ניסים משעל וטל שלו

אוהד חמו: "התחושה היא שישראל מגיעה כמעט לכל מקום"

סגן נשיא איראן לשעבר הודה בריאיון ב'ניו יורק טיימס' בחשש מישראל • כתב 'חדשות 12': "אם האיראנים היו רוצים להגיע לגרעין הם היו עושים את זה"


סגן נשיא איראן לשעבר הודה בריאיון ל'ניו יורק טיימס' כי יכולות הביון שלהם התערערו כתוצאה מהפעילויות של ישראל. אוהד חמו ('חדשות 12') שוחח על כך עם ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm, והתייחס לדברים.

בפתח השיחה, ביקשו המגישים להבין מה מוביל גורם בכיר איראני להודות בכישלון, וחמו השיב: "שאלה טובה למה זה קורא דווקא עכשיו. אנחנו מדברים על סגן נשיא איראן לשעבר והשורה התחתונה שלו היא אחת - הביטחון האיראני התערער. הוא מדבר על הנושא של אותו מפקד מודיעין של משמרות המהפכה, אחד האנשים החזקים ביותר באיראן שהודח שבוע שעבר, שהסיבה היא הודאה בכישלון של האסטרטגיה. גם בכתבה מדברים על העובדה שזה אחד האנשים שחזקים ביותר, גם איש דת, אדם סופר חזק שהשליט שלטון של טרור גם סביב האנשים שסביבו. ההבנה היא שבעצם הוא לא מצליח לספק את הסחורה, והסחורה היא כפולה – פעם אחת חוסר היכולת של האיראנים להגן על אנשיהם".

"אנחנו מדברים על 7 בכירים, אנשי משמרות מהפכה, וכמובן אנשי מהגרעין האיראני. אנחנו מדברים על 7 אנשים שמחוסלים בשלושת החודשים האחרונים, והאיראנים הם גם אלו שמפנים את האצבע המאשימה כלפי ישראל", טען, והוסיף: "אני לא בטוח שיש פה כוונת מכוון, אני לא בטוח שיש פה דף מסרים שהאיראנים מנסים להעביר. יכול להיות שיש פה באמת הישג יפה של הניו יורק טיימס שמדבר עם בכיר שאומר את דבריו, שיש לו מספיק ביטחון, הוא משתייך למחנה הרפורמי, ולכן הוא מגיע מכיוון אחר דווקא. פעם שניה, יכול להיות שיש פה ניסיון להכשיר את הקרקע לקראת תגובה איראנית. האיראנים בניגוד לבעבר מה שהם עושים היום זה להודות כל פעם שישראל מצליחה להכות בהם. הם מטפסים על סולם כזה או אחר כדי להצדיק את הנקמה שהם עדיין מבקשים שתגיע".

"אילו איראן באמת הייתה רוצה, היא כבר הייתה יכולה לשים את ידה על הפצצה"

לאור אמירותיו, ציינו המגישים כי "האיראנים עדים לכך שהמודיעין הישראלי מצליח לחדור לקוש הקודשים שלהם". חמו התייחס לדבריהם, ואמר: "הם לא יכולים להתעלם מזה, הם מודים בזה בפה מלא. אנחנו רואים את עונת הציד של משתפי הפעולה, כל שני וחמישי. אתמול שמענו על אותו בכיר, ממש גנרל איראני, שנעצר. כל שני וחמישי אנחנו שומעים על בכיר כזה או אחר ובעצם התחושה היא שישראל מגיעה כמעט לכל מקום. רק לפני פחות משבוע מי שאחראי על אבטחת הנשיא, והנשיא הוא הלב הפועם של המשטר האיראני, זה המעגל הכי קרוב של המשטר האיראני, והאיש שעומד ברא שהאבטחה מוחלף. הרבה מאוד גבות הועלו מדוע זה קורה, לא כל כך ברור, יכול להיות שזה קשור לנסיבות פנימיות, אבל יש הבנה שהם שקופים לחלוטין ולכן אנחנו באמת רואים את ההתנהלות הקצת מוזרה ואולי ההיסטרית לפעמים".

בסיום, הבהיר חמו כי "צריך לזכור שהדו"חות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מדברים על כך שבעצם גם הם, גם האמריקאים וגם ישראל, כולם מודים שאם האיראנים היו רוצים להגיע לגרעין הם היו עושים את זה ואפילו דיי בקלות. חברים, כדי להשיג פצצת אטום אחת אתה צריך 25 ק"ג אורניום מועשר, היום לאיראנים יש יותר מחמישים ק"ג מועשר אבל 60 אחוזים לא 90 אחוזים".

"בסוף הכול זה עניין של החלטה, האם איראן רוצה ללכת על הדבר הזה ולהתעמת מול כל העולם. נכון לעכשיו עדיין לא, אבל אני מסכים - אילו איראן באמת הייתה רוצה, היא כבר הייתה יכולה לשים את ידה על הפצצה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

30/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וטל שלו
ניסים משעל וטל שלו  |  צילומים: 103fm ובאדיבות המצולמת
Paris