים לממשלה מתפקדת"

דיון סוער באולפן בין גדעון אוקו לשר עודד פורר סביב רפורמת החקלאות: "לא רק את המו"מ עם החקלאים פצצת, גם את הריאיון הזה אתה לא רוצה להשלים?"


היום (ב') לפני שנה, החלה כהונתה של ממשלת בנט־לפיד. כעת, כשברגע הפולנטר הפוליטי, נראה כי הקואליציה נמצאת במשבר עמוק וימיה ספורים. זאת בנוסף לכך שמספר חברים בה מערימים קשיים על תפקודה ואחרים מאיימים לטרפד את תקנות הרפורמה בחקלאות. גדעון אוקו שוחח ב־103fm עם שר החקלאות, פיתוח הכפר ופיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אשר התייחס לדברים. 

"מתחילת הדרך היה ברור שזאת לא תיהיה דרך פשוטה", ציין השר פורר בפתח השיחה. "היו הרבה מאוד שאמרו שלא נצליח להקים את הממשלה ולהעביר תקציב, העברנו. גם עכשיו מאוד ברור שיש קשיים קואליציוניים. אני מקווה לטובת הממשלה ומדינת ישראל שנצליח גם לצלוח את הקשיים הלל. אם יש משהו שברור לחלוטין זה שאנחנו זקוקים לממשלה מתפקדת".

עוד הוסיף השר פורר כי "אני מצפה ואני מאמין ומקווה שהחבר'ה יתעשתו. בסוף כשאני מסתכל על כל גורמי הקואליציה, הסיעות ימין ומשמאל שמרכיבות את ממשלת אחדות המיוחדת הזאת, כשכולם מתרכזים במטרה כולנו בסה"כ מסכימים על הכיוון הכללי שאליו צריך ללכת. צריך לגלות אחריות, המשמעות הברורה של האלטרנטיבה היא הרבה יותר גרועה מאשר קיומה של הממשלה הזאת. כל אחד מגורמי הקואליציה יכול לעשות את זה".

אתמול (א') בתוכנית הבוקר של ינון מגל ובן כספית התראיין יו"ר סיעת העבודה רם שפע, שם אמר כי הם צפויים לבטל את הצווים שיצאו כחלק מרפורמת החקלאות. שר החקלאות הגיב לדבריו: "צריך להבין על מה אנחנו מדברים פה. ניקח את הדבש כדוגמה, במדינת ישראל מייצרים בשנה 4,000 טון דבש וצורכים 6,000 טון. אם לא יהיו מכסות הייבוא האלו שאנחנו הוצאנו אותם ורוצים להוציא אותם בהליך תחרותי המשמעות היא שיש מעט מאוד דבש על הרבה מאוד אזרחים ואזרחי ישראל ישלמו ביוקר".

"יש פה אלמנט מאוד חשוב - היעד שלנו לדאוג לכלל אזרחי ישראל", טען, "אני מתייחס לזה לא רק כמשבר פוליטי, אני מבין בדיוק את הצרכים הפוליטיים של חלק מהחברים הקואליציה אל מול ארגונים חקלאיים כאלה ואחרים אבל אנחנו צריכים להתייחס לצרכים של כלל אזרחי ישראל. הקואליציה צריכה לכוון למה שלשמו הקמנו את הממשלה, הקמנו את הממשלה למען כלל אזרחי ישראל. אנחנו צריכים להיות קואליציה שדואגת לאזרחי ישראל כולם ובין היתר זה גם לכך שיהיה להם דבש על השולחן בראש השנה".

לדבריו, "לא סביר שבמצב שבו מדינת ישראל מייצרים 4 אלף טון אבל צורכים 6 אלף טון, כדי לדאוג לקבוצה שרוצה שמחירי הדבש יהיו יקרים יותר בארבעים אחוזים ממה שהם במקומות אחרים בעולם אנחנו לא נייבא דבש לישראל. יש באלמנט הזה אלמנט שבו אפשר להגיע שזה נהנה וזה לא חסר, אנחנו מדברים עם כולם".

אוקו: "אתה תתן לי לשאול ואז תשיב" • פורר: אתה חותך אותי באמצע"

בתגובה לאמירותיו טען אוקו כי "אבל אתם לא מדברים עם כולם", מה שהעלה את הטונים באולפן. "אני בוודאי לא מדבר איתך כי אתה לא נותן לי לענות", הגיב פורר, ואוקו הדגיש: ,אני מקשיב לך ואתה תתן לי גם לשאול ואז תשיב. נראה לי שזה חוקי משחק הוגנים שמקובלים על שנינו".

השר פורר התייחס לאמירתו של המגיש: "בדרך כלל אחרי שאלה נותנים להשיב עליה. בכל פעם שאני מנסה להשלים את התשובה אתה חותך אותי אמצע". דבר אשר הוביל את אוקו לציין באוזניו כי תשובותיו מעט ארוכות, ופורר תקף: "אני אענה את התשובות שלי, אם אתה לא רוצה לשמוע אותן אתה לא חייב. תודה רבה".

