איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הדרך להתמודד עם התור הארוך היא לשלם כסף"

חברות ישראליות יקצרו את התור שלכם לבדיקות MRI • ד"ר אודי פרישמן הלין על כך: "אסור שזה יקרה במערכת שחרטה על דגלה את עיקרון השוויון"


בדיקת 'שבע תשע' חשפה הבוקר (א') את הדרך הקשה ואת התורים הארוכים בדרך לבדיקות ה־MRI. בבדיקה התגלה כי ישנן חברות ישראליות פרטיות שמעניקות שירות לקיצור תורים בתמורה לתשלום, מה שמעורר את הביקורת על הפערים החברתיים, לשירות שאמור להיות שווה לכולם. סביב התחקיר ובעייתיות הדבר, שוחחה ענת דוידוב ב־103fm עם ד"ר אודי פרישמן, מומחה לתחום ביטוחי בריאות וסיעוד, שהתייחס לדברים.

"הסיפור הזה מוכר לי היטב, הוא מגלם את הבעייתיות של מערכת הבריאות הציבורית", הכריז ד"ר פרישמן בפתח השיחה. "אני חושב שמערכת הבריאות אמורה לתת שירותי בריאות על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, העיקרון היסודי של חוק בריאות ממלכתי זה רפואה שוויונית. התפקיד של המדינה לתקצב את המערכת והתקציב של קופות החולים לתת את שירותי הבריאות המתוקצבים לכלל הציבור באופן שוויוני לחלוטין".

עוד טען כי "אני מניח שאני לא אפתיע אם אני אומר שהבעיה היא לא רק ב־MRI, יש הרבה שירותים רפואיים שבהם התורים מאוד ארוכים והדרך להתמודד עם התור הארוך זה לשלם כסף. זה אסור שיקרה במערכת שחרטה על דגלה את עיקרון השוויון. הפתרון להתמודד עם זה זה באמצעות המערכת הפרטית. בישראל ישנן שתי מערכות, מערכת אחת שכולם מהללים ומשבחים שזו המערכת הציבורית אבל אין לה מספיק תקציבים, ומערכת שכולם נהנים לקנטר אותה, המערכת של הביטוחים הפרטיים שאמורה להשלים את מה שהמערכת הציבורית לא יודעת לתת".

"אדם שיש לו ביטוח פרטי לא צריך לפנות למאכער"

בהמשך, תהתה ענת דוידוב מה היקף התופעה, ואילו ד"ר פרישמן הודה: "קשה לדעת בדיוק, כל מי שמשלם כסף מתחת לשולחן לא מצהיר על זה, אבל לדעתי מדובר בתופעה משמעותית, גם בקיצור תורים לניתוחים, לפעולות רפואיות אחרות. יותר מזה, גם בבחירת רופא. מערכת הבריאות הציבורית מכוח החוק לא מאפשרת בחירת רופא, אבל היום אפשר לבחור גם במערכת הציבורית אם אתה יודע למי לשלם ומתי".

"אדם שיש לו ביטוח פרטי לא צריך לפנות למאכער, אדם שיש לו ביטוח פרטי יכול לקבל כמעט כל בדיקה רפואית בישראל בפרק זמן של 48 שעות, בשביל זה יש את המערכת הפרטית ואת הביטוח. אין סיבה שחברת הביטוח תשלם דמי עמלת תיווך. בציבורי אין פתרונות ולכן הולכים למאכער וזה חמור מאוד, אבל חברת הביטוח לא תשלם. אם המאכער אומר שהוא יקבל את הכסף הוא מרמה", הדגיש.

"משרד הבריאות מודע לזה"

לאור אמירותיו, שאלה דוידוב: "מה אתה מציע?", וד"ר פרישמן הסביר כי "למי שיש ביטוח פרטי שלא ילך למאכערים, שיפנה לסוכן הביטוח שלו, לחברת הביטוח והוא יוכל לקבל את השירותים הרפואיים בזמינות מהירה מאוד. למי שאין ביטוח פרטי, שילך לקנות ביטוח בריאות פרטי. ולמדינה - לשפר את הזמינות של השירותים במערכת הציבורית. אין רגולטור, הוא לא מתעסק בדברים החשובים, הוא מתעסק בדברים הפחות חשובים לצערי, קצת בפוליטיקה, קצת בכבוד, אני לא רואה את המעורבות של הרגולטור, בלהילחם ברפואה הפרטית, בביטוחים הפרטיים".

באשר למודעות משרד הבריאות, הבהיר ד"ר פרישמן: "אני בטוח שמשרד הבריאות מודע לזה".

עריכה: שני רומנו

11/09/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris