בן כספית ואריה אלדד

"היועץ של זלנסקי מתח ביקורת פומבית נגד ישראל"

כתב חדשות החוץ יאיר נבות על הביקורת שנשמעת מצד הרוסים וגם מצד האוקראינים נגד ישראל: "מדבדב אמר שזה יהרוס את היחסים עם ישראל"


האם מערכת היחסים של ישראל עם אוקראינה וגם עם רוסיה עלתה על שרטון? בימים האחרונים נתקלנו בידיעות על כך שגורמים בכירים משני הצדדים השמיעו ביקורת כלפי ישראל, והאשימו אותה בכך שהיא אינה נוקטת עמדה חד משמעית בקרב בין רוסיה לאוקראינה. יאיר נבות, פרשן חדשות החוץ שוחח עם רוני בר און ואריה אלדד וסיפר על המערכת היחסים הסבוכה במשולש הביטחוני־מדיני.

"איך התגלגלנו לתוך הדבר הזה? למה מאשימים אותנו בצורה כזו, האם הטון אכן הולך ומחריף?", נשאל נבות. הוא טען שאכן, בימים האחרונים אנחנו חוטפים משני הצדדים. "בתחילת השבוע סגן ראש המלל הרוסי משגר אזהרה לישראל שלא לספק מערכות נשק לאוקראינה, ואם ישראל תעשה זאת היא תהרוס את היחסים בין המדינות. הוא משתמש במונח ברור שאינו משתמע לשתי פנים", אמר.

בו זמנית ביקש להציג חלק נוסף בפאזל המורכב, והזכיר: "היועץ של זלנסקי מהצד שני מותח ביקורות פומבית מאוד מורכבת נגד ישראל. זה מצב מורכב עבור ישראל, אבל יש פה תמונה רחבה. זה נכון שהאתגר עבורנו הוא סוג של אתגר מבצעי. נכון שאנחנו לא רוצים לייצר לנו בעיות בצפון, אבל צריך לזכור שמדינות קטנות מישראל מספקות נשק לאוקראינה, גם מזה נובע התסכול בקייב, וגם מזה ששר הביטחון לא שוחח עם שר ההגנה האוקראיני", הזכיר.

לסיום ביקש להוסיף: "אנחנו יודעים שישראל נחשבת למעצמה ביטחונית טכנולוגית שיש לה יכולות מאוד גדולות בתחומים אלו. בהתחשב בעובדה שאוקראינה מתמודדת עם מתקפה של מל"טים מתאבדים תוצרת איראן".

עריכה: עדן בן ארי 

20/10/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת רוסיה אוקראינה - צילום ארכיון
מלחמת רוסיה אוקראינה - צילום ארכיון  |  צילום: ARIS-MESSINIS-AFP-via-Getty-Images
Paris