"אתה רוצה לסיים את הריאיון? לא רק את המו"מ אתה מפוצץ עם החקלאים גם את הראיון הזה אתה לא יכול להשלים?", תקף אוקו, ופורר הסביר: "אני מאוד רוצה להשלים את התשובה. אם אתה מזמין אותי להתראיין מן הראוי שתאפשר לי להשלים את התשובה לראיון. והתשובה היא מאוד פשוטה - כשאני אומר שאני מנהל את המו"מ עם החקלאים אני מנהל את המשא ומתן הזה לילות כימים. לא פוצצתי שום מו"מ".

עוד המשיך להתייחס לטענות כנגדו על כך שהוא פוצץ את המו"מ מול החקלאים: "אנחנו מנהלים את המשא ומתן הזה באופן רציף לאורך כל הדרך כולל אתמול בלילה. באמת עושים פה לילות כימים אבל בסוף צריך להבין שצריכה להיות מטרה אחת - לדאוג לכלל אזרחי ישראל. אזרחי ישראל כולם צריכים להנות מהפירות גם של החקלאות הישראלית וגם מפירות וירקות אם חסרים בשוק. בתוך הדאגה הזאת לחקלאי ישראל אי אפשר להגיד שאנחנו דואגים רק לקבוצה מאוד מצומצמת כדי שתרוויח יותר ובדרך פוגעים בקבוצה של למעלה מ־9 מיליון אזרחים. אני חושב שאפשר להגיע להסכמות, הצווים האלו נדרשים כי המשמעות של ביטולם זה שאולי לא יהיה דבש. הצו של הביצים הציל את מדינת ישראל ממחסור בערב חג הפסח".

"לגבי הביצים, כשאתה מסתכל על מה חוותה מדינת ישראל בשנה האחרונה, ידעתי שחסרות ויחסרו עוד ביצים במדינת ישראל לכן אני מחויב לייבא יותר ביצים למדינת ישראל", הבהיר, "בפסח הזה בניגוד לשנים אחרות לא חסרו ביצים למרות ההפחדות. לגבי עניין הפירות והירקות, כשאנחנו מדברים על הורדת הנכסים היא הדרגתית. עובדה שגם בעגבניות המכס לא ירד באופן חד אלא מעט. שחררנו מכסות בפטור מלא ממכס מהסיבה הפשוטה, מזג האוויר פגע קשה בעגבניות לא רק פה. אם לא היינו פותחים את המכסות האלה המחירים היו מזנקים באופן הרבה יותר משמעותי. עדיין לא השלמנו את הרפורמה, תקנות הגנת הצומח עדיין לא עברו בוועדת הכלכלה. יש שני חסמים שהם חסמי ייבוא - המכסים והגנת הצומח".

"הממשלה הזו עושה הרבה יותר ממה שעשו בעבר"

על המשבר הפוליטי והשפעותיו על הרפורמות והמהלכים, אמר: "אני נוהג בעבודה שלי כשר החקלאות לעשות את כל מה שאני צריך לעשות כדי לדאוג לאזרחי ישראל שיהיה מזון, מוצרים חקלאים וחקלאות ישראלית פורחת ומשגשגת. עכשיו אתה נמצא בשדה פוליטי שהוא מורכב, אני לא יכול להגיד לך שהיא ממשלה רחבה, יש לנו ממשלה צרה. אני מקווה שברמה הפוליטית נצלח את הכנס הזה, בינתיים הממשלה הזו עושה הרבה יותר ממה שעשו בעבר. אנחנו מסכמים שנה של ממשלה, גם הרפורמה בחקלאות והעובדה שפותחים את השוק לתחרות, אנחנו נמצאים בנתיב נכון. אני מאמין ומקווה שנצליח לרתום את כולם".

בהמשך השיחה, התייחס השר פורר לחוק תקנות יהודה ושומרון, והדגיש כי "הודענו מראש שהוא לא יעלה השבוע. אני מקווה שיצליחו ליישר את הגורמים הסוררים בקואליציה. כדי שקואליציה תעבוד החברים בה צריכים להבין שהם כפופים להחלטות וועדת השרים לענייני חקיקה ומרגע שהתקבלה החלטה כזו כולם פועלים בהתאם לה גם אם זה לא בדיוק העמדה האישית של כל אחד ואחד - זו המשמעות של קואליציה. כזה שלא קורה הדברים מתחילים לזלוג החוצה ולכן אני קורא גם לחברים שלי בקואליציה".

בסיום השיחה, ציין גדעון אוקו כי "הדברים שאומר ליברמן משדרים לשוק שהמצב לא משהו". השר פורר השיב לדבריו, וסיכם: "כשאתה נמצא במצב פוליטי בו אין יציבות ממשלתית ואין יציבות בשבוע שבועיים האלה, ברור לחלוטין שאתה לא יכול לצד זה לנהל דיוני תקציב עם דרישות תקציביות אסטרונומיות. ברגע שנייצב את הקואליציה נוכל להיכנס לדיוני תקציב, יש לנו מספיק זמן. היינו שמחים לעשות את זה עוד קודם, אני חושב שנכון להעביר אותו כמה שיותר מהר ועדיין צריך קודם כל לייצב את הקואליציה ואז אנחנו ננהל את הדיונים האלו".

עריכה: שני רומנו

13/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עודד פורר
עודד פורר  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris