איריס קול

"זה לא סרט, זה בית חרושת לייצור סרטונים בטיקטוק"

מבקר הקולנוע ד"ר אבנר שביט ('וואלה') הביע את דעתו על הסרט החדש 'מייגן' • אמר: "הוא הלהיט הכי גדול עכשיו, סרט שהתעלה על הציפיות ושבר קופות"


סרט אימה לא מפחיד: הלהיט החדש בישראל ובעולם הוא הסרט 'מייגן', המספר על מהנדסת רובוטיקה העובדת בחברה לייצור צעצועים היוצרת בינה מלאכותית. כפי שלרוב קורה בסרטי אימה, גם ב'מייגן' בובה אחת יוצאת משליטה והופכת לעוינת. מבקר הקולנוע ד"ר אבנר שביט ('וואלה') הביע את דעתו על הסרט המדובר.   

בפתח השיחה הודה ד"ר שביט כי לא מדובר בסרט מפחיד כלל. "הסרט הזה הוא הלהיט הכי גדול עכשיו, התעלה מעל כל הציפיות, הפך לשובר קופות. סרט ההמשך כבר בדרך. מה שקרה, אחרי שהשלימו את העריכה של הסרט, המנהלים ראו אותו, הבינו שזה הולך להיות להיט, הם מבינים מה שהם עושים, והתחילו לעבוד על סרט המשך עוד לפני שהסרט הגיע לאקרנים. בסוף יש רמז לזה שמכינים את הקרקע לסרט המשך".

"אני חושב שזה סרט לא טוב", טען, והוסיף: "זה לא סרט, זה בית חרושת לייצור סרטונים בטיקטוק. את זוכרת את צ'אקי? מייגן היא בובת צעצוע שמוכרים אותה בתור החברה הכי טובה של הילד או הילדה שלכם. צעצוע שנועד לאפשר להורים להזניח את הילדים שלהם, כמו שהם כנראה עושים ממילא. תנו למייגן לטפל בילדה שלכם, היא תהיה החברה הכי טובה שלה, ואתם לא תצטרכו לדאוג לטיפול הילדים. יכולה הייתה להיות כאן ביקורת מאוד נוקבת על הורות בימנו".

לדבריו, "היתרון של הבובה שהיא מסורה ואכפתית באופן מוחלט לילדה, אבל היתרון הזה הופך לחיסרון כי בשלב מסוים המסירות שלה הולכת לאובססיה חולנית ורצחנית. אי אפשר לסמוך על הטכנולוגיה שתעשה לנו את העבודה. יש לי שתי בעיות בסרט, זה לא סוד ובלתי נמנע שיש שובל של קורבנות, הבעיה שלי שהקורבנות של הבובה, זה הדמויות הכי חלשות שיש. הקורבן הראשון שלה זה כלב".

עוד הדגיש כי "בעיניי זה היה הרבה יותר מעניין אם הבובה הייתה חכמה על חזקים לא על חלשים. דבר שני, הסרט הזה לא באמת סרט, הוא רצף של משפטי מחץ שברור שכשעשו אותם כבר חשבו על הממים. סצנות שנועדו להיות ויראליות. זה מאוד מעניין, ילדים הרי לא מפחדים מכלום".

כאשר ציינה קול כי היא דווקא חושבת שזה כן משפיע על ילדים, ואף עלול לגרום לסיוטים בלילות, הבהיר ד"ר שביט: "אם לסרט יש השפעה, אז יש דווקא משהו אחד שהוא מאוד חיובי ויפה בסרט - מייגן היא בובה, ממין נקבה, הילדה שהיא דואגת לה גם בת, היא יתומה ומי שדואגת לה זו דודה שלה שהיא גם אישה. באופן כללי בסרט הזה חוץ משתי סצנות שהן יחד חצי דקה, אין ולו סצנה אחת שאין בה לפחות אישה אחת".

"בדרך כלל רואים שתי נשים אם לא שלוש. לא מדברים בכלל על גברים. לגיבורה, דודה של היתומה שמביאה לה את מייגן, אין מושא רומנטי, היא לא מתאהבת בגברים בכלל. הבנים היחידים בסרט הם גם עלובי נפש. מאוד נדיר. סרט מאוד מצליח ואם יש לו השפעה חוץ מהסיוטים אז זה סרט שמעביר את המסר שנשים שולטות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

15/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ד"ר אבנר שביט
ד"ר אבנר שביט  |  צילום עצמי
Paris