איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אירופה תאיץ את קצב המעבר לאנרגיה מתחדשת"

אודי אדירי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה, התייחס למשבר האנרגיה באירופה: "יש מאגרים אבל כולם מבינים שהתקלה עלולה להמשך ואז המאגרים מתרוקנים"


במהלך סוף השבוע האחרון התקיימו מספר הפגנות מחאה באירופה של אזרחים, זאת סביב חשבונות חשמל וגז גבוהים מהרגיל. ענת דוידוב שוחחה על כך ב־103fm עם מנכ"ל משרד האנרגיה לשעבר אודי אדירי, אשר התייחס למחירים המזנקים לקראת החורף.

בפתח השיחה, הסביר אדירי כי ""אירופה היא קודם כל מדינה שכמו כל מקום בעולם תלויה באנרגיה, ואירופה בפרט תלויה בגז לשני שימושים - ייצור חשמל, גם באירופה מייצרים חשמל מגז ואמנם עוברים למתחדשות מצד אחד אבל מצד שני רוצים להפטר מהפחם, ככה הגז פחות או יותר נשאר יציב אבל באירופה משתמשים בגז גם לחימום ביתי, ולזה אין תחלופה. החשש הוא לא רק מתקלה, יש מאגרים אבל כולם מבינים שכנראה התקלה עלולה להמשך ואז המאגרים מתרוקנים".

לדבריו, "ב־15 שנים האחרונות אירופה הקטינה את ייצור הגז הטבעי שלה, חלק מסיבות סביבתיות, ומה שכל הזמן כיסה על הפער הזה זה הגדלת אספקה מרוסיה. אירופה תכננה להגדיל את הצריכה מרוסיה. לכן, כשנגמרה הקורונה, עוד לפני המלחמה, מחירי הגז התחילו לעלות ועם פרוץ המלחמה הם פשוט הרקיעו שחקים. היום אפשר להגיד שבשנה האחרונה מחירי הגז באירופה קפצו פי 7".

"אירופה מנסה לשים את ידה על כל גז שאפשר"

באשר לפערים בין מדינות אירופה, אמר: "יש מספר הבדלים, צרפת היא מדינה שכן שימרה יכולת גרעינית יחסית משמעותית. היא במצבה טוב יותר. בחימום ביתי יש מדינות קרות יותר שבהן הגז הביתי הוא נורא חשוב בחורף ויש מדינות עם אקלים יותר דומה לנו. אבל בסה"כ אירופה בתמהיל האירופאי מדי שנה מייבאת גז מרוסיה בהיקפים מאוד גדולים ועכשיו הגז הזה פשוט לא קיים והתוצאה היא עליית מחירים דרמטית".

"מצד אחד יש כמובן אנשים שאין ידם משגת, עוני אנרגטי, אנשים שלא מסוגלים לחמם את הבית בחורף. כשעלות האנרגיה מתייקרת פי 10 אתה לא יודע להיות תחרותי ביחס למקומות אחרים בעולם. אירופה בבעיה רצינית עכשיו. מה שאירופה מנסה לעשות זה לשים את ידה על כל גז שאפשר, ובטווח היותר ארוך אירופה בלי ספק תאיץ את קצב המעבר לאנרגיה מתחדשת", סיכם.

עריכה: שני רומנו

04/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris