בן כספית ואריה אלדד

"אנשים שנכנסים למפלגות פוליטיות, זה לא עסק פרטי שלהם"

ח"כ יואב סגלוביץ', על חילוקי הדעות בקואליציה: "כל אחת מהמפלגות - שיעשו סדר אצלן בבית, יש להן יכולת לעשות זאת"


בצל המשבר הפוליטי שרק מעמיק ומשאיר בסימן שאלה את המשך כהונתה של ממשלת השינוי, רצחה של סמר כלאסני העלה שוב לכותרות את מצב הפשיעה בחברה הערבית. סביב נושאים אלו, בן כספית ואריה אלדד שוחחו בֺ103fm עם סגן השר לביטחון פנים ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד) אשר התייחס לדברים והביע את דעתו על התנהלות חברי הכנסת. 

בפתח השיחה, ביקש סגן השר להשתתף בצער משפחתה של ספיר נחום ז"ל, שגופתה נמצאה לאחר ימים ארוכים של חיפושים. "אני באמת משתתף בצער המשפחה, באמת מעבר לאסון הנורא, המשפחה כולה עברה טלטלה של ימים ארוכים של חיפושים. אני מניח שישימו יד על הרוצח. הנושא של זיהוי תמיד מתקיים. תמיד מתקיים זיהוי, אני מניח שלפי מצב הגופה. בסוף הזיהוי הוא זיהוי וודאי אבל משפחה מגיעה בדרך כלל לצערנו למכון לרפואה משפטית או לכל מקום אחר".

רצח נוסף שטלטל את המדינה היה רצחה של סמר כלאסני, כאשר שכניה עמדו מחוץ לדירתה במהלך ההמתנה לכוחות המשטרה, שמעו את צעקותיה בזמן שהיא נאבקה על חייה ולצערם לא הצליחו לפרוץ את הדבר. ח"כ סגלוביץ התייחס לפשיעה בחברה הערבית: "כל מקרה הוא 100 אחוז והוא מקרה קשה אבל אני חייב להסתכל על התמונה הכוללת. מטבע הדברים כשיש אירועים זה מיד קופץ לסדר היום אבל כמי שעוסק בזה ביום יום המגמה הכללית היא מגמה של שינוי, של ירידה בכל הפרמטרים ובוודאי במקרי רצח. כל אירוע הוא אירוע קשה, נורא, ואני לא מדבר רק על אירועי הרצח, גם אירועי ירי שאנשים נפצעים בסוף זה משאיר משפחות במצב מאוד קשה".

"זו משימה מאוד גדולה שאני לשמחתי, ואני אומר לשמחתי בזהירות כי בסוף מי שעושה את העבודה זה כלל גופי האכיפה והגופים הממשלתיים. יש שתי עבודות מאוד גדולות שהסתיימו לשמחתי אחרי הרבה שנים שדיברנו על זה שאי אפשר", ציין, ופירט: "בסוף מנכ"ל משרד האוצר הוביל צוות שאני מיניתי לגבי הנושא של שוק שחור ויש חלק מהדברים שקורים כבר עכשיו. יש מהפכה בתחום של החשבונות הפיקטיביים, שינוי במכרזים, זה כבר קורה. אני חייב פה לפרגן ולתת קרדיט לכל משרדי הממשלה שעושים, בעניין הזה זה אחד הדברים היותר משמעותיים שמחממים לי את הלב זה ההתגייסות הגדולה של כלל משרדי הממשלה. זה שינוי ששנים רבות חיכו לו ולשמחתי הוא קורה".

"צריכים להיכנס לאותם המקומות שהמדינה לא הייתה בהם"

על מבצע הפעלת הסוכן שזכה להצלחה והוביל לעצירתם של למעלה מ־30 סוחרי נשק, אמר: "יש חלק מהדברים שנמצאים תחת צו איסור פרסום אבל אכן, באמת פעילות מקצועית בלתי רגילה של מחוז תל אביב שבאמת הביא לפעילות ממוקדמת על אנשים מאוד בכירים במערך הפשיעה. אני מניח שבגלל שזה מבצע סוכן כתבי האישום יהיו לא עוד הרבה זמן. זה מטורף לפעילות מאוד גדולה של הפעלות סוכנים. כשיש חווית הצלחה לארגונים, כשארגונים מקבלים גב מדרג מקצועי וגם מדרג פוליטי דברים מתרחשים. הארגונים יודעים מה לעשות, הם צריכים לפעמים את ההכוונה, את הרוח הגבית, המקצוענות וההירתמות של שאר הגופים. צריכים להיכנס לכל אותם המקומות שהמדינה לא הייתה בהם".

"השורה התחתונה כשמדברים על אכיפה בהיבט הרחב והעמוק שלה היא לייצר את המהלך של שינוי דרמטי מול העבריינים מצד אחד ולתת לאזרח הנורמטיבי שומר החוק לראות שיש דין ויש דיין", הכריז, והגיב על דבריה של ניצב סיגל בר צבי שלטענתה אין לנו מספיק משאבים להתמודד עם אירועים כפי שהיו בזמן מבצע שומר חומות: "אני קודם כל לא מתווכח עם מה שמישהו אומר. אני אגיד לכם את דעתי, תמיד אנחנו מדברים על שומר החומות שהיה ואני אף פעם לא מדבר על מה שהיה כי מה שהיה הוא לא מה שיהיה. חלק ממה שנעשה עכשיו הוא חלק מהסיפור. במקום שאין דין ואין דיין קורים חיבורים בין פשיעה ללאומני".

"המפלט של העבריין בסוף יהיה בלאומני או בדתי, ואת זה צריך לשבור", הכריז, "אני לא סתם אומר שזה דבר מרכזי להתעסק בו, אני כן חושב שהיו שינויים מאוד גדולים מאז אירועי שומר החומות, יש היערכות מאוד גדולה גם של המשטרה, לא רק. הנושא של מערכת אכיפה חזקה ומשמעותית יותר הוא חלק מביטחון לאומי. מבחינתי זה ברור לגמרי שצריך יותר אבל אני מאמין בשגרה. כשאתה חזק בשגרה אתה לא כל היום צריך להתכונן למצבע. מערכת אכיפת החוק צריכה להיות חזקה בשגרה, היא לא הייתה מספיק חזקה בשגרה. כשאנחנו חושבים רק על פיקים ומבצעים אנחנו לעולם לא נערכים נכון לאירועים האמיתיים".

הפשיעה בחברה הערבית: "לא סיפור פוליטי"

בהמשך, ביקשו צמד המגישים להבין מהי עמדתו של סגן השר לביטחון פנים נוכח המשבר הפוליטי: "אנשים שנכנסים למפלגות פוליטיות זה לא עסק פרטי שלהם. נכנסת למפלגה פוליטית? יש לה אג'נדה. זה חלק מתרבות פוליטית שהשתבשה לחלוטין. לכן, כל אחת מהמפלגות הפוליטיות האלו שיעשו את הסדר אצלם בבית. נדבר רגע גם על גנאים וגם על זועבי, שאלתם אותי את רוב הריאיון הזה על הפשיעה בחברה הערבית - הדבר שהכי מפריע לחברה הערבית ולחברה בכלל היא הפשיעה בחברה הערבית. האם באמת הם רוצים שהדבר הזה יפסק? יש להם אחריות. לכן ניר אמר ישירות בצורה הכי ברורה ובוטה - על הראש שלכם".

"כנראה שהצד הלאומני עובד לא פחות חזק", טען אריה אלדד, וסגן השר סגלוביץ השיב: "אני אולי אפתיע אותך, בנושא הזה של המאבק בפשיעה של החברה הערבית כל חברי הכנסת, כולל כולם, שותפים שלי בעשייה. לא רק מי שנמצא בקואליציה. בעניין הזה זה לא סיפור פוליטי, זה סיפור שמאיים על 20 אחוזים מהאוכלוסייה שחווים חוויות מאוד קשות".

עוד הבהיר חבר הכנסת כי "אנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי, זה על הראש שלהם. לכן, אני, למרות שמשכו חוקים היום ולמרות שאורבך אמר מה שהוא אמר, אני חושב שבסוף אנשים יתעשו, שמפלגות פוליטיות יתעשתו. נטישה שלהם את האירוע הזה עכשיו לא תסלח להם על ידי הציבור שלהם ובוודאי לא על ידי באופן אישי".

עריכה: שני רומנו

13/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ'
יואב סגלוביץ'  |  צילום: דוברות הכנסת
Paris